"Królowie życia" w prokuraturze. Szybkie awanse i duże nagrody dla "zaufanych". Raport Lex Super Omnia

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" udostępniło raport dotyczący kontroli pracy prokuratorów w Polsce. Raport nazwany został "Królowie życia w prokuraturze dobrej zmiany" i wskazuje na "patologiczne sytuacje" jakie mają miejsce w ramach tzw. reformy prokuratury.

W raporcie Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" przedstawione zostały dane dotyczące pracy prokuratorów, a zwłaszcza zmiany w polityce kadrowej, na podstawie której przeprowadzona została tak zwana reforma prokuratury. Badanie przedstawia wnioski z oficjalnych danych uzyskanych na podstawienie publikacji medialnych, informacji publicznych i obejmuje działania prokuratury w ostatnich trzech latach. Jak wygląda prokuratura Zbigniewa Ziobry? W skrócie to wielotysięczne nagrody, dodatki, awanse dla "wiernych i lojalnych" oraz degradacja dla osób, które w jakiś sposób sprzeciwiły się reformie.

Wysokie nagrody, dodatkowe funkcje i awans bez wymaganego stażu pracy. "Królowie życia" w prokuraturze Zbigniewa Ziobry

Wśród "patologicznych wręcz sytuacji" związanych z tak zwaną reformą prokuratury wymienia się przede wszystkim zmiany, jakie zaszły na stanowiskach najważniejszych w kraju oddziałów - "Wyodrębniono grupę prokuratorów pozostających w układzie towarzysko-koleżeńskim, skupionych wokół aktualnego kierownictwa prokuratury, wiernych i lojalnych, którzy zastąpili na stanowiskach kierowniczych prokuratorów niezależnych, doświadczonych i kompetentnych, z charakterem". Stowarzyszenie zwraca uwagę także na zniesienie konkursów na wyższe stanowiska, co przełożyło się na szybkie i często kontrowersyjne awanse bardzo młodych, często bez większego doświadczenia zawodowego, prokuratorów. Niektórzy prokuratorzy awansują nawet bez wymaganego w prawie stażu pracy (który wynosi od 3 do 8 lat). Przykładem jest m.in. Adam Gołuch, który otrzymał awans po zaledwie 13 miesiącach pracy.

Nagrody dla prokuratorów w resorcie Zbigniewa Ziobry

Kolejną kontrowersyjną sprawą są nagrody finansowe i dodatkowe wynagrodzenia przyznawane zwłaszcza "prokuratorom pozostającym w układach koleżeńskich". Osoby takie mogą liczyć na wysokopłatne szkolenia czy dodatkowo płatne funkcje doradcze w organach administracji rządowych. Za przykład podawany jest prokurator, który prowadził jedną ze spraw dotyczących wybudowania biurowców w Warszawie. Przed otrzymaniem sprawy osoba ta dostała 10 tysięcy złotych nagrody, a podczas prowadzenia sprawy, prokurator został awansowany. Takie sytuacje sprawiają, że uzasadnione są obawy dotyczące obiektywizmu i niezależności prokuratorów.

Raport przedstawia również listę kilkudziesięciu prokuratorów, których można nazwać "królami życia". Przykładem jest m.in. współpracownik szefa Prokuratury Krajowej Bogdana Święczkowskiego, Jarosław Duś, który obecnie pełni funkcję dyrektora Biura Prokuratora Krajowego i sędziego Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów. Od 2016 do 2018 roku miał dostać nagrody w wysokości od 11 do 24 tysięcy złotych oraz dodatkowe kwoty przyznane w ramach pełnienia funkcji doradczych w MON czy Akademii Sztuki Wojennej (od 2016 do 2018 r.), za co otrzymał łącznie 140 367,74 złotych.

Więcej o:
Komentarze (56)
"Królowie życia" w prokuraturze. Szybkie awanse i duże nagrody dla "zaufanych". Raport Lex Super Omnia
Zaloguj się
 • yoonac

  Oceniono 22 razy 18

  Bantustan. Państwo kacyków...

 • robson15

  Oceniono 21 razy 17

  Książkowy przykład wprowadzania dyktatury. Kurdupel poprzez swoich sługusów przejmuje sądownictwo, wszystkie organy państwa, np. Trybunał Konstytucyjny, resorty siłowe. Następnie gdyby wybory nie poszły po ich myśli, już stoi w blokach startowy jakiś dziwny twór stworzony przez PIS, który będzie orzekał o ważności wyborów. Wnioski nasuwają się same. Później przyjdzie czas na niezależne media, pozostaną tylko te "słuszne" jak TV PIS. Końcem państwa demokratycznego będzie Polexit do czego przecież PIS dąży.

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 13

  Co to za banda, ci jacys "krolowie zycia" ?
  Czy to tej masci co Kuchcinski,, badz Godek -Ordo, egzorcysci, Oko, Le Bergery i inne Sobeckie ?
  Czy jeszcze jakis nowy wariant?

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 13

  "Królowie życia" w prokuraturze. Szybkie awanse i duże nagrody dla "zaufanych". Raport Lex Super Omnia"
  -----
  Polsko!
  Otrzasnij sie bo sekta wchlania Cie z minuty na minute coraz bardziej!
  Ta hydra rozrasrasta sie w tempie tsunami.

 • barbara333-4

  Oceniono 11 razy 9

  zastanawiam się dlaczego Ziobro wybrał na swoich wice ministrów takich gó...arzy, bezczelnych, chamskich, bez kwalifikacji , jak Kaleta, Woś, Jaki , wójcik, przecież w żadnym kraju europejskim takie coś mogłoby w resorcie sprawiedliwości jedynie za biurkiem przyjmować interesantów. przeciez Ziobro, o takim intelekcie nie wybierze sobie tuzów prawniczych, bo byłby nikim, tylko takich wazelinowych szczyli, którym to imponuje. I potem wysyła ich do tvn24 gdzie rozwalają chamstwem [program

 • supermarjan

  Oceniono 13 razy 9

  idzie sadysta - widzi - żaba. no to nadepnął - żabie oczy wyszły - 'no co - zdziwiona?'
  *
  no i co zdziwieni?
  styczeń przyszłego:
  masz firme i pan pisowczyk tez. w tej samej okolicy i branzy. mocno mu psujesz krwi. pisowczyk podnosi telefon i dzyn w pare miejsc:
  w twoim samochodzie psy znajduja kilo trawy.
  usluzny prokurator wola 10 lat
  usluzny sedzia tyle daje
  idziesz do obozu.
  w tym czasie usluzny komornik 'licytuje' twoja firme.
  teraz zgadnij kto kupuje..... no i za ile.....
  to co glosowanko na pis? konstytucyjna NIE jest zagrozeniem prawda?
  to moze przeczytaj moj post jeszcze raz.
  pierwszy element i troche drugi juz maja czyli cala prokuratura i sądy - na dobrej drodze. jeszcze tylko kwestia formalna przy urnie i sie dowiecie dlaczego jednak warto bylo sie uczyc tego co niemcy czwiczyli 1930-45

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX