Pogoda. Niż znad Danii uderzy w Polskę. IMGW ostrzega przed porywami wiatru. Nawet 100 km/h

Początek tygodnia zwiastuje zmiany w pogodzie. W wielu miejscach prędkość wiatru w poniedziałek osiągnie w porywach nawet 100 km/h, a w Tatrach będzie dochodzić do 140 km/h - ostrzega IMGW. Instytut wydał już ostrzeżenia dla sześciu województw.

Gwałtowne zmiany w pogodzie to przede wszystkim efekt niżu, który z niedzieli na poniedziałek zacznie przemieszczać się znad Danii nad Bałtyk, a następnie w kierunku Łotwy. Skutki jego wędrówki odczują mieszkańcy niemal całej Polski, a najbardziej dotkliwym zjawiskiem będą gwałtowne porywy wiatru. 

Jak ostrzega Instytut Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "będzie bardzo wietrznie i miejscami niebezpiecznie!".

Pogoda w nocy

W nocy z niedzieli na poniedziałek bardzo silne porywy wiatru spodziewane są w obszarach podgórskich Beskidów (do 80 km/h) oraz w szczytowych partiach Tatr (do 110 km/h). Na przeważającym obszarze Polski wiatr w porywach osiągnie do 60 km/h.

Uwaga na silny wiatr. W porywach osiągnie nawet 140 km/h

Sytuacja ulegnie zmianie w poniedziałek, gdy prędkość wiatru wzrastać będzie w całym kraju. W godzinach popołudniowych ma on osiągnąć w porywach nawet do 100 km/h na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu

Na zachodzie Polski wiatr w ciągu dnia osiągać będzie natomiast w porywach do 90 km/h, a na północnym wschodzie do 85 km/h. IMGW ostrzega, że w szczytowych partiach Tatr prędkość porywów wiatru może dochodzić do 140 km/h, w Sudetach do 110 km/h

W nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru będzie stopniowo, od zachodu, maleć. Na zachodzie kraju wiatr będzie umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, nad ranem już jedynie do 40 km/h.

- uspokaja IMGW.

Alerty pogodowe nawet dla 16 województw.

W związku z porywami wiatru IMGW w niedzielę wieczorem wydał ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej skali (alert pomarańczowy) dla czterech województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Dla dwóch województw (dolnośląskie i opolskie) wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia (alert żółty). W poniedziałek alerty pomarańczowe mogą natomiast zostać wydane dla województw:

 • pomorskiego
 • kujawsko-pomorskiego
 • mazowieckiego
 • lubelskiego
 • wielkopolskiego
 • zachodniopomorskiego
 • lubuskiego
 • łódzkiego

Oprócz tego, w poniedziałek IMGW planuje też wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Co oznaczają alerty IMGW? Wydawane są wówczas, gdy zjawiska pogodowe są na tyle silne, że mogą zagrażać życiu lub zdrowiu oraz mieniu. Im wyższy stopień ostrzeżenia, tym większe zagrożenie.

Więcej o:
Komentarze (19)
Pogoda. Niż znad Danii uderzy w Polskę. IMGW ostrzega przed porywami wiatru. Nawet 100 km/h
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 15 razy 11

  Jakie to szczęście, że w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • ext

  Oceniono 13 razy 5

  Przynajmniej smrodu węglowego nie będzie czuć przez chwilę.

 • kretu23

  Oceniono 5 razy 3

  zanim nastała era armageddonów i końców świata i kataklizmów pogodowych to mówiło się że
  to
  jesienne sztormy w tym roku pokazały się wcześniej niż pod koniec października

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 2 razy 2

  Niedobrze niedobrze słyszysz Jurek!!, przez to globalne ocieplenie jak będziesz hulajnogą wracał z Biedronki aby butelki ci się nie potłukły??. Może zaczną to o smaku truskawkowy produkować w puszkach lub plastiku

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 5 razy 1

  Nie daję już rady z tymi Afrykańskimi Upałami :D

 • mgz

  Oceniono 5 razy 1

  niz nie moze uderzyc, bo niz to niskie cisnienie, a zatem wciaga powietrze, a zatem nie atakuje

 • Oceniono 7 razy 1

  Ja się kręcę to jak ja hulajnogą elektryczną rano pojadę do Biedronki po towar, jeszcze mnie wiatr wywróci i się stłucze

 • bartek_z_krakowa

  Oceniono 4 razy -2

  Mam w poniedziałek lot z Balic. Co z nim w kontekście tego wiatru?

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy -3

  Widziałem faceta robiącego pompki na trawniku. Był tak silny wiatr, ze chyba mu kochankę spod spodu wywiało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX