Rozkaz dla pułku ws. szminek i gumek wycofany. To jednak nie kończy sprawy

Dziwny rozkaz dla kobiet z pułku rozpoznawczego został wycofany - zakazywał m.in. kolorowych szminek czy regulował długość paznokci. Według Onetu na tym jednak sprawa się nie kończy: choć rozkaz został wycofany, to teraz nad podobnymi, szczegółowymi wytycznymi, ma pracować samo Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Portal Onet powrócił we wtorek do swojej publikacji sprzed kilku dni. Jak wówczas alarmował, w 9. Warmińskim Pułku Rozpoznawczym żołnierkom wydano nietypowy rozkaz, który dotyczył wyglądu kobiet w wojsku. Zabroniono im m.in. stosowania kredek, cieni i doklejanych rzęs, kolorowych szminek, wyznaczono też długość paznokci oraz zakazano np. gumek we włosach.

Wytyczne wydane przez płk. Radosława Cyniaka objęły też włosy: miały pozostać w naturalnym kolorze i ściśle upięte. Rozkaz obowiązywał od sierpnia tego roku.

Onet opisuje, że takie szczegółowe wytyczne spotkały się ze sprzeciwem żołnierek, które obawiały się, że tak skonstruowany rozkaz mógłby stać się podstawą do karania ich za nawet niewielkie przewinienia.

"Rozkaz o szminkach" wycofany, ale to nie koniec sprawy

Teraz, jak się okazuje, rozkaz został wycofany, potwierdził to rzecznik 9. pułku. W sprawie wypowiedziało się także Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych, którego rzecznik stwierdził, że w ocenie dowódcy generalnego obecny regulamin ogólny dotyczący żołnierzy jest wystarczający.

Wycofanie rozkazu jednak sprawy nie kończy. Z deklaracji rzecznika DGRSZ ppłk. Marka Pawlaka wynika, że trwają prace nad uszczegółowieniem zapisów z ogólnego regulaminu i mają objąć właśnie wygląd zewnętrzny żołnierzy.

Onet wskazuje, że już otrzymał informacje w tej sprawie od kilku żołnierek. W wojsku mają odbywać się prezentacje dotyczące wyglądu zewnętrznego. - Te prezentacje wyglądają dokładnie tak, jak w rozkazie dowódcy pułku rozpoznawczego - powiedziała Onetowi jedna z żołnierek.

Więcej o:
Komentarze (124)
Rozkaz dla pułku ws. szminek i gumek wycofany. To nie kończy sprawy - wojsko pracuje nad nowymi zasadami
Zaloguj się
 • masofrev

  Oceniono 20 razy 16

  Żołnierka z tipsami? Czemu nie, przydają się przy okopywaniu ;-)

 • euzjebusz

  Oceniono 31 razy 13

  A co jest dziwnego w takim zakazie? Nie trolluję, po prostu nie rozumiem.

 • lxxvii

  Oceniono 31 razy 11

  Nie łapie - to ma być wojsko czy rewia mody? Jak się ktoś decyduje na taką pracę to musi się liczyć z ograniczeniami. Jak się nie podoba można pracować np. w salonie kosmetycznym. Paranoja.

 • niko8472

  Oceniono 12 razy 10

  Rozkaz ograniczony do żołnierzy nie posiadających penisa jest dyskryminujący, jedyna jego wada. powinien dotyczyć WSZYSTKICH żołnierzy. Inaczej żołnierz posiadający penisa może być umalowany a ten bez nie. Totalna bzdura.

 • rabbitt

  Oceniono 16 razy 10

  Wojsko to nie wybieg dla modelek !

 • t0maszek44

  Oceniono 14 razy 10

  No i bardzo dobrze, że takie wytyczne powstaną, czy też zostaną powtórzone skoro panie żołnierki nie rozumieją prostych wytycznych, a niektóre mówią wprost, że nie podporządkowują się rozkazom przełożonych i kwestionują regulaminy wojskowe.
  DECYZJA Nr 445/MON
  MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
  z dnia 30 grudnia 2013 r.
  w sprawie wprowadzenia do użytku Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
  96. Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
  twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
  nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
  dowódcy jednostki wojskowej. Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań
  służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.

 • jurek4491

  Oceniono 18 razy 10

  Jeżeli rozkaz został wycofany to oznacza to tylko tyle że dowódca pułku wyszedł na głupa .

 • saves

  Oceniono 29 razy 9

  Niech sobie paniusie żołnierki "G.I.Jane" obejrzą i przestaną się mazgaić. Może jeszcze należałoby bagna na poligonie osuszyć, żeby im się szpilki nie zapadały?

 • chochelkadwa

  Oceniono 19 razy 9

  Wojsko to nie rewia mody. Szminka ma silne właściwości odblaskowe i psuje maskowanie. tak samo długie brokatowe tipsy. Wytapetowana twarz działa często jak odblaskowe znaki drogowe. Facetom nie przeszkadza jeż i codzienne golenie się.
  Indywidualność w wojsku zostawia się za bramą koszar..
  Feministki mnie pożrą....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX