Tatry. Bilans ofiar burzy w górach wciąż rośnie. Morawiecki: Coś, czego nie dało się przewidzieć

- To było coś, czego nie dało się przewidzieć - powiedział premier Mateusz Morawiecki o tragicznej burzy w Tatrach, w wyniku której zginęły co najmniej 4 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Jak dodał, wśród rannych są osoby w bardzo ciężkim stanie. - Są osoby bardzo poważnie poparzone, są osoby z poważnymi urazami czaszki - mówił.

Premier Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem przed godziną 21 zabrał głos w sprawie tragicznej w skutkach burzy, podczas której wielu turystów zostało rażonych piorunem m.in. na Giewoncie i w okolicach Hali Kondratowej. Przypomnijmy, że ponad 20 osób w chwili zdarzenia trzymało metalowy łańcuch na Giewoncie. Szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został zamknięty do odwołania. Piątek będzie w Zakopanem dniem żałoby.

Piorun uderzył w Giewont. IMGW tłumaczy, dlaczego nie wydało ostrzeżenia przed burzami w Tatrach

Burza z piorunami w Tatrach. Morawiecki: Niektóre osoby poważnie poparzone, z urazami czaszki

Mateusz Morawiecki potwierdził, że obecny bilans tragedii to 4 ofiary śmiertelne - w tym dwójka dzieci - oraz ponad 100 osób poszkodowanych. - Te dane spływają cały czas - mówił. Jak dodał, bilans ofiar może wzrosnąć - wśród rannych są osoby z bardzo poważnymi obrażeniami.

Niestety niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie, więc wszystko w rękach lekarzy. Wiem, że osoby są przetransportowane do tych ośrodków szpitalnych, które najlepiej potrafią się nimi zaopiekować. Są osoby bardzo poważnie poparzone, są osoby z poważnymi urazami czaszki... Ci ludzie zostali przewiezieni do szpitali w Krakowie, Limanowej, Nowym Targu

- mówił Morawiecki. Jak dodał, ostatnia tego typu tragedia w Tatrach zdarzyła się 80 lat temu, gdy piorun uderzył w turystów na Świnicy. Wówczas zginęło 6 osób, kilkanaście zostało rannych.

Premier podziękował ratownikom, lekarzom i pielęgniarkom oraz wszystkim innym zaangażowanym w akcję ratowniczą. Poinformował, że po tragicznych wydarzeniach bardzo wiele osób jest w szoku i w złym stanie psychicznym. Jest im zapewniana pomoc psychologiczna.

Nikt nie spodziewał się takich gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Z naszego ludzkiego punktu widzenia możemy powiedzieć, że to było coś, czego nie dało się przewidzieć. Składam bardzo serdeczne wyrazy współczucia wszystkim rodzinom ofiar

- powiedział Morawiecki. 

Piorun uderzył w Giewont. Zakopane odwołuje imprezy. "Człowiek jest malutki wobec przyrody"

Pioruny na Giewoncie w Tatrach. "Nie wiemy do końca, czy ktoś gdzieś nie pozostał w górach"

Wojewoda małopolski poinformował, że nie jest pewne, czy wszyscy turyści zostali już uratowani. Akcja ratownicza została przerwana po zmierzchu, ale zostanie wznowiona rano.

Nie wiemy do końca, czy ktoś gdzieś nie pozostał w górach. Nie wiemy, czy jacyś ludzie nie utknęli, czy nie są w jakichś innych miejscach. jest ryzyko, że wyładowania atmosferyczna spowodowała, że ludzie gdzieś utknęli, osunęli się w źleby, nie daj Boże spadli gdzieś 

- powiedział. Właściciele pensjonatów i hoteli są proszeni o informowanie służb o turystach, którzy nie wrócili z gór.

Rodziny ofiar mogą dowiadywać się o stanie swoich bliskich pod numerami (18) 20 17 100 lub (18) 20 23 914.

Więcej o:
Komentarze (154)
Tatry. Bilans ofiar burzy w górach wciąż rośnie. Morawiecki: Coś, czego nie dało się przewidzieć
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 37 razy 35

  Polska się kompromituje, inflacja rośnie, gospodarka się wali, a TOPR wzywa z Warszawy do Zakopanego rzecznika prasowego z długim nosem który rzuca wszystko i jedzie w Tatry. Przecież tylko on potrafi dokładnie i ze szczegółami wytłumaczyć dziennikarzom, jak groźne były dzisiejsze burze w Tatrach.

 • franclajn

  Oceniono 36 razy 32

  Sądzę, że można było to jednak przewidzieć. Wielka żelazna konstrukcja na szczycie całkiem sporej góry chyba jednak przyciąga pioruny. Tak mnie uczono w podstawówce.

 • oszrany

  Oceniono 37 razy 27

  matolusz pojechal przeszkadzać ratownikom, no i przy okazji znow się lansuje na ofiarach.

 • karo80.0

  Oceniono 28 razy 26

  Tego kłamcę i oszusta nie sposób traktować poważnie nawet (a może zwłaszcza) w poważnych sytuacjach

 • cezar85

  Oceniono 31 razy 25

  ' ...są w bardzo ciężkim stanie, więc wszystko w rękach lekarzy' - a nie boga?

  więcej wiary, matołusz

 • ceppisowski

  Oceniono 25 razy 23

  Panie premierze
  Piorun nie zagluszy zlodziejstwa, oszustwa i siania nienawisci jakie maja na sumieniu prawi i sprawiedliwi swietojebliwi czlonkowie kosciola pisowsko-katolickiego

 • mlody-werter

  Oceniono 31 razy 23

  Niech kaze rozebrac krzyz. Tak po prostu. 15 m stali, ktore przyciaga nawet kilkaset wyladowan rocznie. Na km2 terenu poludniowej Polski przypada srednio ok. 3 wyladowania atmosferyczne, tak dla porownania. TOPR iTPN ostrzegaja od lat, zeby nie stac pod tym krzyzem podczas burzy.
  To nie jest piorunochon, To nie chroni, tylko przyciaga wyladowania. Piorunochrona dzialajacego efektywnie, zapewniajacego bezpieczenstwo nie da sie na tym krzyzu zamontowac, potwierdzily to prace uczonych z AGH dekade temu,
  Ile jeszcze musi zginac i ile zostac ciezko rannych, z kalectwem na reszte zycia wlacznie, zeby ktos mial w tym Panstwie odwage podjac dzialania chroniace obywateli?

 • van_klomp

  Oceniono 24 razy 20

  Żałosne! Hanys Matołżesz i wyborcza sweet focia z ofiarami w tle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX