RPO zajmie się sprawą ksenofobicznego ogłoszenia o pracę. Gdyńska smażalnia nie chciała "żadnych Ukraińców"

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zajmie się sprawą ksenofobicznego ogłoszenia o pracę zamieszczonego przez jedną z gdyńskich smażalni. "Uwaga. Zero Ukraińców czy innych podobnych" - zaznaczył właściciel lokalu. Wcześniej kontrolę w tej sprawie wszczęła Państwowa Inspekcja Pracy.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął sprawę ksenofobicznej oferty dotyczącej pracy w smażalni ryb w Gdyni. Chodzi o ogłoszenie, które zostało zamieszczone na jednej z grup na Facebooku przez właściciela lokalu - dotyczyło oferty pomocy dla kucharza. Wymagania dotyczące szczegółów pracy w restauracji opatrzono dopiskiem: „Uwaga. Zero Ukraińców czy innych podobnych”. Gdy zwrócono mu uwagę, odpisał: "Klientów szanujemy, podludzi - nie". Sprawę jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza Trójmiasto". Wcześniej właściciel lokalu miał też zamieszczać inne, dyskryminujące ogłoszenia, m.in. gdy szukał kobiet do sprzątania w barze, pisał: "Nie zatrudniamy osób z wyraźną nadwagą lub inaczej zaniedbanych".

Kontrole w gdyńskiej smażalni. W ogłoszeniu zaznaczono: "Zero Ukraińców"

Biuro RPO poinformowało, że oferta pracy zawierała treści ksenofobiczne i dyskryminujące. 

Rzecznik wystąpi do komisariatu policji oraz Prokuratora Rejonowego w Gdyni o informacje o stanie sprawy oraz przeprowadzonych dotychczas czynności
Zawiadomienie do prokuratury złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

- poinformowało biuro Adama Bodnara.

Przestrzeganie przepisów w gdyńskim lokalu sprawdzi też Państwowa Komisja Pracy, której kontrola  została wszczęta w związku z doniesieniami medialnymi o dyskryminującym ogłoszeniu. Jak zapowiedziano, urzędnicy sprawdzą m.in. sprawdzone przestrzeganie przepisów BHP i legalność zatrudnienia w gdyńskiej restauracji. 

Po wybuchu afery pełnomocnik adwokat Łukasz A. Kowalski w imieniu rodziny właściciela lokalu wydał oświadczenie. Napisał, że "skandaliczny wpis, słusznie krytykowany przez internautów, stanowi przejaw nieprzemyślanej decyzji tylko jednej osoby".

Cała załoga lokalu odcina się od tego niewłaściwego wpisu. Jest nam przykro w związku z zaistniałą sytuacją, zwłaszcza dlatego że nikt z osób pracujących w lokalu nie przejawia zachowań ksenofobicznych czy rasistowskich. Jesteśmy przekonani, że po ustaniu chwilowej niedyspozycji zdrowotnej, autor wpisu również zamieści stosowne przeprosiny

- wyjaśnił w piśmie przesłanym do "Gazety Wyborczej".


 

Więcej o:
Komentarze (119)
RPO zajmie się sprawą ksenofobicznego ogłoszenia o pracę. Gdyńska smażalnia nie chciała "żadnych Ukraińców"
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 35 razy 15

  "Uwaga. Zero Ukraińców czy innych podobnych". To kogo zatrudni? Suweren nie smaży ryb.

 • wesslingharald

  Oceniono 16 razy 12

  Wielu nie zatrudnia Ukraińców w swojej firmie. Ani innych obcokrajowców, a to z jednego prostego powodu - utrudniona papierologia, na którą nie mają czasu. I otwarcie o tym mówią. Jak normalni, poważni przedsiębiorcy. Bo autor tamtego ogłoszenia to zwykły głupek, który ma teraz na co zasłużył. :/

 • udet11

  Oceniono 27 razy 7

  Jakby napisał tylko z j. polskim to byłoby ok?
  A ogłoszenia tylko zatrudnię "młodych do 30 roku życia" to nie dyskryminują?

 • maly_taboret

  Oceniono 14 razy 6

  Polska to mega dyskryminacja. Co tam narodowość. Główny problem to wiek i wygląd. Na zachodzie niestosowne lub zabronione jest umieszczanie daty urodzenia i zdjęcia w CV tak by uniknąć uprzedzeń. U nas to podstawowe kryterium.

 • a-koneserka

  Oceniono 10 razy 6

  Na portalu społecznościowym właściciel lokalu zamieścił ofertę pracy dla kucharza z adnotacją: "Zero Ukraińców czy innych podobnych". Na zwróconą mu uwagę zareagował: „Klientówszanujemy, podludzi – nie". I chyba to jest najbardziej kontrowersyjne w tej sprawie, że użył w stosunku do kogoś określenia "podludzie" czyli zachował się jak rasowy nazista.

 • fleshless

  Oceniono 8 razy 4

  a skąd założenie, że on jest nadczłowiekiem?
  jakieś przesłanki do tego? osiągnięcia może?
  czy z własnego mianowania?

 • misiur

  Oceniono 4 razy 4

  Jak dla mnie, to przesadził z formą.

 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 4

  A w knajpie w każdą środę o 20 karaoke od staropolskich karappo i ōkesutora.
  Swoją drogą czy BHP nie powinno obowiązywać również w lokalach, które nie dyskryminują?

 • kotmiki

  Oceniono 9 razy 3

  Znowu wybiło polskie szambo widać, że jednorodność tego kraju powoduje karłowatość umysłów .
  Taka Helvecja dzięki multikulti stała się potęgą a Polska staje się szambem UE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX