Tatry. Petycja do Mateusza Morawieckiego ws. ratowników TOPR. "My, potencjalni ratowani musimy działać"

Organizatorką petycji jest Beata Sabała-Zielińska - dziennikarka i autorka książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć". Wśród głównych postulatów znajdują się m.in podniesienie wynagrodzeń ratowników i zwiększenie liczby etatów w TOPR

Przypomnijmy od czego się to wszystko zaczęło. Niespełna kilka tygodni temu, w trakcie potężnej burzy, która rozpętała się w Tatrach, zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Na ratunek ruszyli ratownicy TOPR. do szpitali przetransportowano wtedy ponad 100 osób.

Po zakończeniu akcji ratowniczej powołano sztab kryzysowy, w którym wziął udział premier. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli ratownicy będą potrzebowali pomocy, to pieniądze się znajdą. Nie czekając na działanie premiera, sprawę w swoje ręce wzięła Sabała-Zielińska. W internecie zapoczątkowała akcję "#doceńTOPR", rozpoczynając tym samym zbieranie podpisów pod petycją do Prezesa Rady Ministrów.

Zarobki ratowników TOPR-u realizujących zlecone przez rząd działania z zakresu ratownictwa w Tatrach są tak niskie, że zmuszają ich do podejmowania dodatkowych zajęć kosztem wolnego czasu i rodziny

- czytamy w uzasadnieniu petycji. 

"To jest czas, kiedy my, potencjalni ratowani musimy działać. Zbliżają się wybory, czas ucieka. Tylko dzięki wielkiej mobilizacji możemy zebrać wymaganą ilość podpisów pod petycją i złożyć ją na ręce premiera" - czytamy na portalu tatromaniak.pl

Petycja zawiera trzy czołowe postulaty: podniesienie poziomu wynagrodzeń ratowników, zwiększenie liczny etatów (obecnie jest ich 39) oraz zagwarantowanie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zbiórka jest formą podziękowania za poświęcenie i wysiłki ratowników TOPR.

"Zmuszanie ratowników do pracy do 65. roku życia jest nieetyczne. Charakter tej służby wymaga doskonałej kondycji i dobrego zdrowia" - czytamy w petycji.

Karty do zbierania podpisów zamieszczono na portalu tatromianiak.pl. Popisy można zbierać od rodziny, znajomych, czy przyjaciół. Tekst dostępny jest tutaj.

Więcej o:
Komentarze (39)
Tatry. Petycja do Mateusza Morawieckiego ws. ratowników TOPR. "My, potencjalni ratowani musimy działać"
Zaloguj się
 • rainbow.warrior

  Oceniono 6 razy 6

  Większość tu piszących nie ma pojęcia o organizacji ratownictwa, wszyscy piszą że skoro w nazwie jest "ochotnicze" to mają pracować za psie pieniądze lub za darmo po pracy.
  Mylicie się. W TOPR i GOPR są też zawodowi ratownicy i to jest trzon służby ratowniczej uzupełniany przez ochotników. Inaczej skuteczność działania tych służb byłaby mizerna. Wyobrażacie sobie taką burzę jak ostatnio i TOPR w którym np. Sokoła pilotuje jakiś ochotnik, których załóżmy że w TOPR jest ich kilku ale z jednym nie ma kontaktu, drugi na urlopie zagranicą a trzeci właśnie skończył imprezę i leczy kaca....

 • acer0

  Oceniono 6 razy 4

  Skończcie pie...ć, że wyższa płaca i zwiększenie ilości ratowników zwiększy bezpieczeństwo w górach. Przede wszystkim to co się dzieje to debilizm turystów, włażą gdzie chcą, obówie nie właściwe najczęściej w klapkach, nie słuchają się przewodników i ratowników a potem lament, że wypadek. Wprowadzić duże mandaty za niewłaściwe się zachowanie w górach i niedostosowywanie się do poleceń i znaków ostrzegawczych. Czas najwyższy zrobić pożądek z durnymi i bezmyślnymi turystami.

 • iffa4

  Oceniono 10 razy 4

  Nie podpiszę.
  Dopóki pan Krzysztof będzie przeciwko wprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeń górskich (takich jak mają cywilizowane kraje), nie widzę powodu żeby dokładać z budżetu. Widocznie wystarcza.
  Pan Krzysztof powołuje się na 'etos', 'historię', słowo 'ochotnicze'. Przypominam, że jak tworzono TOPR, ludzie szanowali góry i czuli respekt przed nimi, Nie było Sebiksów i Karyn w klapkach. Może czas zmienić spojrzenie na ratownictwo?
  A o burzach w Tatrach i zachowaniu ludzi najlepiej napisała Justyna Kowalczyk w ostatnim felietonie.
  wyborcza.pI/7,154903,25174839,justyna-kowalczyk-skad-sie-biora-tragedie-w-gorach.html

 • misiek12321

  Oceniono 4 razy 2

  ..a wystarzyloby by Januszek i Grazynka zaplacili za przelot smiglowcem gdy nie maja odpowiediego ubezpieczenia. tak jest wszedzie na swiecie i jaks nikt nie marudzi. W wolsce sie k... jak zwyle komus nalezy... np darmowa taksowka TOPR bo sobie k... ubral sandalki na szlak !

 • bialoskory

  Oceniono 2 razy 0

  Oplaty (stosunkowo niewielkie) za wstep i obowiazkowe ubezpieczenie (koszty ewentualnej akcji ratunkowej ) rozwiazuja sprawe. Tak sie to robi w wielu krajach.

 • poljack

  Oceniono 6 razy -2

  TOPR - Tatrzańskie OCHOTNICZE Pogotowie Ratownicze albo robicie to zawodowo albo ochotniczo wybierajcie

 • gadolinn

  Oceniono 7 razy -3

  "Zarobki ratowników TOPR-u realizujących zlecone przez rząd działania z zakresu ratownictwa w Tatrach są tak niskie, że zmuszają ich do podejmowania dodatkowych zajęć kosztem wolnego czasu i rodziny"

  Co za pierd. TOPR ma "ochotnicze" w nazwie, co oznacza, ze taki ma prace, a TOPR robi po pracy jako hobby. Niech tu nie sciemnia, ze musi podjac dodatkowa prace. TOPR to jest jego dodatkowa praca. A jak sie nie podoba to won.

 • beton44

  Oceniono 6 razy -4

  Może ta pani Beata Sabała /:-)/ jak taka dobra - sprzeda rodzinne hale, lasy i barany - i ufunduje pensje TOPRowcom ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX