TOPR wysyła kolejną grupę ratowników do Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Nie ma kontaktu z zaginionymi

Akcja ratownicza TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwa już od kilkunastu godzin. Jak donosi RMF FM, w niedzielę wysłano tam kolejnych 11 ratowników. Z poprzednimi dziewięcioma, którzy ruszyli na pomoc dwóm grotołazom, nie ma kontaktu.

W sobotę TOPR poinformowało, że na głębokości około 500 metrów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej utknęło dwóch speleologów (grotołazów). Wyjście uniemożliwiło im podniesienie się poziomu wody po ostatnich deszczach.

Na miejsce wysłano dziewięciu ratowników TOPR, którzy przed jaskinię dotarli śmigłowcem jeszcze przed zmrokiem. Przed jaskinią rozbito bazę.

Przekrój Jaskini Wielkiej ŚnieżnejPrzekrój Jaskini Wielkiej Śnieżnej Broszura Speleoclubu Wrocław / scw.wroc.pl

Akcja ratownicza w Tatrach. Drugi dzień prac TOPR

W niedzielę rano do Jaskini Śnieżnej w Tatrach wysłano jedenastu dodatkowych ratowników TOPR. Mają pomóc pozostałym dziewięciu w poszukiwaniach. - W jaskini znajduje się już 9 ratowników, w tej chwili transportowanych tam jest kolejnych 11 - powiedział Kamil Suder, ratownik TOPR.

Z kolei jak donosi RMF FM, nie ma kontaktu z pierwszymi dziewięcioma ratownikami, którzy weszli do jaskini w sobotę. Według rozgłośni właśnie dlatego podjęto decyzję o wysłaniu kolejnej grupy - by zapewnić kontakt między ratownikami.

Wyjście uniemożliwiło im podniesienie się poziomu wody po ostatnich deszczach. Ratownicy liczą, że woda w ciągu najbliższych godzin opadnie i speleolodzy będą mogli wyjść z jaskini.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Tatrach Polskich. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów. Grotołazi utknęli w tzw. Przemkowych Partiach.

Więcej o:
Komentarze (127)
Tatry. Akcja ratowników TOPR. W Jaskini Wielkiej Śnieżnej utknęło dwóch grotołazów
Zaloguj się
 • maryshaa

  Oceniono 31 razy 19

  Tyle osób tutaj martwi się jedynie czy byli ubezpieczeni i że podatki idą na nich... serio? A nie boli Was, że Wasze podatki idą na pedofili, złodziei, prostków co się dorwali do koryta, wszelkiej maści pociotków wepchniętych na stanowiska przez ostatnie 4 lata, na prywatne wojaże osób u wałdzy, odprawy dla prezesów, którzy w niektórych spółkach SP zmieniają sie obecnie jak rękawiczki? Serio? A boli Was akcja ratunkowa dla grotołazów w potrzebie....
  Piękny obraz Polska za PISu. Nie ma co.

 • robkita

  Oceniono 15 razy 15

  To w sumie 20 ratownikow ktorzy sobie nawzajem pomagaja. Zeby tylko wszyscy wrocili calu.

 • miszogun

  Oceniono 14 razy 14

  Jeśli pierwsi ratownicy nie ciągną za sobą telefonu na drucie albo nie posyłają umyślnego z raportem no to nie ma z nimi kontaktu.

 • karolina.44

  Oceniono 9 razy 7

  Jak ja niecierpię zawiści i zachłanności, i skąpstwa. Udławcie się tymi swoimi podatkami.
  Ja się tylko boję, żeby tym ratownikom nic się nie stało

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 6 razy 6

  Szanowni, rady dyletantów tam gdzie wymagany jest najwyższy profesjonalizm? Tam pomóc mogą wyłącznie obyci z tamtym systemem jaskiniowym, wyskokowykwalifikowani speleolodzy! Jedno co mnie dziwi, to termin tej wyprawy speleologicznej, unika się przecież okresów z możliwością opadówi deszczu, preferuje się mroźną zimę...

 • ps11111ps

  Oceniono 34 razy 4

  Przepraszam za zlosliwosc ale musze zapytac. Czy Matolusz juz zaklada swa slynna kurteczke i jedzie (tfu chcialem powiedziec leci) na miejce zdarzenia by osobiscie kierowac akcja? Przeciez mozna na tym zyskac jakis procent poparcia, a dla polityka to jest tak pociagajace jak pniak dla kornika .
  P.S.
  Mam nadzieje ze wszyscy wkrotce wyjda cali i zdrowi i ze zaden polityk nie bedzie sie chcial przyssac i ogrzac ich blaskiem

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  W takim przypadku nie powinno się mówić o pieniądzach.
  Każdemu w potrzebie należy okazać pomoc.
  O czym można dyskutować, to o braku odpowiedzialności, niepotrzebnym narażaniu czyjegoś życia, nawet jeśli ten ktoś naraża się z racji zawodu, który wykonuje.
  Są rzeczy konieczne,niezbędne, ale są i fanaberie na tym świecie.
  Dobrze by było, by każdy miał tego świadomość.

 • bogmmar

  Oceniono 2 razy 2

  Wiecie co, czytam tak te wszystkie komentarze dotyczące ubezpieczeń, hobby itp, i tak myślę, że większość tak komentujących to najprawdopodobniej życiowi nieudacznicy, którzy nic w życiu nie osiągnęli, nosa z domu nie wychlili i zapewne nawet na rowerze nie umieją jeździć. Ale w internetach to najwięksi bohaterzy.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 2

  ...ci pierwsi ratownicy może nie mieli kart pływackich?
  A dlaczego ratownicy górscy mają je mieć i mają robić za ratowników jaskiniowo-podwodnych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX