Bydgoszcz. Dzieci skaleczyły się znalezionymi na śmietniku strzykawkami. Trafiły do szpitala

Na jednym z osiedli w Bydgoszczy dzieci bawiące się w chowanego znalazły za śmietnikiem porzucone strzykawki. Najprawdopodobniej w wyniku zabawy troje z nich zostało ukłute igłami i trafiło do szpitala na badania. Policjanci prowadzą śledztwo w tej sprawie.

Jak podaje "Gazeta Pomorska" do zdarzenia doszło w poniedziałek 2 września na osiedlu Wyżyny w Bydgoszczy. Według ustaleń policji grupa dzieci bawiła się w chowanego. Część z nich ukryła się za śmietnikiem znajdującym się przy ulicy Bohaterów Kragujewca, gdzie znalazły porzucone strzykawki.

Bydgoszcz. Troje dzieci ukłuło się igłami po zużytych strzykawkach. Przez kolejne miesiące będą poddawane kontrolom lekarskim

Troje z nich, najprawdopodobniej podczas zabawy, zostało ukłute igłami po zużytych strzykawkach - Dzieci, jak to dzieci, z ciekawości zaczęły zdejmować zatyczki z igieł. Jedno, szturchnięte przez drugie, ukłuło się w klatkę piersiową. Inne w palce. Kolejnemu igła wbiła się w stopę - relacjonowała matka dwójki ukłutych dzieci. Te od razu trafiły do szpitala, gdzie poddane zostały badaniom. Po kilku dniach dzieci zostały wypisane, ponieważ lekarze nie stwierdzili zagrożenia dla życia lub zdrowia dzieci.

To jednak nie koniec tej sprawy, ponieważ ukłute dzieci przez co najmniej pół roku będą przebywały pod stałą obserwacją lekarską. W wyniku zabawy niezabezpieczonymi igłami mogły zarazić się chorobami, które rozwijają się w organizmie przez dłuższy czas, a ich wykrycie nie jest łatwe zwłaszcza na wstępnym etapie.

Dodatkowo mieszkańcy bydgoskiego osiedla także po tym zdarzeniu odnajdywali kolejne reklamówki z odpadami - Oprócz następnych strzykawek i igieł, były pobrudzone krwią rękawice jednorazowe, gaziki, wyciski do protez zębowych, a przy nich karteczki z nazwiskami pacjentów. Dokument z pieczątką lekarza też się przewinął. Dzięki tym danym wiemy, z jakiej przychodni pochodzą śmieci - relacjonowała jedna z mieszkanek Bydgoszczy. 

Zużyte strzykawki, igły, gaziki i rękawice - 500 złotych mandatu za niewłaściwą utylizację odpadów medycznych

Z informacji reportera TVN24 wynika, że porzucone strzykawki i inne materiały medyczne pochodziły z miejscowej przychodni dentystycznej. Dyrekcja placówki została już ukarana mandatem w wysokości 500 złotych. Miejsce to także zostało skontrolowane przez sanepid, które potwierdziło, że poradnia miała podpisaną umowę z firmą, która zajmuje się utylizacją tych odpadów medycznych.

Postępowanie w sprawie narażenia ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia prowadzone jest już przez policję. Śledczy zbierają materiał dowodowy, przeprowadzono także oględziny miejsca oraz zabezpieczono dowody. Policja nie chce jednak ujawniać szczegółów toczącego się postępowania. 

Zgodnie z prawem odpady medyczne powinny być składowane w specjalnych czerwonych pojemnikach lub opisanych workach na śmieci w miejscu, w którym powstały. Muszą być przechowywane w wytrzymałych i odpornych na warunki atmosferyczne czy substancji chemicznych pojemnikach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia odpady te są unieszkodliwiane w spalarniach odpadów niebezpiecznych.

Więcej o:
Komentarze (23)
Bydgoszcz. Dzieci pokłuły się znalezionymi na śmietniku strzykawkami. Trafiły do szpitala
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 18 razy 12

  Tak jasne, jedno popchnęło drugie i przypadkiem pokłuły się w palec, klatkę piersiową i stopę :)) dzieciaki zaczęły bitwę na strzykawki pod śmietnikiem i jest efekt.

 • Miki Miki

  Oceniono 5 razy 5

  A co robi cukrzyk przyjmujący insulinę codziennie ze strzykawki? Podpisuje umowę z firmą utylizujacą materiały skażone?? W bajki nie wierzę. Wywala do śmietnika. I módlmy się aby nie był nosicielem AIDS.

 • akami

  Oceniono 9 razy 5

  500 zł mandatu. Czyli stracili zarobek za 2-3 plomby. No to im dowalili kare, pewnie przychodnia znajdzie się na skraju bankructwa.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 4

  Mieszkałem obok dużego szpitala w Krakowie. Ale w 80 latach czynili to samo, wyrzucali strzykawki poza posesję. Na szczęście nic się nie zmieniło. Dorośli myślą o zyskach i premiach a dzieci o poszukiwaniu skarbów.

 • balerina53

  Oceniono 4 razy 4

  ...500 zł mandatu za niewłaściwą utylizację ?!! śmiechu warte...5000 zł , następnym razem 50 000 zł, takie powinny być kary dla kombinatorów...

 • xynat

  Oceniono 2 razy 2

  500 zł ? To cena jednego wyrwanego zęba. Ależ oni to odczują, aż się posrają ... ale ze śmiechu.

 • kzlis

  Oceniono 3 razy 1

  "... igłami po zużytych strzykawkach ..." - co z kretyn to napisał?

 • naturelovers

  Oceniono 5 razy 1

  Firma, która była odpowiedzialna za wywóz i utylizację powinna mieć zarzut narażenia utraty zdrowia lub życia. Do tego gigantyczną karę finansową. By jej konkurencji nie przychodziły do głowy podobne pomysły. Przychodnia nie jest tu niczemu winna. Wynajęła specjalistów i zakładała, że wszystko jest ok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX