Sanepid zbadał wodę w Zatoce Gdańskiej po awarii ścieków. Problem na kilkunastu kilometrach plaży

Pomorski sanepid przedstawił wyniki badań wody w Zatoce Gdańskiej po awarii ścieków w Warszawie. W czterech z pięciu badanych miejsc próbki wody spełniały normy. W jednym stwierdzono jednak przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia coli. Sanepid apeluje o unikanie kontaktu z wodą na kilkunastu kilometrach - od Stogów do Mikoszewa.

Po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły ścieki od ubiegłej środy wpływały do rzeki - 260 tysięcy ton nieczystości każdej doby. Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dotychczas zrzucono ponad 2,2 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi.

Przez kolejne dwa-trzy miesiące, aż do rozwiązania problemu przez władze stolicy, ścieki do oczyszczalni "Czajka" będą płynęły awaryjnym rurociągiem. Decyzję o budowie mostu pontonowego i zastępczego podjął rząd. Awaryjna instalacja ruszyła w poniedziałek.

Tymczasem Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły w ubiegły piątek pobrane zostały próbki wody z Zatoki Gdańskiej, z miejsc, w których zwykle organizowane są kąpieliska:

 • Gdańsk, ul. Trałowa, Gdańsk-Świbno - plaża, 50 m na prawo od wejścia nr 7
 • Gdańsk, ul. Falowa, Gdańsk-Sobieszewo - plaża, 100 m na lewo od wejścia nr 16
 • Gdańsk, ul. Wydmy 1, Gdańsk-Stogi - plaża, na wysokości wejścia na plażę nr 26
 • Mikoszewo
 • Jantar

Badania próbek wody wykonało akredytowane laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdańsku.

Przekroczone normy w Stogach

Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w czterech z pięciu badanych miejsc. 

Nieznaczne przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia coli stwierdzono w próbce wody pobranej z miejsca, gdzie zwykle organizowane jest kąpielisko na Stogach (nr 26). Badanie wykazało 1120 NPL (przybliżona liczba drobnoustrojów w badanej próbie) na 100 ml wody, przy normie wynoszącej 1000 NPL. Natomiast liczba bakterii z grupy Enterokoków w tej próbce odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z przedstawionymi wynikami badań apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo w celach rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych.

Kolejne próbki wody do badań z ww. miejsc zostaną pobrane we wtorek.

Więcej o:
Komentarze (68)
Sanepid zbadał wodę w Zatoce Gdańskiej po awarii ścieków. Problem na kilkunastu kilometrach plaży
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 16 razy 8

  Z tych wszystkich plaż gdzie pobrano próbki, plaża na Stogach jest najdalej od miejsca, w którym do Zatoki Gdańskiej wpadają wody z Wisły (najdalej od Przekopu Wisły).

 • mangosmoothie

  Oceniono 8 razy 6

  sanepid zbadał wodę po awarii ścieków??? serio??? czytacie co piszecie???

 • maaac

  Oceniono 8 razy 6

  Am jak w Gdańsku wybiło badali? A poprzednie wyniki sprzed awarii jakie były?

 • peppers01

  Oceniono 10 razy 4

  Pytanie czy badania tego typu były wykonywanie rutynowo w przeszłości czy jedynie teraz, w trybie nagłym. Jest to istotne w celu ustalenia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stwierdzanym nieznacznym przekroczeniem dopuszczalnych norm w jedyny z wybranych punktów pomiarowych.
  Jeśli wyniki seryjnych badań wykonanych w tymże punkcie pomiarowym w przeszłości nie wykazywały przekroczenia dopuszczalnych norm wówczas związek taki jest prawdopodobny.
  Jeśli wyniki seryjnych badań wykonanych w tymże punkcie pomiarowym w przeszłości wykazywały okresowe przekroczenia dopuszczalnych norm wówczas związek taki jest wątpliwy.
  Jeśli w przeszłości badania takie nie były wykonywanie wówczas na podstawie wykonanego obecnie jednorazowego pomiaru nie ma możliwości stwierdzenia/wykluczenia związku otrzymanego wyniku z awarią w stolicy.
  Poza tym i tak konieczne jest wykonanie kolejnego pomiaru w dniach kolejnych w celu ustalenia czy ilość stwierdzanych uprzednio bakterii nie wykazuje tendencji wzrostowej.

 • H2O H2O

  Oceniono 8 razy 4

  W Międzyzdrojach nie badano? Co za przeoczenie...

 • zec

  Oceniono 7 razy 3

  Ścieki przemysłowe wybiły bakterie co do sztuki. Rozwiązanie warte opatentowania.

 • rezun-one

  Oceniono 5 razy 3

  Sezon już się kończy, do wody będą wchodzić jedynie Morsy a i to trochę później.
  Do wiosny Zatoka się oczyści.

 • brzmski

  Oceniono 9 razy 1

  ...ale, za to... zozonowana!!!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX