Pogrzeb Jacques'a Chiraca. Francja oddała hołd byłemu prezydentowi. "Żegnaj, dziękujemy"

W Paryżu odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, który zmarł w wieku 86 lat. Żegnali go m.in. obecny prezydent Emmanuel Macron, a także Nicolas Sarkozy, Francois Hollande, prezydent Rosji Władimir Putin i były prezydent USA Bill Clinton.

Nabożeństwo żałobne w intencji Jacques'a Chiraca odprawiono w Paryżu. Trumnę z ciałem byłego prezydenta Francji, który zmarł w czwartek 26 września, przewieziono z Pałacu Inwalidów do kościoła Saint-Sulpice. Tam odbyła się uroczystość z udziałem kilku tysięcy osób.

Pogrzeb Jacques'a Chiraca. Żegnali go przywódcy państw

Wśród osób uczestniczących w uroczystościach żałobnych byli obecny prezydent Emmanuel Macron, byli szefowie V Republiki - Valery Giscard d’Estaing, Nicolas Sarkozy i Francois Hollande. Obecni byli też przywódcy państw i rządów trzydziestu krajów - w tym między innymi prezydent Rosji Władimir Putin, były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, premier Węgier Viktor Orban, także francuscy politycy z premierem Edouardem Philippem na czele. Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Nabożeństwo odprawiał arcybiskup Paryża, kardynał Michel Aupetit, który pożegnał Chiraqu'a słowami: - Cechowała go prawdziwa miłość do ludzi (...) Jeśli polecamy Bogu z takim zaufaniem naszego prezydenta, to dlatego, że wiemy, iż tylko miłość oceni miłość. Dał tego przykład Jezus Chrystus. Żegnaj, dziękujemy - mówił, cytowany przez Reuters.

Pogrzeb Jacques'a ChiracaPogrzeb Jacques'a Chiraca Fot. Francois Mori / AP Photo

Pogrzeb Jacques'a ChiracaPogrzeb Jacques'a Chiraca Fot. Francois Mori / AP Photo

Były prezydent spoczął na cmentarzu Montparnasse w Paryżu w grobowcu rodzinnym u boku zmarłej przed kilkoma laty córki Laurence. Poniedziałek był we Francji dniem żałoby narodowej. Pamieć byłego prezydenta uczczono minutą ciszy w szkołach 

Jacques Chirac - kim był?

Jacques Chirac był prezydentem Francji przez 12 lat oraz był ostatnim prezydentem tego kraju urodzonym przed wybuchem II wojny światowej. W politykę zaangażowany był przez łącznie 45 lat. Chirac uznawany jest także za ostatniego prezydenta Francji, który związany był z ruchem gaullistowskim.

Polityk znany był z poglądów konserwatywnych - był między innymi zwolennikiem surowych kar dla przestępców oraz opowiadał się przeciwko liberalizacji systemu gospodarczego. Zaistniał w polityce już w 1967 roku, kiedy został sekretarzem stanu w ministerstwie spraw społecznych ds. pracy w rządzie Pompidou - później także zajmował się pracą w resorcie ekonomii i finansów. Następnie powoływany był do pracy w rządach Maurice'a Couve de Murville'a czy Jacques'a Chaban-Delmasa. W 1972 roku został ministrem rolnictwa, a dwa lata później ministrem spraw wewnętrznych. 

Więcej o:
Komentarze (46)
Pogrzeb Jacques'a Chiraca. Francja oddała hołd byłemu prezydentowi. "Żegnaj, dziękujemy"
Zaloguj się
 • julietwhiskey

  Oceniono 20 razy 14

  Prezydent Chirac był przeciwny przyjęciu Polski do UE. Wtedy go krytykowano, dziś okazuje się, że był wizjonerem.

 • heraldek

  Oceniono 9 razy 7

  To on zbesztal Polske twierdzac " Ze Polska stracila szanse aby siedziec cicho"....
  ....
  Chirac ostro krytykuje Polskę
  .
  //wiadomosci.wp.pI/chirac-ostro-krytykuje-polske-6037029079897217a

 • jozbieszczad

  Oceniono 16 razy 6

  Pogrzeb w Kościele Katolickim bo był Katolikiem .
  Po śmierci Jana Pawła II zarządził żałobę narodową we Francji .

 • ireneusz50a

  Oceniono 9 razy 5

  dla kościoła kazdy jest katolikiem gdy płaci.

 • tim7

  Oceniono 5 razy 3

  Abstrahując od polityki... Skąd zwyczaj pozostawiania samotnej trumny na bruku? To jakieś dziwne dla mnie, ale z pewnością ma jakiś rodowód. Ktoś, coś...?

 • marcowsky

  Oceniono 2 razy 2

  W sprawie wojny z Irakiem miał rację nie był pieskiem USA.

 • kroliklesny

  Oceniono 2 razy 0

  RIP

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 0

  Raz miał rację raz nie jak w polityce Kryształowy jak i inni nie był Dwa lata za defraudacje środków publicznych

 • hankrearden

  Oceniono 16 razy 0

  Konserwatysta i przeciwnik liberalizacji gospodarki? Czyli narodowy socjalista jak PiSowcy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX