Komisja europarlamentu zaniepokojona sytuacją sędziów i osób LGBT w Polsce. List do rządu PiS i KE

Komisja swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że wyśle dwa listy: pierwszy do polskich władz ws. praw społeczności LGBT, oraz drugi do Komisji Europejskiej dotyczący doniesień o zastraszaniu polskich sędziów.

Jeden z listów ma być skierowany do polskich władz i dotyczyć praw społeczności LGBT. Natomiast drugie pismo ma być wysłane do Komisji Europejskiej i unijnej Rady z pytaniem o informacje dotyczące doniesień o zastraszaniu polskich sędziów, oraz o postępy w procedurze związanej z artykułem 7 unijnego traktatu.

Z inicjatywą wysłania pisma wyszli liberalni europosłowie ugrupowania Odnowić Europę. Wczoraj decyzja była dyskutowana w gronie koordynatorów grup politycznych. Dziś Komisja podjęła ostateczną decyzję – donosi Onet.

Sytuacja środowiska LGBT w Polsce

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami potępienia skierowanego wobec społeczności LGBT. Symbolem niechęci wobec tego środowiska stała się homilia, którą 1 sierpnia wygłosił arcybiskup Jędraszewski. "Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znacz, e nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły" – przekonywał duchowy.

Wypowiedz Jędraszewskiego podzieliła wielu Polaków. Jedni organizowali wiece poparcia, by wesprzeć arcybiskupa. Inni natomiast potępiali wypowiedz arcybiskupa określając ja jako mowę nienawiści.

Mówiąc o wątku LGBT w Polsce nie sposób nie wspomnieć o batalii, która miała na celu zatrzymanie marszu równości w Lublinie. Pod petycją o zablokowanie zgromadzenia podpisało się 11 tysięcy osób.

Inicjatywa wywołała oburzenie środowiska LGBT, którego po przedstawiciele informowali, że jest to odgraniczenia prawa do zgromadzeń.

W lipcu natomiast doszło do brutalnego incydentu we Wrocławiu. Dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego Przemysław Witkowski został pobity na bulwarach odrzańskich. Witkowski jechał na rowerze, kiedy na jednym z murków zauważył homofobiczne graffiti "Stop pedofilom z LGBT". Gdy dziennikarz skrytykował napis, zaatakował go mężczyzna, który znajdował się nieopodal. Podbił Witkowskiemu oko i złamał nos. 28-letni sprawca został zatrzymany. 

Dziennikarz Przemysław Witkowski został pobity, ponieważ skrytykował homofobiczne graffiti.

Abp Marka Jędraszewskiego otwarcie wsparł przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jego zdaniem, słowa wypowiedziane przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego 1 sierpnia, to "było niezwykle ważne i potrzebne świadectwo", a za które "spotkało za Jego Ekscelencję mnóstwo ataków nienawiści, oszczerstw i gróźb".

Szef NSZZ Solidarność zapewnił duchownego o wsparciu i pomoc "w tej ważnej i trudnej próbie".

Ataki na sędziów   

Pod koniec sierpnia portal Onet ujawnił kulisy tzw. afery hejterskiej, która miała być wymierzona w przeciwników zmian w sądownictwie. Z informacji portalu wynika, że były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak koordynował akcję szkalowania sędziów, m.in. prezesa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza.

Za rozsyłanie materiałów, które miały na celu skompromitowanie prawników odpowiedzialna była Emilia Szmyt. Jak wspomina Emilia w wywiadzie dla "Newsweek"  "każdy sędzia w jakikolwiek sposób sprzeciwiający się działaniom PiS w wymiarze sprawiedliwości, automatycznie stawał się celem ataków grupy Kasta”

Więcej o:
Komentarze (113)
Komisja europarlamentu zaniepokojona sytuacją sędziów i osób LGBT w Polsce. List do rządu PiS i KE
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 24 razy 14

  Pisanie do polskiego rządu, to tak jak pisanie na Berdyczów, bo ta banda marionetek i tak zrobi to co im dyktator Kaczyński nakaże.

 • 99venus

  Oceniono 20 razy 12

  Po prostu Polska coraz bardziej naziolska przy biernej postawie policji i prokurator i cichym poparciu rządu dla narodowych szumowin.

 • kk095

  Oceniono 21 razy 11

  gdyby nie oni i część wolnej prasy juz dzisiaj bylibyśmy w d. i pławilibyśmy się w zatęchłym skansenie czyli katotalibanie.

 • guru133

  Oceniono 21 razy 11

  Wysyp PiSlamskich hejterów z chlewni Kaczyńskiego na tym forum jeszcze większy niż wysyp grzybów po ulewnych deszczach.

 • kk095

  Oceniono 18 razy 10

  chłopak plus dziewczyna - to wgdzie w tym układzie wasz liderek kmiotek kaczyński?

 • jael53

  Oceniono 34 razy 10

  Przygnębiające, że utrwala się wizerunek naszego kraju jako miejsca specjalnej troski.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 29 razy 9

  A za 2 lata jak nadal będzie rządził PiS - będziemy za Odrą dostawali status uchodźcy politycznego albo coś na wzór uciekiniera z Korei Północnej.

 • marymania

  Oceniono 27 razy 9

  Do PiSdeckiego rządu nie ma co pisać listów.
  Jeśli już ktoś koniecznie musi, niech pisze na Nowogrodzką. "W ramach mandatu poselskiego" parszywy dziad na pewno odpowie i sprawę załatwi. Małej Emi pomógł. LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX