Szczecin: w parku pod dzieckiem zapadła się ziemia. Otwór prowadzi do krypty sprzed ponad 100 lat

Niecodzienna przygoda spotkała dzieci, które bawiły się w parku w Szczecinie. Nagle pod jednym z nich zapadła się ziemia. Chłopcu na szczęście nic się nie stało. Okazało się, że powstały otwór prowadzi do cmentarnej krypty sprzed ponad 100 lat.

O niecodziennym odkryciu poinformowała na swoim facebookowym profilu Rada Osiedla Dąbie. To właśnie w tej szczecińskiej dzielnicy dzieci natrafiły na doskonale zachowaną niemiecką kryptę grobową z dwoma trumnami.

W piątek grupa dzieci bawiła się w parku w pobliżu placu zabaw. Pod jednym z chłopców zapadła się ziemia - w powstały w ten sposób otwór wpadła mu noga. Na szczęście nic mu się nie stało. Przestraszyć mogło jednak samo odkrycie - grobowiec sprzed ponad 100 lat. Jak opisują znalezisko członkowie Rady Osiedla Dąbie, znalezione we wnętrzu krypty trumny wyglądają na cynowane, a sam grobowiec ma około 4 metrów kwadratowych powierzchni i 1,5 metra głębokości.

Skąd w parku grobowiec? Rada przypomina, że w tym miejscu przed II wojną światową były trzy cmentarze: niemiecki, żydowski i ewangelicki, na których chowano zamożnych mieszkańców miasta. Już po wojnie nowe władze kazały teren "uporządkować", by zatrzeć wszelkie poniemieckie ślady.  

Więcej o:
Komentarze (116)
Szczecin: w parku pod dzieckiem zapadła się ziemia. Otwór prowadzi do krypty sprzed ponad 100 lat
Zaloguj się
 • j23-nadaje

  Oceniono 37 razy 25

  A w Siedlcach na cmentarzu żydowskim postawiono okazały pomnik małego lecha, monitorują teren 24 na dobę żeby go duchy nie nawiedziły.

 • expol1

  Oceniono 22 razy 18

  W Zdunowie za szpitalem jest stary poniemiecki cmentarz, zarośnięty i pochłonięty przez las. Najgorsze w tym że krypty zostały splondrowane a szczątki porozrzucane po okolicy. Wspólnie z kumplami postanowiliśmy dowiedzieć się coś więcej o tym miejscu i okazało się że w latach 50 aktu wandalizmu dokonali Polacy. To smutne że takie miejsca skazane są na działalność hien cmentarnych. Postanowiliśmy zebrać wszystkie szczątki w jeden dół i zakopać. W czasie przenoszenia szczątek z jednego otwartego grobu, natknęliśmy się na ukryte przedmioty osobiste zmarłego. Były to dobrze zachowane w kasetce dokumenty, zdjęcia, przedmioty osobiste. Dzięki uprzejmości ambasady niemieckiej udało nam się znaleźć rodzinę zmarłego i przekazać tu na miejscu te przedmioty. Do dziś jesteśmy w kontakcie i dowiadujemy się więcej o historii pięknego dawnego Stettina . Moim zdaniem stare cmentarze powinny być chociaż przeniesione w jedno miejsce i postawiony pomnik pamięci dawnych mieszkańców, tak z szacunku.

 • cameel.m

  Oceniono 29 razy 17

  Bardzo niecodzienne.... zwłaszcza na ziemiach odzyskanych gdzie powszechnie zaorywano kilkusetletnie cmentarze i zamieniano w parki... u mnie w mieścinie taki los spotkał jeden z przedwojennych cmentarzy leżący w pobliżu ścisłego centrum. Dwa inne na obrzeżach po prostu zaorano i pozostawiono jako chaszcze...

 • qwerty-10

  Oceniono 21 razy 13

  a gyby tak gdzies na kresach zrobili parki na cmrntarzach polskich tez bylo by śmieszne?

 • maaac

  Oceniono 19 razy 11

  Czyli nie park a ślad "chrześcijaństwa" wielu Polaków. Bo "nasze" cmentarze "na Wschodzie" to świętości a "poniemieckie" to tylko śmietniska godne "uporządkowania".

 • brods

  Oceniono 12 razy 8

  i co się dziwić ... , na cmentarzu plac zabaw ........ , dobrze że dzieciaki trumienek nie wyciągneły ....... wtedy by dopiero była zabawa .........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX