Terespol. Nieznana osoba wtargnęła do strefy rażenia potężnego urządzenia rentgenowskiego. Apel urzędu

Pod koniec lipca nieznana osoba wtargnęła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu. Mogła zostać napromieniowana, co może się wiązać z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Lubelski Urząd Celno-Skarbowy od ponad dwóch tygodni apeluje, aby zgłosiła się ona do szpitala.

Do zdarzenia doszło 22 lipca w Terespolu. Jak pisze Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej w komunikacie, osoba o nieznanej tożsamości wtargnęła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych. Portal lublin112.pl informuje, że urzędnicy zorientowali się, że urządzenie przestało działać. Okazało się, że ktoś je najprawdopodobniej wyłączył od wewnątrz.

Rentgen w Terespolu jest największy w Europie

"Tymczasem uruchomione we wrześniu 2016 roku urządzenie jest największe w Europie. Swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe i służy do wykrywania prób przewozu przez granicę zarówno kontrabandy, jak też nielegalnych i niebezpiecznych towarów. Jest tak silne, że nie tylko pokazuje strukturę znajdujących się w wagonach ładunków, lecz również ewentualne skrytki w elementach konstrukcyjnych zarówno wagonów towarowych jak również kontenerów" - czytamy w portalu.

W komunikacie urzędu zaznaczono, że wtargnięcie nastąpiło pomimo znaków ostrzegających przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi ustawionymi na tym obszarze.

Osoba, która wtargnęła do urządzenia, powinna zgłosić się do szpitala

Urzędnicy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego ostrzegają, że osoba, która dostała się do środka urządzenia, mogła zostać napromieniowana. Apelują, aby zgłosiła się ona do najbliższego szpitala lub skontaktowała ze służbą dyżurną urzędu (numer telefonu - 83 344 97 17). 

Taki sam komunikat pojawił się ponad dwa tygodnie temu na stronach gminy i miasta Terespol. Do tej pory osoba się nie zgłosiła.

Więcej o:
Komentarze (71)
Nieznana osoba wtargnęła do rentgena do prześwietlania pociągów. Mogła zostać napromieniowana
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 42 razy 38

  Dziwna sprawa. Znaki ostrzegawcze oczywiście są, a jakże, ale jest też 8 kamer przemysłowych, umieszczonych po obu stronach torów. Przynajmniej tyle naliczyłem na zdjęciach. Skoro celnicy zorientowali się, że coś jest "nie halo" z rentegenem, a nikogo nie zauważyli, to może znaczyć, że ktoś wyłączył wcześniej kamery. Mam nadzieję, że kontrabanda na tyle była duża, że się ryzyko opłaciło:))

 • dyfly

  Oceniono 45 razy 37

  A co, może nie chciał czekać pół roku w kolejce na NFZ ?

 • krioprezerwacja

  Oceniono 27 razy 19

  o naiwności:) apel nie w trosce o zdrowie tylko próba schwytania. To musiał być fachowiec i bardzo gruba sprawa skoro nie dał się nagrać na kamerę. Zgłoś się do szpitala:) hahahaha, już czekamy tam na ciebie z radiowozami:)

 • kka69

  Oceniono 20 razy 18

  Niezły przemyt poszedł.
  Czy Antoni bada ten wątek?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 20 razy 14

  A pisowcy potrafią je aby włączyć z powrotem?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 22 razy 12

  Poszedł transport prochów na uspokojenie dla pisobolszewii po 13 X.

 • franclajn

  Oceniono 22 razy 12

  To samolot z marszałkiem tak szybko smignął, że celnicy się nie połapali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX