Areszt dla podejrzanego o atak na księdza w Turku. Prokuratura: 44-latek miał użyć przemocy

Sąd Rejonowy w Turku uwzględnił wniosek prokuratury o miesięczny areszt dla 44-latka, który został zatrzymany w sobotę w związku z incydentem na plebanii w Turku. Zdaniem śledczych, mężczyzna miał użyć wobec wikariusza siły fizycznej. Podejrzanemu grozi do 5 lat więzienia.

Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia, do którego doszło 26 lipca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Według informacji podawanych przez Diecezję Włocławską, ksiądz wikariusz Remigiusz Zacharek przyjął trzy kobiety i mężczyznę, którzy chcieli dokonać aktu apostazji. Poinformował ich jednak, że tą sprawą może zająć się jedynie proboszcz. Wtedy duchowny miał zostać zaatakowany przez mężczyznę, który zrzucił księdza z fotela na podłogę, używając przy tym wulgarnych słów.

Inną wersję wydarzeń przedstawiała policja. - W odczuciu księdza nie została naruszona jego nietykalność, nie doszło do znieważenia księdza, ani do przestępstwa związanego z naruszeniem odczuć religijnych czy ataku na kościół - wyjaśniała w rozmowie z Gazeta.pl st. asp. Dorota Grzelka z Komendy Powiatowej Policji w Turku.

  - Ksiądz po prostu nie chciał zbędnego hałasu i zamieszania wokół siebie i sytuacji, która miała miejsce. Ja to uważam za poważny błąd. O tym, co się wydarzyło trzeba mówić - tak tę rozbieżność tłumaczył w rozmowie z Polsat News biskup włocławski Wiesław Mering.

Incydent na plebanii w Turku. Zatrzymanie mężczyzny

W sobotę na terenie Wrocławia zatrzymany został w związku z incydentem 44-letni mężczyzna. Został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Turku.

- Usłyszał zarzut, który dotyczy zmuszania pokrzywdzonego ks. wikariusza do określonego zachowania poprzez użycie przemocy w postaci siły fizycznej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prok. Adam Weber z Prokuratury Rejonowej w Turku.

Jak wyjaśnia prokurator, zarzut obejmuje kilka czynów. - Zgodnie z przepisami najsurowszy z tych czynów zagrożony jest karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 5 lat - dodaje.

Mężczyzna decyzją Sądu Rejonowego w Turku trafił na miesiąc do aresztu.

Prokurator nie chciał odnosić się do powodów rozbieżności między wersją podawaną przez policję a tą, o której informowała diecezja.

Więcej o:
Komentarze (49)
Areszt dla podejrzanego o atak na księdza w Turku. Prokuratura: 44-latek miał użyć przemocy
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 26 razy 24

  Kiedy pisiorki zrobią ustawę, że nie wpuszczenie koloratki po kolędzie do domku to obraza uczuć religijnych a już brak koperty odpowiednio wypchanej skończy się odsiadką.

 • ri-pi

  Oceniono 18 razy 16

  To już jest porąbany kraj. Biskup rządzi prokuraturą , szkolnictwem , decyduje o badaniach kobiet itd. TO NIE MOJA POLSKA . MUSZĘ SIĘ ZRZEC OBYWATELSTWA POLSKIEGO

 • eriu

  Oceniono 19 razy 15

  Osoba zainteresowana mówi, że nie było ataku, ale biskup (którego tam nie było) wie lepiej i człowiek jest już na miesiąc w areszcie.

  Jakby tak szybko policja interweniowała w biskupstwie w Poznaniu jak duchowni mimo wyroku sądu nie chcieli wydać dokumentów w sprawie molestowania.

 • 1moja

  Oceniono 17 razy 15

  "...Areszt dla podejrzanego o atak na księdza w Turku. ..." Ziobro a kiedy beda areszty dla ich przenajswietszych zlodziejstw biskupich za zniewazanie i obrazanie uczuc spoleczenstwa gorszego sortu ze zdradzieckimi mordami?!
  PiSbolszewicy jeszcze troche a wezma na tortury tego ks. dobrodzieja, ktory niby zostal zaatakowany aby zmienil zeznania i powiedzial, ze zostal brutalnie pobity i zgwalcony i na dokladke okradziony.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • zarliwy

  Oceniono 14 razy 10

  Szósta rano, łomot do drzwi
  - Kto tam?
  - CBŚ!!!
  - Nie wierzę...
  - My właśnie w tej sprawie!

 • 1moja

  Oceniono 14 razy 10

  "...W odczuciu księdza nie została naruszona jego nietykalność, nie doszło do znieważenia księdza, ani do przestępstwa związanego z naruszeniem odczuć religijnych czy ataku na kościół ..." Ale ich przenajswietsze zlodziejstwo biskupie wie lepiej co ks. dobrodzieja spotkalo niz sam pleban i kulsony.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 12 razy 10

  Ogromnie żałuję, że nie znam wersji drugiej strony.

 • scypio72

  Oceniono 11 razy 9

  To poszedł sygnał. Nie możecie wystąpić z kościoła. Będziecie mieć kłopoty. Użyto prokuratury. Biskup interweniował. Teraz każdy się zastanowi zanim zrobi ten krok. Procedura według prawa na stronie apostazja.pI chyba była. Na naszych a nie ich warunkach. Ja to zrobiłem 10 lat temu. Moze uchwalcie że dokumenty trzeba złożyć w Watykanie. Bedzie trudniej.

 • wielkioprawca

  Oceniono 11 razy 9

  Trzeba uważać. Teraz za przejście w niedozwolonym miejscu przez drogę można zostać oskarżonym o spowodowanie możliwości katastrofy w ruchy lądowym i w celu uprawdopodobienia skazania zatrzymanym w areszcie na kilka miesięcy do ogłoszenia wyroku bo pan prokurator ma takie widzimisię czy też chce zrobić karierę.
  No jak można w takiej sytuacji przetrzymywać delikwenta w areszcie? Nie wystarczy dozór Policji? Ewentualnie poręczenia? No nie. Prokuratura uprawdopodabnia i zaklepuje wyrok skazujący.
  To jest patologia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX