Tatry. Prof. Hartman: "Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!". Władze Zakopanego protestują

Tatry. W Polsce wciąż toczy się dyskusja dotycząca usunięcia krzyża ze szczytu Giewontu. Jasne stanowisko w tej sprawie zajęły władze Zakopanego. Wystosowały list otwarty do prof. Jana Hartmana, który napisał, że krzyż na Giewoncie powinien zostać usunięty.

Pytania o metalowy krzyż na szczycie Giewontu, a nawet jego ewentualne usunięcie, pojawiły się po ostatnich wydarzeniach w Tatrach, gdzie w wyniku burzy zginęło pięć osób, a ponad 150 zostało rannych.

Tatry. Prof. Hartman: "Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!"

Za rozbiórką krzyża na Giewoncie opowiedział się m.in. prof. Jan Hartman, który napisał na Twitterze, że "krzyż nadal zabija" i że należy usunąć go z Giewontu. Filozof opublikował także felieton na łamach "Polityki", w którym pisał, że "jeśli stawia się na jakiejś górze wielki krzyż, to wiadomo, że stanie się ona celem tłumnych, nazbyt tłumnych wycieczek, ze wszystkimi tego konsekwencjami. A jeśli ten krzyż jest gigantyczną masą metalu, to znacząco zwiększa prawdopodobieństwo porażenia osób przebywających na szczycie w czasie burzy". 

Głos w sprawie krzyża na Giewoncie zabrał m.in. naczelnik TOPR-u, który pytany przez dziennikarzy o krzyż na Giewoncie, powiedział, że 15-metrowa konstrukcja nie podnosi bezpieczeństwa, ale usuwanie takiego symbolu "byłoby nie do przyjęcia" dla wielu osób. W obronie krzyża stanęło także Radio Maryja.

- Jeżeli ktoś chce się przekonać, jaka będzie siła tego oporu, zwłaszcza ze strony górali, to niech próbuje podnieść rękę na krzyż - mówił rozmówca stacji ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zakopane. Władze do prof. Hartmana: "Nie wyrażamy zgody na takie traktowanie krzyża"

Górale rzeczywiście stawiają opór. Słowa prof. Hartmana o krzyżu, który zabija, dotknęły władze Zakopanego, które wystosowały do niego list otwarty. Dokument ten podpisał burmistrz Zakopanego Leszek Dorula oraz jego zastępcy - Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar. Czytamy w nim, że słowa filozofa dotknęły podpisanych pod listem "w momencie, gdy przeżywali tragedię związaną z burzą w Tatrach, nieśli pomoc i wsparcie poszkodowanym, także poprzez modlitwę" i że po trudach związanych z tragedią w Tatrach podejmują oni kolejne wyzwanie -  obrony krzyża"

"W związku z zupełnie niezrozumiałą dla nas reakcją Pana Profesora na niedawną tragedię w Tatrach, którą było twierdzenie, że krzyż zabija i jednoczesne nawoływanie do jego usunięcia ze szczytu Giewontu, pragniemy mocno i zdecydowanie zaprotestować. W imieniu mieszkańców Zakopanego i górali, przywiązanych do swojej tradycji i chrześcijańskiej wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie, nie wyrażamy zgody na takie traktowanie krzyża, który nasi przodkowie z wielkim trudem i poświęceniem ustawili na Giewoncie na przełomie XIX i XX w. Ma on dla nas ogromne znaczenie religijne i symboliczne, stanowi charakterystyczny element roztaczającego się z Zakopanego widoku na panoramę Tatr, jest celem licznych pielgrzymek i wędrówek, a na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście w 1997r. wpisany jest także wraz z kluczami papieskimi w herb Zakopanego. „Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym” - mówił wówczas nasz wielki Rodak i Jego wezwaniu chcemy pozostać wierni" - piszą władze Zakopanego.

Burmistrz Zakopanego i jego zastępcy piszą także, że nie zgadzają się z argumentacją prof. Hartmana, który twierdzi, że krzyż na Giewoncie stwarza zagrożenie.

"Góry są miejscem pięknym, ale także niebezpiecznym. Wszyscy, którzy przemierzają górskie szlaki, powinni mieć tego świadomość. W codziennym życiu nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych chociażby z ruchem drogowym, tym bardziej nie jest możliwe wyeliminowanie zagrożeń w górach. Usunięcie krzyża z Giewontu nie podniesie bezpieczeństwa w Tatrach, dlatego taka propozycja jest przez nas odbierana jedynie jako ideologiczny atak, któremu musimy się przeciwstawić" - czytamy w liście opublikowanym na oficjalnej stronie miasta Zakopane

Więcej o:
Komentarze (386)
Tatry. Prof. Hartman: "Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!" Władze Zakopanego protestują
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 69 razy 43

  Krzyż od zawsze zbijał. Paradoksem jest że zabijani chcą ginąć w jego obronie ...

 • def11

  Oceniono 52 razy 42

  Rydzyk powinien przywiązać się krzyża w jego obronie, co najmniej do pierwszej burzy, albo do skutku :)

 • snook70

  Oceniono 35 razy 25

  Trzeba zrobić miesięcznicę na Giewoncie w czasie burzy, to cały PIS wyparuje...

 • hansolo88

  Oceniono 35 razy 23

  Na Konstytucję można podnieść rękę, na krzyż już nie. Za najnowszej hostorii pamiętam krzyże przed Pałacem Prezydenckim i na żwirowisku w Oświęcimiu. Fanatyzm (lub nie) narodu rozpoznaje się po świętościach, których ów naród strzeże.

 • diesel_poznan

  Oceniono 48 razy 22

  Krzyż zabija już od ponad 2000 lat. Tak samo jak inne symbole religijne.

 • polakadam

  Oceniono 28 razy 16

  Ej katolickie czuby. Zróbcie sobie krzyż na Giewoncie z plastyku. Dla was symbole są ważniejsze od tego żeby samemu przestrzegać nauk Chrystusa. Polski katolicyzm to już nie religia tylko organizacja fanatyków zaprzeczających swoim postępowaniem ideom chrześcijaństwa.

 • matylda1001

  Oceniono 26 razy 16

  Zabytek? Ustawienie tam żelaznego krzyża było błędem ale nigdy nie jest za późno żeby naprawić nawet 118-letni błąd. Zabytek można przenieść w bardziej stosowne miejsce a na szczycie ustawić jego replikę zbudowana z bezpiecznych materiałów. No ale góral jest uparty jak osioł, jak JPII kazał mu bronić krzyża to będzie bronił. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, dla zasady ale będzie bronił, Hej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX