Do oczyszczalni ścieków "Czajka" trafiały osady również z innych warszawskich oczyszczalni

Do "Czajki" trafiały osady także z innych oczyszczalni warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Taka informacja znalazła się w piśmie, przesłanym przez MPWiK do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do informacji dotarł PAP.

Pod koniec ubiegłego roku doszło do awarii stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych na terenie oczyszczalni "Czajka". Od tego czasu wyspecjalizowane firmy wywożą nieczystości z oczyszczalni "Czajka" - 380 ton osadów ściekowych dziennie. Miesięcznie kosztuje to miasto 1,7 miliona złotych.

Teraz okazuje się, że do "Czajki" trafiały osady także z innych stołecznych oczyszczalni - także z zakładów "Południe" i "Pruszków". Dotyczy to też tzw. skratek, czyli zanieczyszczeń, zatrzymywanych na specjalnych kratach. Później osady były wywożone poza Warszawę przez zewnętrzne firmy.

MPWiK potwierdziło, że stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych w "Czajce" utylizowała zanieczyszczenia ze wszystkich stołecznych oczyszczalni. Wcześniej taka informacja znalazła się w piśmie z 26 lutego, które wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Do tej pory MPWiK podawało, że dziennie w "Czajce" powstawało 380 ton osadów ściekowych. Zanieczyszczenia z pozostałych stołecznych zakładów to dodatkowe 105 ton na dobę.
Sprawę awarii w "Czajce" badają Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która w tej sprawie wszczęła śledztwo. Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska powiedziała, że kontrola wykazała, iż awaria spalarni osadów była ukrywana od końca ubiegłego roku. Podkreśliła, że na modernizację "Czajki" wydano 700 milionów euro, a mimo to stacja spalania osadów nie działa od grudnia.

Nieprawdą jest, że odpady zakopywane sana Mazurach

Prezes MPWiK Renata Tomusiak mówiła, że jej spółka nie ukrywała awarii. Dodała, że spółka nie miała obowiązku informacyjnego, bo awaria nie skutkuje zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Zapewniła także, że firmy wywożące odpady zostały wybrane zgodnie z prawem i mają odpowiednie uprawnienia. Dodała, że nie jest prawdą, że odpady są zakopywane na Mazurach.

Więcej o:
Komentarze (71)
Do oczyszczalni ścieków "Czajka" trafiały osady również z innych warszawskich oczyszczalni
Zaloguj się
 • bostian

  Oceniono 19 razy 13

  To co - nie da się tego naprawić? Nie rozumiem tego. W Arabii Saudyjskiej znacznie większe uszkodzenia naprawią podobno do końca września.

 • saves

  Oceniono 28 razy 10

  Co w Czajce sprawnie działa?
  Co miesięczne przelewy dla dyrekcji i zarządu.

 • turkiestan

  Oceniono 14 razy 8

  Miejmy nadzieję że do Torunia dopłyną chociaż pojedyncze cząsteczki boskich fekaliów z Żoliborza!!
  Potem z Torunia te oświecone cząsteczki boskiego -będą mogły promieniować na całą Polskę!!
  Czyż to nie piękna perspektywa dla Polski i Polaków???Ojciec dyrektor wiedział gdzie wybudować swoje imperium żeby przejmować płynące Wisłą cząsteczki mądrości z Warszawy!!Potem składa je w całość i posyła to całej Polsce!!I tak to się kręci.Co mu przypłynie to rozda Polakom.

 • turkiestan

  Oceniono 13 razy 5

  Podobno naprawdę te odpady trafiają na Mazury w pobliżu willi Janka Pietrzaka.Mówił o tym na stacji telewizyjnej Republika.Nie wiem tylko czy mówił to jako były kabareciarz??A może jako członek PiS.Albo jako były członek PZPR!!Jeden człowiek a tyle twarzy jakże każda z nich inna o drugiej.Nawet hydra nie miała takiej różnorodności!!Pamiętam jak opowiadał jak jedna rodzina na wsi zamiast w niedzielę iść do kościoła cały dzień szukała śrubki która odkręciła im się on nowego traktora Massey Ferguson!!
  Szkoda że dzisiaj nie opowiada o tym jak cała jednostka wojskowa poszukiwała śrubki która wykręciła się od F-16.Na takie występy chętnie bym poszedł!!Albo krótka rozprawa miedzy Panem,wójtem i plebanem!Albo o tym jak władza żeruje na społeczeństwie!!Jakże to wszystko dzisiaj jest aktualne!!!Jakoś ja tak samo patrzę na świat i politykę jak w tamtych czasach!!Za to on gdy dorobił się majątku na kpinach z innych Polaków nagle zmienił stosunek do prawa i widzenie świata.Teraz poprze każdego kto mu da władzę i kasę!!Bo gdy już jest bogaczem to teraz potrzebuje kosmicznych dochodów za nic nierobienie!!Wyśmiewał się z naszych cech charakteru a szczególnie biednych Polaków dlatego PiS uznał go za bohatera narodowego.Jakoś nie przeszkadza im że był członkiem PZPR!!!Jak widać dekomunizacja Kaczyńskiego polega na przyjmowaniu na członków PiS byłych towarzyszy z PZPR!!!Ilu starych członków PiS nie było w młodości członkami PZPR???Chyba nie więcej niż palców w obu rękach!!I na tym polega dekomunizacja w wykonaniu Kaczyńskiego

 • pollako

  Oceniono 10 razy 4

  Czajka to pikuś ale jest w stolicy to jest larum.
  W Polsce małe miasta i cała polska wieś nie ma kanalizacji ściekowej, ludzie pompują ścieki to są miliony ton dziennie do rowów, rzek lub na pola na których jest uprawiana żywność podobno zdrowa.
  jedno proste pytanie...Ile jest w Polsce czynnych oczyszczalni ścieków, ile jest mieszkań i domów firm które . ?!
  Jest takie badanie ?
  Może PIS dołoży się do skanalizowania polski ?!
  Bez rządowych pieniędzy będziemy krajem który śmierdzi kałem.

 • dorsai68

  Oceniono 3 razy 3

  "Teraz okazuje się, że do "Czajki" trafiały osady także z innych stołecznych oczyszczalni - także z zakładów "Południe" i "Pruszków". "
  Teraz? Teraz ty wy się dowiedzieliście. Ja czytywałem gazetę stołeczną w latach 2011 roku, więc wiem, że STUOŚ miał przyjmować osady z wszystkich oczyszczalni należących do MPWiK.

 • disneyland_after_dark

  Oceniono 11 razy 3

  no i się wszystko wyjaśniło. MPWiK nie ma obowiązku informowania nikogo o niedziałającej spalarni osadów.

 • cometto-pl

  Oceniono 17 razy 3

  Nie jest prawdą, że dach przeciekał - szczególnie, że prawie nie padało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX