Szlak na Giewont zamknięty do odwołania. Turyści wchodzą mimo zakazu. "Chcemy zobaczyć krzyż"

Turyści wchodzą na zniszczony szlak na Giewont mimo zakazu wydanego przed Tatrzański Park Narodowy. - Chcemy zobaczyć krzyż - tłumaczą w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim". Podczas burzy w Tatrach zginęło 5 osób, w tym dwoje dzieci oraz Czech po słowackiej stronie. 150 osób zostało rannych. Zniszczenia na szlaku są duże - uszkodzone zostały m.in. metalowe łańcuchy, w które uderzył piorun.

W ubiegłym tygodniu nad Tatrami przeszła tragiczna burza, podczas której piorun uderzył w turystów m.in. na Giewoncie. Zginęło 5 osób, a ponad 150 zostało rannych. Blisko 30 osób wciąż przebywa w szpitalach. Po tragicznej burzy szlak na Giewont uległ zniszczeniu i został zamknięty do odwołania ze względów bezpieczeństwa. Na szlaku uszkodzone są między innymi łańcuchy. Kamienie są niestabilne, a część szlaku została zasypana.

Giewont. Turyści wchodzą mimo zakazu. "Chcemy zobaczyć krzyż"

Niektórzy turyści nie zważają na zakaz i - ryzykując swoje bezpieczeństwo - wchodzą na zamknięty szlak na Giewont. Próbę wejścia na szczyt przez grupę turystów zarejestrował fotograf "Tygodnika Podhalańskiego". Po zapytaniu o powody złamania zakazu, turyści odpowiedzieli: - Chcemy zobaczyć krzyż.

Wejścia na szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy nikt nie pilnuje, ale zakaz wejścia jest wyraźnie oznaczony - zarówno przy samym podejściu na szczyt, jak i przy wejściu do dolin.

Duże zniszczenia na szlaku na Giewont

Leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego ocenili zniszczenia na szlaku na Giewont jako duże. Marcin Strączek-Helios poinformował, że szlak jest częściowo zasypany. - Widać kilka punktów na szlaku, gdzie uderzył piorun. Wielkie skały, które się tam znajdują, zostały rozszczepione na drobne i spadały na szlak, na ludzi znajdujących się poniżej. Także szlak jest częściowo zasypany, a dużo kamieni jest niestabilnych i mogą grozić tym, że spadną samoczynnie - powiedział.

Akcja ratunkowa na Giewoncie była największą w historii TOPR. Wiele wskazuje na to, że część turystów nie zeszła ze szczytu mimo oznak zbliżającej się burzy. Pilot śmigłowca TOPR Andrzej Śliwa, który brał udział w akcji, relacjonował, że po masowym porażeniu piorunem pod metalowym krzyżem leżało kilkadziesiąt osób, a widok był przerażający.

Staraliśmy się pomóc tym ludziom. Kto, gdzie - to już mieliśmy intuicyjnie: najpierw do reanimowanych dzieci, później do połamanych, leżących, którzy nie mogli się poruszać o własnych siłach. Ile lotów wtedy wykonałem, to nawet trudno policzyć lądowania. Później dopiero to liczyliśmy i to było kilkadziesiąt lądowań, 32 użycia dźwigu i to wszystko w rejonie krzyża na Giewoncie 

- mówił w rozmowie z TVN 24.

Więcej o:
Komentarze (279)
Szlak na Giewont zamknięty do odwołania. Turyści wchodzą mimo zakazu. "Chcemy zobaczyć krzyż"
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 50 razy 44

  Krótko mowiąc, krzyż przyciąga głupców i bywa smiertelnie niebezpieczny...

 • ad2009

  Oceniono 59 razy 43

  Jak ktos jest nawiedzony to dlaczego mu zabraniac spotkania z Panem? Bliskiego spotkania. A w ogole w czasie burz powinny byc organizowane koscielne pielgrzymki na Giewont - oczywiscoie nie za darmo...

 • pako19

  Oceniono 47 razy 33

  W razie akcji ratowniczej obciążyć ich pełnymi kosztami akcji z nawiązką. Bez litości.

 • gebe14

  Oceniono 31 razy 27

  polacy to stado jakiś baranów.. nie dziwię sie że ksieża korzystają jak ze szwedzkiego stołu .

 • metaxo

  Oceniono 34 razy 22

  Tyko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
  Polska jest zgubiona, a Polak biedakiem.

 • zaskuba

  Oceniono 28 razy 22

  Rozumiem, że ktoś chce wejść na Giewont - symbol Tatr, legenda i symbol widokowy Zakopanego. Nie rozumiem, że chcą wchodzić w momencie zamknięcia szlaku ko kataklizmie, o którym głośno. Powinni zabulić mandat od ręki a za ewentualną pomoc jak spadną z naruszonego szlaku powinni zapłacić w całości i z nawiązką. A całkiem głupie jest to, że chcą zobaczyć jakiś durny krzyż. Ten akurat widać z Krupówek więc można go pooglądać z daleka a inne krzyże takie same badziewia i pełno ich wszędzie to po co się pchać na Giewont?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX