Kraków: 149 sklepów zrezygnowało z nocnej sprzedaży alkoholu. Mają naklejki "Odpowiedzialny sprzedawca"

W Krakowie ruszył pilotażowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Bierze w nim udział 149 sklepów. Przedsiębiorcy, którzy porozumieli się z miastem, nie będą sprzedawać napojów alkoholowych w godzinach 0:00-5:30. Otrzymali oni tytuł "Odpowiedzialnego sprzedawcy".

Program „Krakowskie porozumienie - dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” wszedł w życie w niedzielę 1 września. Dotyczy on sprzedaży alkoholu i będzie obowiązywał przez rok.

Kraków. Sklepy, które nie sprzedają alkoholu po północy, oznaczono naklejką "Odpowiedzialny sprzedawca"

Sklepy, które biorą udział w programie, oznaczono wczoraj naklejką "Odpowiedzialny sprzedawca". W oznaczaniu sklepów brał udział zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.

- Dziś na sklepie sprzedającym alkohol symbolicznie przyklejamy naklejkę „Odpowiedzialny sprzedawca”. W ten sposób ruszamy z pilotażowym programem odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym sami przedsiębiorcy zdecydowali się na to, aby w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 0.00 a 5.30 nie sprzedawać alkoholu. Jest to, można powiedzieć, nowość, bowiem dotychczas do ograniczenia sprzedaży alkoholu zmuszały uchwały, w Krakowie zaś udało się tą sprawę rozwiązać w drodze porozumienia z przedsiębiorcami - powiedział Bogusław Kośmider, którego słowa cytuje portal krakow.pl

Kraków zachęca przedsiębiorców do współpracy. Umowę z miastem można podpisać w każdej chwili

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu, nie będą sprzedawać alkoholu w nocy. Zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego oraz monitoringu widocznego dla klientów. Ponadto zapowiedzieli zawarcie umów z firmami ochroniarskimi, które zapewnią instalację przycisku antynapadowego, pozwalającego na wezwanie grupy interwencyjnej.

W programie bierze udział 149 sklepów, ale kolejni przedsiębiorcy mogą do niego dołączyć w dowolnej chwili. Porozumienie z miastem podpisały takie firmy jak Lewiatan Małopolska, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk czy Na Zdrówko.

Więcej o:
Komentarze (41)
Kraków: 149 sklepów zrezygnowało z nocnej sprzedaży alkoholu. Mają naklejki "Odpowiedzialny sprzedawca"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 14

  Najbardziej bawi mnie te godziny "prohibicji" wyznaczone pomiędzy 0.00 a 5.30.
  Bo przecież o godzinie 5.30, "małpki" pod sklepem, walą jedynie SKRAJNI degeneraci. Porządne Ochlapusy, to o tej porze albo napici "pod kreskę" wracają do domu, albo od godziny-dwóch, już smacznie śpią :-))

 • daniel.jed

  Oceniono 13 razy 9

  To co oni w nocy sprzedają: bułki i jagodzianki? Czy porozumienie podpisały sklepy które i tak w nocy są zamknięte?

 • menel13

  Oceniono 10 razy 6

  Zabrakło informacji ile z tych 149 sklepów jest otwartych w godzinach 0.00-5.30.

 • dudi-w

  Oceniono 18 razy 6

  czas na zakaz sprzedazy noży (jakże niebezpiecznych), papierosów, łuków i strzał, narzedzi do majsterkowania (śrubokręty, wiertarki, szlifierki, piły, łomy itp), ale też widelce są niebezpieczne!!!! Głupota i kościelna ciemnota rozszerzają sie. Teraz - ciemny i zaściankowy krakówek, ale to sie może rozpełznąc po Polsce... Precz c PISem!

 • ssaassaa

  Oceniono 14 razy 6

  Jaka sytuacja występuje częściej: wypad w nocy po bułki czy wypad w nocy po alko. Osobiście nie widzę biznesowego uzasadnienia otwierania po północy sklepu, który nie będzie sprzedawał alko. Do północy jeszcze rozumiem, ludzie chcą po pracy kupić coś na szybko na ząb. Ale po północy?

 • mst

  Oceniono 14 razy 6

  zgodnie z prawem sklep nie ma prawa odmówić sprzedaży towaru. Co na to PIH?

 • starszy-65

  Oceniono 8 razy 4

  Ogłaszam, że też się przyłączę bo moja żona otworzy sprzedaż w domu - bardziej się opłaca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX