Lubuskie. Uczniowie pytani w ankiecie o religię i rozwód rodziców. ZNP żąda wyjaśnień od ministerstwa

Rozwód rodziców, częstotliwość modlitwy i uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych - takie zagadnienia znalazły się w ankietach, które w porozumieniu z kuratorium i Ministerstwem Edukacji Narodowej przeprowadzają nauczyciele z województwa lubuskiego. Na alarm w sprawie bije Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W niektórych szkołach w województwie lubuskim nauczyciele do 16 września przeprowadzają anonimową ankietę wśród uczniów i rodziców. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", zawiera ona pytania dotyczące delikatnych tematów i ingeruje w prywatność uczniów oraz ich rodzin. Ankiety są skierowane m.in. do uczniów klas 1-3.

Uczniowie są pytani, czy ich rodzice są po rozwodzie. ZNP żąda wyjaśnień od ministerstwa

W ankiecie znalazły się m.in. pytania, jak często uczeń się modli i czy uczestniczy w nabożeństwach kościelnych, czy mieszka ze swoimi rodzicami biologicznymi (czy może z macochą bądź ojczymem) oraz czy jego rodzice są po rozwodzie bądź w separacji - informuje "DGP". To nie wszystko. Jest w niej też miejsce, w którym najmłodsi uczniowie są proszeni o opisanie swojej sytuacji rodzinnej i określenie, jakie jest wykształcenie rodziców. Nie ma mowy o anonimowości, bo uczniowie najmłodszych klas nie potrafią jeszcze sprawnie pisać, więc w wypełnianiu ankiet pomagają im nauczyciele.

Ankieta ma być realizowana przez dyrektorów szkół w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego (przed jego opracowaniem dyrektorzy muszą rozpoznać m.in. potrzeby rozwojowe uczniów). Z badań zleconych przez MEN wynika, że religia pomaga przezwyciężyć "pokusy związane m.in. z piciem alkoholu i przemocą". To właśnie na ich podstawie została sporządzona ankieta. Wyjaśnień od MEN-u domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Nie wiem, w jakim celu uczniowie pytani są o to, czy mieszkają z macochą, czy jego rodzice są rozwiedzeni - mówi w rozmowie z "DGP" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska  przekazała, że badanie "w żaden sposób nie było obligatoryjne dla dyrektorów szkół". - Istniała i istnieje możliwość stosowania własnych narzędzi pomiaru. Co więcej, ankiety były dobrowolne, a rodzice byli o nich poinformowani - powiedziała w rozmowie z "DGP". Jak dodała, każde pytanie, które znalazło się w ankiecie, "było uzasadnione badaniami naukowymi". 

Więcej o:
Komentarze (222)
Lubuskie. Uczniowie pytani w ankiecie o religię i rozwód rodziców. ZNP żąda wyjaśnień od ministerstwa
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 140 razy 136

  Ksiądz musi wiedzieć, które dziecko ma rozwiedzionych rodziców. Wtedy idzie łatwiej...

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 115 razy 107

  Dzieci masowo powinny pisać w ankiecie:
  Zawód ojca?- Proboszcz.

 • pietia503

  Oceniono 86 razy 86

  to już jest szczyt ubekizmu. W czasach stalinowskich ta metodą wyciągano informacje od dzieci o ich rodzicach. Na pomnikach stawiano takich jak Pawlik Morozow, który doniósł na ojca.
  Rodzice w tej szkole powinni zarządać wywalenia dyrektora

 • bacowa

  Oceniono 89 razy 85

  Podobno światopogląd religijny to osobista sprawa obywatela podlegajaca m.in. RODO

  jak widać tylnymi drzwiami powolutku katolizuje się Polskę

 • zigzaur

  Oceniono 53 razy 51

  Projekt ankiety dla księży:
  1. Jak często się onanizujesz?
  2. Czy pierwszy kontakt homoseksualny miałeś
  a) po lekcji religii
  b) dopiero po rozpoczęciu studiów w seminarium
  3. Czy myjesz palce po dłubaniu w pupie dziecka a przed udzielaniem sakramentu?
  4. Na ile oceniasz kwotę wydawaną na ciebie przez polskich podatników, nie pytanych ani o zdanie ani o stosunek do religii?
  5. Co zrobisz, gdy papież Franciszek ostro zakaże pedofilii i chciwości?
  a) będę posłuszny
  b) wraz z wieloma polskimi biskupami podporządkuję się metropolicie Kiriłowi
  c) oleję, bo to wszystko pic na wodę.

 • niktwazny126

  Oceniono 48 razy 48

  Ciekawe, jak też szkoły uzasadniają celowość takiej ankiety. Pytanie ośmiolatka z traumą po rozwodzie rodziców o tenże rozwód to wyraz delikatności i wrażliwości.

  <Z badań zleconych przez MEN wynika, że religia pomaga przezwyciężyć "pokusy związane m.in. z piciem alkoholu i przemocą">- co widzimy na ulicach, w pubach, na meczach, na osiemnastkach... tam właśnie wyedukowana religijnie młodzież pomaga przezywciężać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX