Świnoujście. Wojsko przetransportuje miny do morza. RCB apeluje do mieszkańców. "Realne zagrożenie"

W poniedziałek 12 sierpnia rano wojsko przetransportuje niewybuchy z Zalewu Szczecińskiego do morza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do mieszkańców regionu i przebywających tam turystów, by słuchali komunikatów i stosowali się do poleceń służb.

W poniedziałek 12 sierpnia rano w Świnoujściu (województwo zachodniopomorskie) odbędzie się neutralizacja miny morskiej z czasów II wojny światowej. "Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym z tego powodu alercie. 

Świnoujście. Wydobędą miny z Zalewu Szczecińskiego. RCB wydało alert 

Wydobycie niewybuchów, a następnie transport na poligon morski w celu neutralizacji, jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców Świnoujścia i wypoczywających tam gości - przestrzega RCB. Podniesienie niewybuchów planowane jest około 5 rano, z kolei około godziny 9.30 okręt z ładunkiem wypłynąć ma z rejonu Świnoujścia na bezpieczną odległość.

Na czas transportu min zarządzono ewakuację osób przebywających w strefie, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 metrów od osi toru wodnego. W godzinach 8.00-10.00 obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego, czyli w pobliżu do wejścia na plażę Aleją Interferie oraz na falochrony zachodni i środkowy. Na czas wydobycia oraz transportu min poza główki portu w Świnoujściu będzie obowiązywał całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruch wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim. Zostanie także wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach oraz ruch pociągów.

Operację wydobycia min przeprowadzą, marynarze, żołnierze i nurkowie

Rządowe Centrum Transportowane informuje, że wydobywane będą niewybuchy z czasu II wojny światowej - brytyjska, lotnicza mina morska typu Mark VI oraz niemiecka bomba głębinowa typu DM. Znajdują się one na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na głębokościach 6 i 12 metrów. Operację neutralizacji przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Świnoujście. Wojsko przetransportuje miny do morza. RCB apeluje do mieszkańców. "Realne zagrożenie"
Zaloguj się
 • aa aa

  Oceniono 17 razy 17

  Powodzenia!
  Oby obyło się bez niespodzianek.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 10

  Najwyraźniej wojsko i MON potrzebują głośnej wizerunkowej propagandy. :-))
  Bo choć warunki jakie narzucono na mieszkańców Świnoujścia i turystów są POKAZOWO drastyczne, to jakoś NIKT nie przejmuje się leżącym w strefie zagrożenia Gazoportem i jego zbiornikami...
  Słowem, KOLEJNY cyrk.... :-))

 • koment22

  Oceniono 22 razy 8

  Pieszczą się. Prawdziwi saperzy wyklęci polscy patrioci rozbroili by to u siebie na kwadracie w bloku w 5 minut tak jak ostatnio ci z Częstochowy.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 5

  Wczasowicze nie będą mogli rozerwać się?

 • gburiaifuria

  Oceniono 10 razy 4

  juz to widze, jak ci od pintset plus beda respektowali zarzadzenia, jeszcze dzieci przyprowadza, zeby sobie popatrzyly.

 • kzet69

  Oceniono 2 razy 2

  Nadal nikt nie napisał skąd tam się wzięła brytyjska mina Nie spotkałem się z żadną relacją o minowaniu Zalewu przez aliantów.

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 2

  "Rządowe Centrum Transportowane..."
  ==========================
  A cóż to za twór i dokąd go transportują..:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX