Nowy rozkaz w pułku rozpoznawczym dotyczy kobiet. Zabronione m.in. kolorowe lakiery i róże

Od sierpnia w życie wszedł nowy rozkaz pułkownika Radosława Cyniaka, dowódcy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Dotyczy on wyglądu żołnierzy służących w jednostce. Kobietom zabrania się m.in. noszenia makijażu, kolorowych spinek i gumek we włosach, a także paznokci dłuższych niż 2 mm.

O rozkazie płk. Radosława Cyniaka, który ogranicza swobodę kobiet służących w  9. Warmińskim Pułku Rozpoznawczego, napisał portal Onet.pl. Dowódca jednostki opisał w nim dokładnie, jak może wyglądać w wojsku kobieta, a jak nie. 

Żołnierki dostały zakaz używania podkładu i tasiemek do włosów

W rozkazie mowa jest m.in. o tym, że żołnierki mogą stosować jedynie bezbarwne szminki w naturalnym kolorze i pomadki ochronne. Mogą również podkreślić rzęsy tuszem. Zabronione jest jednak stosowanie kredek, cieni i doklejanych rzęs. Lekki podkład jest dopuszczalny jedynie dla tych pań, które mają problem z trądzikiem lub przebarwieniami. Reszta z nich musi zrezygnować z mocniejszego makijażu, różu, pudru czy konturowania twarzy.

Nowe zasady dotyczą również upięcia włosów. Muszą być one w kolorze naturalnym i jednostajnym, ewentualnie zbliżonym do naturalnego, jeżeli farba ma zakryć siwiznę. Upięcie powinno być spięte i ściśle przylegające do głowy. Żołnierki mogą korzystać ze spinek i gumek w kolorze włosów, jednak klamry, grzebienie i tasiemki są zakazane.

To tylko niektóre z zasad, jakie wprowadził płk. Radosława Cyniak. Pojawiły się również zakazy m.in. dotyczące koloru i długości paznokci.

Żołnierki oburzone nowymi zasadami. "Ewidentne uderzenie w kobiety"

- Projekt powstał w celu ujednolicenia wyglądu zewnętrznego żołnierzy 9. pułku rozpoznawczego (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) oraz uszczegółowienia i zobrazowania zapisów Regulaminu Ogólnego SZRP, pkt 96, który w sposób dość ogólny mówi o wyglądzie zewnętrznym żołnierzy - twierdzi mjr Grzegorz Skalski, rzecznik prasowy jednostki, z którym rozmawiał Onet.pl. Nowe zasady miały zostać uzgodnione ze służącymi tam żołnierzami, również kobietami. 

Jednak wiele żołnierek wyraża oburzenie zaistniałą sytuacją. Twierdzą one, że dotychczasowe przepisy, które określały wygląd kobiet w wojsku, były wystarczające.

- Do przepisów wojskowych dostosowuję się od nastu lat, od kiedy służę w wojsku. Nigdy nikt nie zwrócił mi uwagi. Nie dostosuję się jednak do przepisów, które mnie jako kobietę dyskryminują, a za takie uważam te z rozkazu dowódcy pułku - powiedziała jedna z nich.

- Ktoś tam chyba zwariował, przecież te przepisy to ewidentne uderzenie w kobiety - stwierdziła inna.

Więcej o:
Komentarze (279)
Nowy rozkaz w pułku rozpoznawczym dotyczy kobiet. Zabronione m.in. kolorowe lakiery, róże, konturowanie twarzy
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 73 razy 63

  Znaczy mężczyźni mogą nadal mieć makijaż i paznokcie dłuższe niż 2 mm?

 • prawdaprawda

  Oceniono 64 razy 30

  I słusznie. Wojsko, to nie salon piękności.
  Stroić się mogą w prywatnych sytuacjach.
  Zresztą, można być zadbanym bez tony kosmetyków.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 54 razy 28

  Właściwie to kobiety w wojsku powinny mieć prawo wyboru koloru munduru i obuwia, bo te regulaminowe przecież mogą nie pasować im do makijażu, koloru paznokci lub nastroju. No, i wybór kroju mundurów też by się przydał - nie można przecież codziennie chodzić do pracy w tym samym.

 • trans.sib

  Oceniono 28 razy 22

  No i co w związku z tym? Czy mężczyźni mogą nosić kolorowe spinki i paznokcie dłuższe niż 2 mm? Bo wg mojej wiedzy mężczyzn w służbach mundurowych dotyczy o wiele więcej zakazów, m.in. dotyczących fryzur i zarostu.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 35 razy 21

  Specjaliści od makijażu w wojsku, od razu poczułem się bezpieczniej.
  A jak tam ze śmigłowcami? Przyrządy celownicze w Leopardach naprawione? Stare, ruskie czołgi i hełmy wyremontowane?

 • komentator_2000

  Oceniono 40 razy 20

  W którym dokładnie miejscu jest ta dyskryminacja kobiet? Chyba, że żołnierze - mężczyźni mogą nosić kolorowe spinki i mocny makijaż, ale to chyba nie taka sytuacja, prawda? Drogie panie, to jest wojsko, a nie rewia mody. Nikt was do służby nie zmusza, a jeśli się na nią decydujecie, to trzeba się dostosować do wymogów. Zaraz powiecie, że pułkownik nie pozwala w szpilkach na poligon chodzić, nie chcą wam też kupić różowych grotów, jakie FB zaprezentowała na MSPO 2019, a te czarne są takie smutne.

 • t0maszek44

  Oceniono 30 razy 16

  No tragedia! W mundurze bez tapety! No skandal!
  Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyra-zistego makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.
  Żołnierzom występującym w mundurze zabrania się noszenia wszelkiego rodzaju biżuterii oraz ozdób. Zezwala się jedynie na noszenie zegarka, obrączki oraz sygnetu lub pierścionka.
  Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą dowódcy jednostki wojskowej.

 • xsawer

  Oceniono 22 razy 14

  "który ogranicza swobodę kobiet służących w  9. Warmińskim Pułku Rozpoznawczego, "
  -Wojsko to wojsko. Nie pasuje to zawsze możecie zostać markietankami.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 37 razy 13

  Przypomina mi się sytuacja ze Stanów. W pewnym miasteczku kobiety zaczęły walczyć o możliwość ćwiczenia w siłowni, która była tylko dla mężczyzn, argumentując, że jest to dyskryminacja. Gdy takie prawo sobie wywalczyły, nie minęło dużo czasu gdy zaczęły się skarżyć, że czują się molestowane spojrzeniami mężczyzn na sali i zażądały osobnego pomieszczenia wyłącznie dla kobiet. Ot, kobieca logika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX