Czołgi przejechały ulicami Katowic o trzeciej nad ranem. To próba generalna przed czwartkową defiladą

Kilka tysięcy żołnierzy ćwiczyło w nocy w centrum Katowic przed defiladą, która w mieście odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. Przez centrum miasta przejechały m.in. czołgi, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet.

Próba generalna przed defiladą "Wierni Polsce", które odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego, została przeprowadzona w nocy z piątku na sobotę w centrum Katowic. Zorganizowano ją w środku nocy, żeby ograniczyć jej uciążliwość dla mieszkańców. Przez centrum miasta przejechały czołgi, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet a ulicami przeszli też żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wszystko obserwowało kilkuset mieszkańców Katowic. 

Po raz pierwszy defilada przemaszeruje ulicami Katowic

Będzie to pierwszy raz, kiedy defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie odbędzie się w Warszawie. Ministerstwo obrony zdecydowało się przenieść uroczystości do Katowic ze względu na przypadającą właśnie setną rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego.

- Sto lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd, pamiętamy o ich ofierze - mówił w czasie nocnej próby w Katowicach minister obrony Mariusz Błaszczak. 

W defiladzie wezmą udział polscy i zagraniczni żołnierze

15 sierpnia w defiladzie "Wierni Polsce" ma wziąć udział 2600 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W centrum Katowic maszerować będą także studenci uczelni wojskowych, a na ulicach pojawi się także sprzęt, jakim dysponuje polska armia, w tym czołgi i transportery opancerzone. W czasie uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach planowany jest również przelot śmigłowców i samolotów myśliwskich.

W uroczystościach mają wziąć udział także stacjonujący w Polsce żołnierze NATO ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Więcej o:
Komentarze (128)
Czołgi przejechały ulicami Katowic o 3.00 nad ranem. To próba generalna przed czwartkową defiladą
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 47 razy 39

  Po co nam Ślązakom wasze defilady. Wyciąć zieleń żeby nie przeszkadzała i żeby czasem ktoś nie podłożył w krzaki jakiegoś ładunku. Rozjeżdżone ulice, wstrzymany ruch na ulicach. Nawet klomb kwiatowy z herbem miasta usunięto, podobno będzie przywrócony po defiladzie. Macie inne miejsca to sobie róbcie popisy i defilady. Tam w Warszawie wkoło pomnika możecie defilować. Wasz wódz wejdzie na schody i spojrzy wkoło. Biskupi i arcybiskupi pokropią wszystko i wszystkich. Telewizja to pokaże i wystarczy.

 • maaac

  Oceniono 36 razy 26

  Śląsk był częścią Polski bo Ślązakom obiecano sporą autonomię. Komuna to odebrała, a PiSowska neokomuna tych co to przypominają.... oskarża o niemieckość.

 • romangrzybek

  Oceniono 39 razy 25

  A ile było tych sprawnych i defilujących czołgów? Jeden czy wszystkie trzy?
  A symbol tego do czego doprowadził PIS Polskie Wojsko czyli husaria na piechotę też będzie? Bo pięknie się na pieszo prezentowali w tamtym roku w Warszawie.

 • rabbitt

  Oceniono 31 razy 21

  No i proszę jak kurdupel przed wyborami łasi się do "ukrytej opcji niemieckiej" !

 • zd46

  Oceniono 31 razy 21

  Co za idiota wpadł na pomysł przytargania wojska do Katowic? Nie pamiętacie tragedii w kopalni "Wujek"? Może obecna władza chce zastraszyć Ślązaków przed wyborami, wszak z ich list wyborczych ma startować "oszust, kłamca wyborczy i oszust podatkowy" Morawiecki?

 • epopow

  Oceniono 28 razy 16

  Jak się ryjem na ten Śląsk pchają. Jak im zależy. Tylko punkt procentowy przewagi nad PO a region bardzo istotny, można zyskać dużo głosów w nadchodzących wyporach. I to jest prawdziwy cel pisiaków, nie jakieś tam I powstanie śląskie, o którym Towarzysz Paszczak usłyszał pewnie dopiero wczoraj. Pamiętajcie Ślązacy dla nich jesteśmy tylko V kolumną, ukrytą opcją niemiecką. Jesteśmy po to by nas doić. Nie przypadkiem gminy i miasta górnośląskie przodują w zestawieniu gmin o najniższych przychodach na 1 mieszkańca w: Świętochłowice, Mysłowice, Siemianowice, Zawadzkie, Ozimek. Pomyślcie o tym przed wyborami.

 • ewulka987

  Oceniono 20 razy 12

  Za publiczną kasę Matołuszek robi sobie kampanię wyborczą .Ale mam nadzieję ,że Ślązacy przejrzeli na oczy i po 4 latach rządów PiS widzą jak oni z Kościołem ZDEMOLOWALI nasz piękny kraj i podzielili nasze społeczeństwo szerząc NIENAWIŚĆ i niechęć ludzi do siebie .

 • ad2009

  Oceniono 13 razy 11

  Ho ho ho. Bo ja lubie defilady, pokazemy swiatu nasza siłę! Dodatkowo na platformach pojedzie stepka promu i samochod elektryczny w narodowych barwach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX