W Polsce odbędą się wielkie ćwiczenia amerykańskiej armii. Część żołnierzy zostanie w kraju

1. Dywizja Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii rusza do Polski na ćwiczenia wojskowe - podaje "Rzeczpospolita". Weźmie w nich udział nawet 20 tys. żołnierzy, z których część ma pozostać u nas w kraju.
Dopinane są szczegóły największych w historii ćwiczeń wojsk amerykańskich planowanych na terenie Polski. Nie jest wykluczone, że po ich zakończeniu część żołnierzy i sprzętu zostanie na terenie naszego kraju. Trwają na ten temat ustalenia z Pentagonem

- donosi "Rzeczpospolita".

Na łamach gazety czytamy, że na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Zbigniew Powęska, szef Zarządy Logistyki Sztabu Generalnego wojska polskiego, poinformował, iż (red. w ćwiczeniach) weźmie udział około 20 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy przybędą do Polski wraz z sześcioma tysiącami pojazdów. Pośród nich znajdzie się także 1500 pojazdów gąsienicowych i 2500 kontenerów sprzętu.

To będzie największy sprawdzian polskich sil zbrojnych w zakresie zdolności do przyjęcia innych sił sojuszniczych NATO

- komentował generał Powęska zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Główną jednostką, która odbędzie ćwiczenia na terenie naszego kraju będzie jednak 1. Dywizja Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii. Jest to jedna z sześciu dywizji ciężkich, czyli pancerno - zmechanizowanych. Jej oddziały odwiedziły już wcześniej Polskę w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

"Rz" zapowiada, że manewry potrwają od marca do sierpnia. Na razie nie wiadomo, na których poligonach odbędą się ćwiczenia, jednak jak czytamy na łamach gazety "można się spodziewać, że zostaną wykorzystane wszystkie dostępne miejsca".

Wojska amerykańskie w Polsce

Dziś w Polsce służy prawie pięć tysięcy żołnierzy z USA. Na podstawie umowy podpisanej w czerwcu między Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Donaldem Trumpem, w przyszłości może dojść do zwiększenia tej liczby o kolejny tysiąc.

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce jest rotacyjna. To znaczy, że wojska przyjeżdżają na kilka miesięcy, odbywają ćwiczenia wojskowe na poligonach, a następnie wracają do swoich rodzin. W ich miejscu pojawiają się kolejne oddziały. Amerykańskie wojska w Polsce mają swoje bazy min. w Orzyszu, Szczecinie, Powidzu oraz Żaganiu.

Więcej o:
Komentarze (81)
W Polsce odbędą się wielkie ćwiczenia amerykańskiej armii. Część żołnierzy zostanie w kraju
Zaloguj się
 • menosky

  Oceniono 10 razy 6

  Tym, którzy zostaną zapalę znicz 1.XI

 • swietyszczur

  Oceniono 14 razy 6

  Polska idealne miejsce dla USA i Rosji do przetestowania swojej broni nuklearnej .

 • arcymistrzpiekiel

  Oceniono 20 razy 6

  przyjada i zostana. ktos musi pilnowac zeby 447 przebiegalao bez zaklocen.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  To nam samochodów na drogach natłuką !
  A ile afro-amerykańskich dzieci przybędzie, he, he.... Więc kryj się kto może ! :-))

 • wycietytoja

  Oceniono 18 razy 4

  Finalizowanie 447.Dolaczymy do indian w rezerwatach i Palestyńczyków w strefie Gazy.

 • art999

  Oceniono 9 razy 3

  Zostawią uszkodzony sprzęt, którego nie opłaca się wieźć za ocean:)

 • raffcio_not_so_old

  Oceniono 7 razy 3

  Dobrze, Macierewicz rozwalił służby specjalne (specjalnie) i osłabił armię. Wprowadził amatorskie bojówki, które szykują się na wypadek, gdyby przegrali wybory. Może jak Amerykanie tu będą w trakcie naszych wyborów to PiS nie odważy się dokonać zamachu stanu a i Ruscy będą trzymać się z dala...

 • olal.bana.gw

  Oceniono 13 razy 3

  Obstawiam u bukow ofiary manewrow. Pewna wygrana.
  Wzrastaja koszta utrzymania armi juseja. Czy budzet panstwa wytrzyma dwa worki bez dna - kkk i USArmy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX