TOPR informuje o prawdopodobnym odnalezieniu ciała drugiego grotołaza. To wniosek na podstawie zdjęć

- Na zdjęciu tuż obok grotołaza w niebieskim kombinezonie widzimy kawałki czerwonego materiału, które mogą być kombinezonem drugiego z poszukiwanych - przekazał podczas konferencji prasowej naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Na tej podstawie ratownicy wysnuwają wniosek, że drugi grotołaz nie żyje, a akcja zmienia charakter z ratowniczej, na mającą na celu wydobycie ciał.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, przekazał, że na podstawie analizy zdjęć wykonanych przez ratownika, który był najbliżej miejsca, gdzie zidentyfikowano pierwsze ciało, można wywnioskować, że obok znajduje się również ciało drugiego grotołaza. - Chcemy przekazać te informacje, które mamy na ten temat, w związku z dużymi naciskami, które się pojawiają - powiedział naczelnik.

Ratownicy zakładają, że odnaleźli ciało drugiego grotołaza

- Tuż obok grotołaza w niebieskim kombinezonie widzimy kawałki czerwonego materiału, które mogą być kombinezonem drugiego z poszukiwanych - poinformował podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że pewności nie będzie, dopóki ratownicy nie dotrą do ciał, jednak należy "przyjąć to jako bardzo ważny wskaźnik co do charakteru akcji", którą kontynuuje TOPR. 

Jan Krzysztof dodał, że działania są prowadzone w kierunku próby wydobycia ciała zmarłych grotołazów. - To potrwa jeszcze bardzo długo, wymaga bardzo dużej pracy i jest bardzo ryzykowne. W tej chwili najważniejsze jest życie i bezpieczeństwo ratowników - zaznaczył.

Naczelnik TOPR: Pewne rzeczy musimy na zimno analizować

Po ogłoszeniu przez Jana Krzysztofa, że akcja ratunkowa zostaje zakończona, a akcja wydobycia ciał przestaje mieć charakter "pilny", na TOPR spadła fala krytyki. Sekcja Grotołazów Wrocław prosiła nawet o wpłynięcie na tę decyzję premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas sobotniej konferencji prasowej odniósł się do tego naczelnik jednostki. - Rozumiemy reakcje ludzi i rodzin, oczekiwania przyjaciół, kolegów, ale jako profesjonaliści musimy pewne rzeczy analizować na zimno. Znamy fizjologię człowieka, wiemy, jak się zachowuje w takich temperaturach, jakie panują w jaskiniach, i nie biorąc pod uwagę innych możliwości, jak np. duży przybór wody, który też mógł mieć wpływ na śmierć grotołazów, musimy postępować racjonalnie - podkreślił Jan Krzysztof.

Jak dodał, osoby, które decydują się na działania w ekstremalnych warunkach w górach, jak np. w jaskiniach lub na najwyższych szczytach, powinny mieć same świadomość, że "często nie da się ich uratować i często nie da się ich ciał znieść czy wydobyć".

- Bardzo prosiłbym, żeby nam zaufać. Naprawdę robimy wszystko, co jest możliwe z zachowaniem profesjonalnej oceny ryzyka - podkreślił naczelnik TOPR.

Przygotowania do wydobycia ciał grotołazów rozpoczną się już w sobotę.

Akcja ratunkowa TOPR. Dwóch grotołazów utknęło w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

TOPR prowadził akcję ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach od soboty. To wtedy speleolodzy, którzy wydostali się na powierzchnię poinformowali służby, że w jaskini zostało dwóch grotołazów, którym woda uniemożliwiła wyjście. W czwartek wieczorem odnaleziono ciało pierwszego z nich.

Więcej o:
Komentarze (150)
TOPR informuje o prawdopodobnym odnalezieniu ciała drugiego grotołaza. To wniosek na podstawie zdjęć
Zaloguj się
 • tianna84

  Oceniono 57 razy 47

  Czy SGW zdaję sobie sprawę że ta akcja jest bardzo trudna i w każdej chwili każdy z ratowników też może stracić życie?? To nie jest wejście do dziupli, i wyjście. Wasi grotołazi wiedzieli jakie ryzyko wiąże się z wejściem do jaskini. Zamiast być wdzięcznym że inni narażają własne życie by ich ratować to jeszcze fala krytyki. To jest nie zrozumiałe. To jest przykra sytuacja owszem ale skoro macie taki zawód, hobby wiecie co się z nim wiąże

 • paczko21

  Oceniono 45 razy 39

  Podziwiam Ratowników- Duży szacunek dla nich.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 55 razy 39

  W tej chwili najważniejsze jest życie i bezpieczeństwo ratowników. - Życie i zdrowie ratowników zawsze jest najważniejsze.

 • stock21

  Oceniono 42 razy 38

  Dla mnie słuszna decyzja TOPR, życie i zdrowie ratowników to priorytet.

 • bobaa

  Oceniono 47 razy 37

  Jaśnie Państwo - Sekcja Grotołazów Wrocław WYMAGA, a nawet próbuje interweniować u premiera, żeby ludzie, którzy społecznie pełnią swoje funkcje narażali własne życie w celu potwierdzenia, że ich koledzy nie żyją... Jaśnie Państwo nie zwraca uwagi na to ile kosztowała ta ich zabawa - tygodniowe poszukiwania, materiały wybuchowe, zaangażowanie specjalistów z KGHM, ekstremalny wysiłek, pot, strach rodzin dlatego, że Jaśnie Państwu zamarzyło się wcisnąć tam, gdzie nikt się jeszcze nie wcisnął... Jaśnie Państwo - walcie się, jeżeli chcecie się bawić to własnym kosztem a nie kosztem innych ludzi.

 • zarliwy

  Oceniono 36 razy 30

  Ratownicy za narażanie swojego życia, powinni wystawić fakturę rodzince świerszczy - wtedy kompani zaginionych będą mogli wykazać się swoją przyjaźnią. W d upie mam czerwone łapki i bluzgi pod moim adresem, za nieodpowiedzialność trzeba płacić. Tylko u nas pełno kretynów robi w górach co chce, wiedzą, że w razie czegoś dupska im za darmo ocalą.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 32 razy 28

  JPRD! Dla mnie ci ratownicy to nadludzie. Mi nie potrzebna byłaby woda zalewająca te tunele, czy zimno. Zabiłaby mnie klaustrofobia.
  Szacunek!

 • kzet69

  Oceniono 29 razy 25

  O skali wyjątkowości tej akcji i poświęceniu ratowników najlepiej świadczy ten wpis z Portalu Tatrzańskiego:
  "20 sierpnia, 20:35: O skali trudności akcji ratunkowej niech świadczy to, że ratownicy są jednocześnie odkrywcami. Ten fragment Jaskini Wielkiej Śnieżnej, w którym teraz działa ekipa, nie był do tej pory znany. Za 2-3 godziny kolejne wybuchy. Trwa walka o odsłonięcie kilku kolejnych metrów skały w kierunku miejsca, w którym prawdopodobnie znajdują się uwięzieni."
  Wielkie brawa i szacunek dla TOPR, nie rozumiem lecącego tu na nich hejtu!

 • grzesiek421

  Oceniono 29 razy 25

  ratownik też człowiek, tamtych dwóch nie żyje to i zagrożenie dla ratowników jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX