Piorun uderzył w Giewont. Straż pożarna: Mamy informacje o dwóch uderzeniach

Nieoficjalnie 3 osoby nie żyją, w tym 13-letni chłopiec. Kilkanaście zostało rannych. Gwałtowne burze przeszły w różnych rejonach Tatr wczesnym popołudniem. W okolicach Giewontu uderzył piorun. W akcję ratowniczą zaangażowane jest nie tylko Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ale również Ochotnicza Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna.

Co najmniej 3 osoby nie żyją, kilkanaście jest rannych - to bardzo wstępny bilans akcji ratunkowej, która trwa w Tatrach. W grupę turystów, którzy przebywali niedaleko Giewontu w Tatrach, uderzył piorun. Pomocy poszkodowanym udziela Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wśród ofiar jest prawdopodobnie dziecko.

- Na miejsce udają się zastępy ochotniczej i państwowej straży pożarnej, rejon koncentracji ustalono w okolicach schroniska górskiego na Kalatówkach. Tam będziemy się starali transportować poszkodowanych, a następnie przewozić ich do szpitali - mówi w rozmowie z Gazeta.pl kpt. Andrzej Król-Łęgowski z Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.

Strażacy wyposażeni w samochody terenowe, w quady.

- Mamy informacje, że piorun uderzył dwukrotnie, nie są to jednak informacje potwierdzone. Jeden piorun miał uderzyć pod szczytem Giewontu, w miejscu, w którym zaczynają się łańcuchy, kilkaset metrów od szczytu. Drugim miejscem był prawdopodobnie wierzchołek szczytu - dodaje kpt. Król-Łęgowski.

Rzecznik straży podkreśla, że "jest to teren niedostępny, nie można dojechać tam samochodami terenowymi ani quadami".

Piorun uderzył w Giewont. GOPR ostrzega

"W związku z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi w Tatrach i szczególnie dużą ilością działań ratowniczych prowadzonych w jednym czasie na prośbę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR w trybie pilnym w Tatry zadysponowanych zostało 21 ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR" - czytamy w komunikacie Grupy Podhalańskiej GOPR.

"Obecnie ratownicy GP GOPR wspierają ratowników TOPR w prowadzonych i kierowanych przez TOPR działaniach. Prosimy o rozważne dobieranie celów górskich wycieczek i zwracanie szczególnej uwagi na komunikaty pogodowe" - dodaje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Więcej o:
Komentarze (74)
Tatry: Uderzenie pioruna na Giewoncie. Straż pożarna: Mamy informacje o dwóch uderzeniach
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 11 razy 9

  TOPR/ GOPR nie powinny być ochotnicze. Ci narażający życie i zdrowie ludzie powinni brać normalne wynagrodzenie z państwowej kasy. Ryzykują sobą jakże często z powodu ludzkiej bezmyślności, braku pokory wobec gór, "kozakowania". Nagłe burze, śnieżyce, lawiny, ale też "szpilki na Giewoncie" to sytuacje, w których spieszą na ratunek. Dlaczego ochotniczo, a nie w ramach zawodowego obowiązku?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 11 razy 7

  Zlikwidować śmiercionośne krzyże metalowe w Tatrach. Co za głąby z tych Górali!!!

 • klan_fan

  Oceniono 11 razy 7

  Szkoda ludzi :(

 • menisk24

  Oceniono 6 razy 6

  Niestety, góry kolejny raz pokazały że nie można ich lekceważyć. A tak ludzie robią coraz częściej, wychodzą w góry jak na spacer do parku, bez sprzętu, bez przygotowania, bez wiedzy jak się należy zachować w takiej sytuacji.
  Podstawowa zasada w takich górach jest taka, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na gwałtowną zmianę pogody. Ale kto o tym przypomina? Komu przed wyjściem ze schroniska chce się przeczytać komunikaty pogodowe, albo wpisać do książki wyjść? Mało komu, niestety..

 • yaspiman

  Oceniono 12 razy 4

  "Drugim miejscem był prawdopodobnie wierzchołek szczytu"
  nie wierzchołek szczytu, tylko nikomu nie potrzebny krzyż. czas najwyższyrozebrać to świństwo szpecące piękną górę.

 • jakub13579

  Oceniono 18 razy 4

  Czy taki pierun to nie mógłby przy rdolić ale porządnie w tom ulice nowogrodzko , tylko w niewinnych ludzi celuje? Uważam, że to niemoralne.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 10 razy 4

  Ludzie maja dziwne punkty widzenia - jednym smutno, innym raczej nie, a tu, czy tam, szambo katopolackie ostro wybija - same katastrofy w tym katopolandzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX