KEP o podcięciu gardła lalce z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego: "Podżeganie do przemocy budzi obrzydzenie"

- Podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się w kanonach europejskiej cywilizacji - tymi słowami rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik skomentował podcięcie gardła lalce z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego.

Oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski to reakcja na sobotnie zajścia w Poznaniu. Podczas wyborów "Mr. Gay Poland 2019" w klubie Punto drag queen podcięła gardło dmuchanej lalce z wizerunkiem abp. Marka Jędraszewskiego.

Oświadczenie KEP ws. podcięcia gardła lalce z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego

Rzecznik Episkopatu napisał w oświadczeniu, że biskupi "z przykrością przyjęli informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów". Podkreślił, że "podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie (...) w każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie".

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomniał o głośnej sprawie spalenia kukły Judasza. Zauważył, że choć kukła Judasza nie przedstawia żywej osoby, a cały obrzęd jest jedynie symbolicznym napiętnowaniem cechy, jaką jest zdrada, Kościół sprzeciwia się tej praktyce. Rzecznik KEP przypomniał o wydanym w związku ze sprawą oświadczeniu biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Rafała Markowskiego, w którym czytamy, że "Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka".

Abp. Marek Jędraszewski o "tęczowej zarazie"

Ataki na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego mają związek z jego kontrowersyjną homilią, podczas której środowisko LGBT+ określił mianem "tęczowej zarazy". W kazaniu podczas mszy w Bazylice Mariackiej z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego metropolita krakowski powiedział, że z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, na którą trzeba było długo czekać.

- Czerwona zaraza na szczęście już nie chodzi po naszej ziemi, co wcale nie znaczy, co nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - powiedział. Słowa abp. Jędraszewskiego wywołały falę krytyki.

Więcej o:
Komentarze (785)
KEP o podcięciu gardła lalce z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego: "Podżeganie do przemocy budzi obrzydzenie"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 134 razy 98

  Jak jakiś czas temu spalono kukłę Wałęsy to KEP siedziała cicho jak mysz pod miotłą .

 • wesslingharald

  Oceniono 111 razy 75

  Drodzy homoseksualiści, błagam - Ten gość, Mariolka Rapel i inne tego typu rafalale, robią Wam straszną krzywdę. Przez tego typu prowokatorów jesteście powszechnie postrzegani jako wymalowane oblechy, w skórzanych majtach, z wywalonymi jęzorami. Wy sami gońcie to tałatajstwo na drzewo, gdzie ich miejsce. Nie pozwólcie by ta agresywna hołota była rzecznikami Waszej sprawy :/

 • semm1

  Oceniono 101 razy 67

  Szkoda ze episkopat tak szybko nie wypowiadal na temat Jedraszewskiego i innych siejacych nienawisc. Zostali tez ksieza pedofile o ktorych nie chca gadać

 • tksiazek

  Oceniono 88 razy 56

  Jak szybciutko. A sprawie wyzywania ludzi na marszach równości jakoś cisza...

 • mezzzai

  Oceniono 67 razy 43

  Środowisku LGBT gratuluję pięknego strzału w kolano. TVP będzie miało co wałkować przez następne dwa tygodnie.

 • alt-stettin

  Oceniono 53 razy 35

  Z jednej strony happening jest obrzydliwy, godny potępienia i nie powinien mieć miejsca. Z drugiej, oburzony rzecznik Episkopatu przywodzi na myśl niesforne dziecko, które ciągnie psa za ogon, a gdy ten zniecierpliwiony się odwraca się, zaczyna warczeć, ucieka z płaczem. Kościół musi przyjąć do wiadomości, że każda akcja budzi reakcję, a każdy człowiek - lżony i poniżany, w końcu straci cierpliwość i odda. I będzie miał rację.

 • flemming

  Oceniono 55 razy 35

  A jak powieszono portrety europosłów (żadne kukły) w Katowicach, to jakiś przedstawiciel czarnego okupanta zabrał głos? Potępił haniebny czyn nazioli? A jak spalono kukłę Żyda we Wrocławiu przez super katolików Rybaka i Międlara to jakiś czarny stanął w obronie starszych braci w wierze? Co za hipokryzja, co za obłuda. Ale z drugiej strony - kto sieje wiatr....

 • bacowa

  Oceniono 61 razy 35

  Gdy pupil PiS Gwiazda popiera publicznie pozbawienia życia prezydent Gdańska jest ok?

  Czy to nie podżeganie do przemocy też ścigane Kodeksem Karnym ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX