Piorun uderzył w Giewont. Zakopane odwołuje imprezy. "Człowiek jest malutki wobec przyrody"

Zakopane w związku z tragedią w Tatrach odwołało m.in. czwartkowe wydarzenia organizowane w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a Galę Jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan zastąpiła modlitwa. - Solidaryzujemy się nie tylko z poszkodowanymi, ale także ze wszystkimi, którzy uczestniczą w akcji ratunkowej - mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Piątek będzie z mieście dniem żałoby.

Dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe zginęły w trakcie gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem poinformował, że akcja ratunkowa trwa, a osoby poszkodowane są płynnie transportowane do szpitali. Najlżej poszkodowani - 89 osób - trafili do szpitala w Zakopanem, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. Nie ma danych o liczbie osób w stanie ciężkim.

W związku z tragedią w Tatrach, odwołane zostały wszystkie dzisiejsze wydarzenia organizowane w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zaplanowaną na godzinę 17 Galę Jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan zastąpiła modlitwa za poszkodowanych i oddanie czci pamięci tragicznie zmarłych turystów. Odwołano także wieczorną zabawę taneczną, a piątek będzie z mieście dniem żałoby. 

Piorun uderzył w Giewont. Akcja ratunkowa w Tatrach

- Przyroda to wielka siła, człowiek jest wobec niej taki malutki. Dzisiejsza sytuacja dobrze to pokazuje. Solidaryzujemy się nie tylko z poszkodowanymi, ale także ze wszystkimi, którzy uczestniczą w akcji ratunkowej.  Zakopane udzieli wszelkiej pomocy, jaka będzie potrzebna ofiarom, ich rodzinom i służbom - mówił burmistrz miasta Leszek Dorula.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim, odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. W Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych.

Burza w Tatrach. Reakcje

"Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami. Wielu turystów zostało poszkodowanych. Trwa akcja ratunkowa. Wyrazy współczucia dla Wszystkich dotkniętych kataklizmem" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Tragiczny dzień w polskich Tatrach. Szczyty gór stały się dziś śmiertelną pułapką dla turystów. Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar i słowa wsparcia dla poszkodowanych. Polska jest z Wami!" - taki wpis umieścił z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Usłyszałam właśnie o tragedii w Tatrach. Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar. Poszkodowanym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia" - skomentowała z kolei ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Więcej o:
Komentarze (34)
Piorun uderzył w Giewont. Zakopane odwołuje imprezy
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 18 razy 12

  Maliniak - co masz do powiedzenia na temat pisbolszewicko-qrewskiej akcji szubrawca ziebry i jego pacholkow? Ty sie lituj nad sprawami waznymi, a nie zjawiskami pogodowymi.

 • jan-ru

  Oceniono 8 razy 8

  Bóg nie chce żeby górole łączyli wiarę z polityką.

 • ar.co

  Oceniono 11 razy 7

  Każdego dnia na polskich drogach ginie dwa razy więcej osób, niż w wyniku tej burzy. Czy w związku z tym odwołujemy od dzisiaj wszelkie imprezy kulturalne, a Du*a będzie za każdym razem wyrażał współczucie?

 • antykancelista73

  Oceniono 5 razy 5

  klepanie goooownianych formułek przez klęczonów na pewno im pomoże....

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 9 razy 5

  Zamiast krzyży i łańcuchów liny ze sznura. Górole są takimi ciemniakami,że nie wiedzą jakie niebezpieczeństwo niesie metal w górach?

 • jerzysm42

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego nie schronili się pod krzyżem?

 • OLART NET

  Oceniono 4 razy 4

  Sorry , ale w tej sytuacji zbiórka kasy na Hospicjum mimo, że cel szczytny...imho ... lekko nie na miejscu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX