Jest postępowanie RPO ws. podcięcia gardła kukle arcybiskupa Jędraszewskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abp. Marka Jędraszewskiego. Do zdarzenia doszło podczas wyborów Mr. Gay w Poznaniu. Sprawą zajęła się też poznańska prokuratura.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało we wtorek 20 sierpnia, że Adam Bodnar podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła kukle z wizerunkiem metropolity krakowskiego. Do zdarzenia doszło 14 sierpnia podczas poznańskiej gali wyborów Mr. Gay Poland. Po wejściu na scenę jedna z drag queen podcięła gardło dmuchanej lalce z przyklejonym zdjęciem arcybiskupa Jędraszewskiego, a następnie oblała się czerwoną substancją symulującą krew. Zdjęcia obiegły internet.

Adam Bodnar wszczyna postępowanie ws. podcięcia gardła lalce Jędraszewskiego

"Rzecznik zwraca się do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto o informacje o stanie postępowania w tej sprawie, zwłaszcza o wskazanie przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. W przypadku, gdyby prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia, Rzecznik prosi o przesłanie jego kopii" - poinformowano w komunikacie biuro RPO.

Po zapoznaniu się z publikacjami medialnymi postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła też Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto. Po zdarzeniu oświadczenie w sprawie wystosowali organizatorzy imprezy Mr. Gay Poland.

Sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw. W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia

- napisali, dodając, że nie zostali wcześniej poinformowani o szczegółach występu drag queen i "nie akceptują tego typu występów".

Adam Bodnar już wcześniej odniósł się do sprawy, podkreślając, że "trudno mu znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej".

Więcej o:
Komentarze (73)
Jest postępowanie RPO ws. podcięcia gardła kukle arcybiskupa Jędraszewskiego
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 26 razy 12

  Należy też wszcząć sprawę przeciwko Jędraszewskiemu za podżeganie do nienawiści. Czy może biskup czuje się bezkarny po tym jak uniknął odpowiedzialności po próbie tuszowania przestępstw Paetza?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 17 razy 7

  15 sierpnia tegoż roku Jądra Szewskie zelżyły ateistów bardziej niż 10 dni wcześniej ruch LBGT i...
  Nie przypuszczam, by ateiści zareagowali neurastenicznie.
  Co ciekawe, wystąpienie biszkopta nie spotkało się ani z krytyka mediów, ani polityków.
  Taka Wolska katolicka do trzewi.
  Tu nic się nie zmieni!

 • krytek-7

  Oceniono 25 razy 7

  A kiedy bedzie postepowanie w sprawie spalenia kukly Walesy przez Kaczynskiego?

 • jare_jare

  Oceniono 15 razy 5

  Bardzo słusznie i oby kara była surowa i nieuchronna. Nie ma zgody na takie przekraczanie granic i fakt, że inni je przekraczają nie jest usprawiedliwieniem.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 17 razy 5

  Ten kto to zrobił jest półgłówkiem. Nie byłbym jednak zdziwiony, gdyby okazało się, że była to prowokacja przeciwnej strony.

 • dyskootantka

  Oceniono 14 razy 4

  A może zapytać pana Piebiaka albo Szefernakera czy innego Kurskiego bo podejrzewam że takie „występy”, podobnie jak występ Jażdżewskiego na spotkaniu z Tuskiem zorganizowane były przez PiS dla przekonania ciemnego ludu jak to oni i kościół są biedulki atakowani za swoją prawość i sprawiedliwość.

 • rokko

  Oceniono 3 razy 3

  Serio?? To jest sprawa dla RPO?! Myślałem że jego misją jest bronić obywateli przed nadużyciami władzy? Jaką to niby władzę reprezentował ten nieszczęsny performer?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX