Piorun uderzył w Giewont. "Tygodnik Podhalański": Prąd przeszedł przez łańcuch na szlaku

W Tatrach trwa akcja ratunkowa w związku z uderzeniem pioruna w okolicach Giewontu. Jak informuje Radio Kraków powołując się na słowa naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jana Krzysztofa, zginęły cztery osoby, a kilkadziesiąt jest rannych. Według "Tygodnika Podhalańskiego", piorun uderzył m.in. w łańcuch, którego trzymało się ok. 30 turystów.

Wśród czwórki osób, które zginęły ma też być dwójka dzieci. Jest też kilkadziesiąt osób rannych. Pogotowie ewakuuje też osoby, które są w stanie ciężkim. 

Wcześniej, na Twitterze, rzeczniczka wojewody małopolskiego, Joanna Paździo mówiła, że nie żyją trzy osoby. Kinga Czerwińska, zastępca rzecznika prasowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedziała z kolei w TVP Info, że ranne zostało ok. 30 osób. Pierwsze, najlżej ranne, trafiły do szpitala w Zakopanem. Teraz są one już przewożone do Krakowa i Tarnowa. 

Akcja ratownicza trwa w kilku miejscach Tatr - między innymi w okolicach Giewontu. Tam piorun miał porazić co najmniej kilkanaście osób.

Piorun uderzył w Giewont. Akcja ratunkowa

Jak podaje "Tygodnik Podhalański", piorun miał uderzyć m.in. w Kopę Kondracką, a także w łańcuch na Giewoncie, którego miało się trzymać ok. 20 turystów.

- Linia żelaznych łańcuchów jest idealną "drogą" dla pioruna. Uderzenie jednego może porazić grupę ludzi - skomentował w rozmowie z Gazeta.pl emerytowany zawodowy ratownik górski Piotr van der Coghen.

Więcej o:
Komentarze (344)
Piorun uderzył w Giewont. "TP": Prąd przeszedł przez łańcuch na szlaku
Zaloguj się
 • hakatumbatsumani

  Oceniono 105 razy 67

  I krzyż nie pomógł. Pisiory - to znak dla was : i sojusz z kościołem wam nie pomoże.

 • meki_majcher

  Oceniono 78 razy 60

  Dawno temu czytałem o tym krzyżu, dzięki któremu zmarło już masę ludzi. Pioruny walą w niego nawet przy bezchmurnej pogodzie. W ogóle to genialny pomysł miał ktoś z tym krzyżem, katolicy powinni regularnie do niego pielgrzymować. Do skutku.

 • owca888

  Oceniono 65 razy 55

  Oczywiście debile winią IMGW, że "nie ostrzegł, że burza będzie tak silna". Olali prognozę pogody i własnej głupoty nie widzą. Wkurzające.

 • feurig59

  Oceniono 29 razy 25

  Potrzeba koniecznie więcej metalowych krzyży na szczytach gór.
  To nas uchroni przed najgorszym.

 • internauta2013

  Oceniono 32 razy 24

  Piorun uderzył w krzyż, a nie mając ujścia z powodu skalnego podłoża, przeskoczył na metalowy łańcuch.

 • c.t.k

  Oceniono 44 razy 22

  " Linia żelaznych łańcuchów jest idealną "drogą" dla pioruna. Uderzenie jednego może porazić grupę ludzi"
  Piorun celował w łańcuch, a nie w krzyż?

 • zaginiony_palik

  Oceniono 29 razy 21

  Ale jebło - powiedziała Agata tak cicho, żeby nikt nie usłyszał
  - Dobrze, że nie uszkodziło krzyża - dodał Andrzej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX