Nagrywał zatrzymanie Igora Stachowiaka, funkcjonariusze oskarżyli go o napaść. Jest wyrok

Patryk H., oskarżony o naruszenie nietykalności osobistej dwóch policjantów, został uniewinniony przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia. Mężczyzna wcześniej nagrywał moment zatrzymania Igora Stachowiaka.

W Sądzie Rejonowym we Wrocławiu zapadł wyrok ws. Patryka H. W maju 2016 roku na wrocławskim rynku razem z innym mężczyzną nagrał zatrzymanie Igora Stachowiaka. Kilka godzin po zatrzymaniu Igor Stachowiak zmarł na komisariacie. Później został zatrzymany również Patryk H.

Mężczyzna został oskarżony o popełnienie dwóch czynów: użycie przemocy wobec interweniującego policjanta poprzez popchnięcie go rękami w plecy. H. miał - zdaniem prokuratury - użyć przemocy także wobec drugiego policjanta, szarpiąc go rękami za mundur. Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza", Patryk H. został jednak w poniedziałek uniewinniony.  Według sądu, monitoring miejski nie potwierdził, by w chwili zatrzymania Patryk H. miał być wobec policjantów agresywny.

- Zatrzymanie polegało na tym, że podeszli do mnie policjanci, zostałem pchnięty, skuty i zabrany do radiowozu. Nie miałem nawet jak zareagować. Nikt mnie nie zapytał, jak się nazywam, nie zostałem wylegitymowany - mówił Patryk H. w rozmowie z TVN24.

Sąd przyznał, że Patryk H. opierał się policjantom, ale, jak cytuje uzasadnienie "GW", "stawianie biernego oporu nie jest naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji". 

Śmierć Igora Stachowiaka

Igor Stachowiak zmarł w maju 2016 roku po zatrzymaniu i przewiezieniu na komisariat Wrocław Stare Miasto. Policję wezwał operator monitoringu, który nad ranem zauważył mężczyznę, jak snuje się po Rynku (wcześniej bawił się w klubie). Według niego chłopak wyglądał na pobudzonego oraz przypominał poszukiwanego mężczyznę.

Między Stachowiakiem a policjantami doszło do szarpaniny. Tam po raz pierwszy 25-latek był rażony paralizatorem. Kolejny raz paralizator został wobec niego użyty na komendzie, gdzie mężczyzna nadal miał się szarpać. Do nagrań z paralizatora dotarł reporter TVN Wojciech Bojanowski. Niedługo później Stachowiak stracił przytomność i zmarł. 

Według pierwszej opinii lekarzy, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa. Tę samą przyczynę biegli medycy sądowi potwierdzili przed sądem. Zeznali, że Stachowiak był pod wpływem narkotyków i został kilkakrotnie rażony paralizatorem, a te czynniki w połączeniu doprowadziły do niewydolności.

W czerwcu 2019 r. zapadł wyrok w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Byli policjanci zostali skazani na kary od 2 do 2,5 roku więzienia dla 4 byłych policjantów. Oskarżonym zarzucono przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym. Najwyższą karę otrzymał Łukasz R., który użył paralizatora wobec 25-latka. Dodatkowo miał zapłacić 15 tys. zł rodzinie Stachowiaka. Na 2 lata więzienia skazani zostali Paweł G., Paweł P. i Adam W. Oni mieli wypłacić rodzinie po 10 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (141)
Nagrywał zatrzymanie Igora Stachowiaka, funkcjonariusze oskarżyli go o napaść. Jest wyrok
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 110 razy 108

  "funkcjonariusze oskarżyli go o napaść" Czy po tym wyroku i kłamstwach funkcjonariuszy zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 50 razy 46

  Bandyci w garniturach (Zbynia i Zielarz) przez rok kryli morderców w mundurach policji.

 • bialywywiad

  Oceniono 33 razy 31

  Spojrzcie na ta fotografie. On trafiajac na komisariat nie mial nawet zadrapania.
  To sa policjanci? Czy bandyci? Skoro sad ich skazal to chyba byli bandytami, nie?
  Tak powinien wygladac zatrzymany przez policje? Umarl na dodatek...

 • cozano

  Oceniono 31 razy 29

  Stare wraca. W stanie wojennym na przypięty opornik funkcjonariusze też reagowali jakby zostali napadnięci.

 • mossebo

  Oceniono 28 razy 26

  Prokuratora, policjantów za fałszywe oskarżenie do ciupy

 • 600ps

  Oceniono 27 razy 25

  Zostal uniewinniony a jaka kare dostali policjanci którzy oskarzyli Patryk H o napasc. Klamstwo i zatajenie prawdy przed sadem jest karane !

 • 1pastafarianin

  Oceniono 28 razy 24

  Nie dość że szmaty w mundurach skatowały chłopaka to jeszcze mają czelność takie coś.
  A policja teraz chce mieć większe uprawnienia i karać za nie wykonanie polecenia...
  No BRAWO...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX