Afera Piebiaka. Światowe media piszą o "skandalu", "kampanii hejtu" i "zwrocie akcji w bitwie o sądy"

"Zwrot w bitwie o sądownictwo", "Kampania hejtu", "Skandal z internetowymi trollami w tle", "Kolejne upokorzenie polskiej prawicy" - tak światowe media komentują tzw. aferę Łukasza Piebiaka. Wiceminister sprawiedliwości podał się do dymisji po tym, jak na jaw wyszły informacje dotyczące akcji dyskredytowania polskich sędziów przeciwnych rządowym reformom w wymiarze sprawiedliwości, którą - według ustaleń Onetu - miał koordynować.

Dymisja wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka odbiła się echem w światowych mediach. Zagraniczne dzienniki komentują nie tylko samą rezygnację wiceszefa resortu Zbigniewa Ziobry, ale też doniesienia Onetu, według których miał on stać za skoordynowaną akcją dyskredytowania sędziów nieprzychylnych reformom sądownictwa przeprowadzanym przez PiS. Miało się to dziać poprzez rozpowszechnianie m.in. w sieci i mediach anonimów z nieprawdziwymi, szkalującymi sędziów informacjami. 

Afera Piebiaka. Światowe media o "skandalu" i "zwrocie w bitwie o sądownictwo"

Agencja Reutera relacjonuje dymisję Piebiaka nazywając ją skandalem z "trollami internetowymi w tle". "The New York Times" pisze o "kampanii hejtu" i kryzysie w polskiej polityce. Zauważa też, że afera Piebiaka i próba zdyskredytowania w oczach opinii publicznej około 20 sędziów (taką liczbę ustalił Onet - red.] to "kolejne upokorzenie" polskiego, prawicowego rządu. "TNYT" zwraca uwagę, że głosu w sprawie wciąż nie zabrał szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego dymisji domaga się opozycja.

"Najnowszy zwrot w bitwie o sądownictwo, która doprowadziła do starcia między Warszawą a Brukselą" - tak z kolei o aferze Łukasza Piebiaka pisze "Financial Times". Przypomniano, że w ciągu czterech lat rządów PiS reformy sądownictwa parokrotnie wywoływały sprzeciw na arenie międzynarodowej. W podobnym tonie wypowiadają się dziennikarze "Politico", dodając, że afera ujawniona przez Onet po raz kolejny zwraca uwagę na przeprowadzone przez PiS reformy, które znalazły się pod lupą Komisji Europejskiej ze względu na obawy przed przejęciem politycznej kontroli nad niezależnymi sędziami.

Portal EuObserrver pisze z kolei o "kampanii nienawiści przeciw polskim sędziom", a Zbigniewa Ziobrę nazywa "głównym architektem ataków polskiego rządu na sądownictwo". 

Więcej o:
Komentarze (489)
Afera Piebiaka. Światowe media piszą o "skandalu", "kampanii hejtu" i "zwrocie akcji w bitwie o sądy"
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 197 razy 183

  Pokazaliście pisowskie warchoły, na czym polega pisowska reforma sądów. Świat, to nie podkarpackie, niedouczone kmioty, które wam przyklaskują nawet, jakbyście im na łby nas.rali. Jak wy się pokażecie w Europie i na świecie, wy bezwstydne KANALIE!?

 • stachkaz47

  Oceniono 133 razy 125

  ZIOBRO i spaślak do dymisji.
  Dobrze wiedzieli co robią podwładni.

 • gerardpolak2

  Oceniono 108 razy 104

  myślę jednak że do lud pisowski tego nie kupi..... oni maja swoją alternatywną rzeczywistość

 • polak66maly

  Oceniono 91 razy 83

  ciekawe jak ministrowi Zero spodoba sie wiezienne zycie. Tez schudnie?

 • def11

  Oceniono 80 razy 78

  Dobre imię Polski za granicą i PiS ? - pośmiewisko, wstyd, żenada i hańba, taka k...a "dobra zmiana"

 • wgrego

  Oceniono 77 razy 77

  w każdym normalnym kraju taki zestaw afer prowadzi do upadku rządku....

 • norbertrabarbar

  Oceniono 61 razy 59

  Rzeczpospolita Polska
  po raz kolejny
  płaci za niszczenie własnych obywateli.

  Moralnie sięgnęliśmy dna :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX