Wichury przechodzą nad Polską. 3200 interwencji straży, uszkodzone budynki i połamane drzewa

Potężne wichury przechodzą nad Polską. W poniedziałek do godziny 16 strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad 3200 razy. W wielu miejscach doszło do zerwania trakcji elektrycznych, uszkodzone zostały też budynki, a połamane drzewa przewracały się na jezdnię. Dwie osoby zostały ranne. Około 125 tysięcy odbiorców jest pozbawionych prądu.

W poniedziałek niemal nad całą Polską przechodzą ulewy, którym towarzyszą silne podmuchy wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z wichurami wydał ostrzeżenia dla 11 województw, a w wielu miejscach doszło do lokalnych podtopień. Strażacy wyjeżdżają do interwencji przez cały dzień - do godziny 16 usuwali skutki wichur 3200 razy.

Czytaj też: Warszawa. Zerwana sieć trakcyjna, podtopione ulice. "Jak komuś zabraknie wody, może sobie nabrać"

Wichury w Polsce. Połamane drzewa i zerwane linie energetyczne. 125 tys. osób bez prądu

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że w wielu województwach do końca dnia obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Zaznaczył, że w niektórych regionach wiatr w porywach osiąga prędkość dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę.
Do tej pory najwięcej interwencji strażacy odnotowali w województwie dolnośląskim - prawie 400 razy, w Wielkopolsce oraz na Śląsku - powiedział rzecznik PSP. 

Według danych przekazanych przez zastępcę dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorza Świszcza, bez prądu pozostaje około 125 tysięcy odbiorców. Najwięcej awarii energetycznych odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie bez prądu pozostaje 70 tysięcy osób. 

Strażacy wyjeżdżali także do przewróconych billboardów oraz uszkodzonych budynków. W Zielonej Górze drzewo złamane przez wichurę runęło na kamienicę przy ulicy Sobieskiego - podaje Gazeta Lubelska. W wyniku nawałnic zostały ranne dwie osoby podróżujące samochodem, który najechał na przewróconą przez wiatr przyczepę we wsi Witosław w województwie lubuskim. 

W mediach społecznościowych roi się od zdjęć powalonych drzew, które tarasują przejazd samochodom. 

"Silny wiatr w całej Polsce. Strażacy mają pełne ręce roboty. Trzeba uważać na drodze" - napisała Natalia Żyto z Radia ZET, pokazując zniszczenia na Lubelszczyźnie.

"Porywisty wiatr co chwilę przewraca drzewa w południowej Wielkopolsce. Na zdjęciu zerwana część załadunkowa auta w Szczurach" - relacjonuje lokalna telewizja Ostrow24.tv.

RCB apeluje o ostrożność. Nie należy parkować samochodów pod drzewami, należy pozamykać okna i usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Wichury przechodzą nad Polską. 3200 interwencji straży, uszkodzone budynki i połamane drzewa. Są ranni
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 7 razy 7

  Na szczęście w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • pislamabad

  Oceniono 10 razy 6

  Rzetelność - ta animacja/mapka z Windy pokazuje siłę wiatru ... 600 m nad ziemią. Brawo!

 • euzjebusz

  Oceniono 3 razy 3

  Na szczęście potężna wichura łamiąc drzewa trzciną zaledwie kołysze 😊

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 3

  Wspaniały ciepły wiatr zdmuchuje gó...ne billboardy szpecące polskie krajobrazy.
  Viwat ocieplenie klimatu!
  To dopiero początki! Z roku na rok będzie co oglądać! Trąby, nawałnice, sztormy, powodzie, podniesienie wód Bałtyku!
  Kupiłem kawałek ziemi w górach, który będzie można będzie w razie czego obronić w paru chłopa odpowiednio rozstawionych, stawiam dom z betonowym schronem. Potem kupię paletę popcornu i będę czekał na program rozrywkowy p.t.: "Samobójstwo Cywilizacji"

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwne że te zniszczenia się pojawiają dokładnie tam gdzie Pinokio i kulawy krasnal robią kampanię, znak od pambuka że wybory przegrane

 • niktwazny126

  Oceniono 2 razy 0

  W Zielonej Górze drzewo złamane przez wichurę runęło na kamienicę przy ulicy Sobieskiego - podaje Gazeta Lubelska-nie ma takiej gazety. A Lublin ma swoje wichury i nie musi sięgać po atrakcje na przeciwległy skraj Polski.

 • krypthos

  Oceniono 2 razy -2

  Czy wśród strażaków były strażaczki? Nie? To seksizm i dyskryminacja. Żądamy więcej kobiet w straży!!!

 • wojtek1506

  Oceniono 7 razy -5

  Geoinżynieria coraz lepiej opanowana , CHEMTRALIS ,HAARP , teraz wichury ukierunkowane ? Bravo usrael !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX