75. rocznica Powstania Warszawskiego. Przed ambasadą Niemiec opuszczono flagi. "Na znak wstydu"

Przed ambasadą Niemiec opuszczono flagi. Znaczenie tego gestu wyjaśnił na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Flagi wiszą dziś w połowie masztu "na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego".

"Przekazywanie pamięci o zbrodniach niemieckich jest i pozostanie naszym, Niemców, zadaniem i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń" - napisał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, dołączając do wpisu zdjęcie. Widać na nim flagi Niemiec i Unii Europejskiej przed ambasadą Niemiec w Warszawie, które opuszczono do połowy.

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Federalny minister spraw zagranicznych z wizytą w Polsce

W związku z uroczystościami z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z dwudniową wizytą do stolicy Polski przyjechał federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, a następnie wziął udział w uroczystościach przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Maas złoży dziś wieniec przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli, a następnie w towarzystwie ministra Czaputowicza zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie. Wystąpienie zbrojne przeciw wojskom niemieckim trwało 63 dni

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Początek dała mu akcja  "Burza". Rozkaz o wybuchu powstania wydany został 31 lipca przez dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór". Do walki stanęło 40-50 tysięcy młodych mieszkańców Warszawy. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku, chociaż według wstępnych planów miało potrwać tylko kilka dni.

Więcej o:
Komentarze (274)
75. rocznica Powstania Warszawskiego. Przed ambasadą Niemiec opuszczono flagi. "Na znak wstydu"
Zaloguj się
 • iarna

  Oceniono 63 razy 43

  Szanowni Niemcy. Jeśli o mnie chodzi to nie musicie juz przepraszać. Wystarczy. Żyjmy normalnie jak ludzie i sąsiedzi.
  Naprawdę. Doceniam, szanuje ale już wystarczy.

 • viaac

  Oceniono 53 razy 25

  Ładny gest, który zostanie zupełnie zignorowany przez "patriotów" polskich. Nie tak dawno temu, minister spraw zagranicznych Niemiec powiedział publicznie, że nie ma wątpliwości, kto w czasie II WŚ budował obozy koncentracyjne w Polsce i że to byli Niemcy, a nasi "patrioci" i tak wklejali na forach ten sam denny tekst o nazistach "z kosmosu, bo przecież to nie Niemcy" wytykając zachodnim sąsiadom rzekome odżegnywanie się od nazistowskich zbrodni.

  Gdyby Polaków stać było na podobną uczciwość wobec np. Żydów... Ale to nie teraz, bo akurat zapomnieliśmy o wstydzie wstając z kolan.

 • frank1961

  Oceniono 31 razy 15

  bardzo przyzwoity gest, czy nas stać na podobne za polskie narodowe grzeszki?

 • feldkuratkatz

  Oceniono 28 razy 14

  Na znak wstydu to powinno polskie państwo opuścić flagę. Doprowadzenie do takiej bezprecedensowej i bezsensownej klęski (inaczej zwanej moralnym zwycięstwem) powinno po wszystkie czasy być ostrzeżeniem przed stawianiem na czele państwa idiotów. Niestety, raczej tak się nie stanie, u nas idiotów uhonorowano i postawiono im pomniki, i kompletnie wyzbyto się refleksji na ten temat. A dziesiątki tysięcy wspaniałych młodych ludzi oraz ludności cywilnej poszło pod nóż w imię ... właściwie czego?

 • borrka

  Oceniono 22 razy 14

  Zachowanie z klasą. Tej klasy brakuje wielu innym .
  Oczywiście w niczym nie zmienia historycznej oceny, ale w porządku.

 • zgr-edo

  Oceniono 19 razy 13

  Gen. Anders powiedział : Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność.
  75 lat po powstaniu, 30 lat po rozwiązaniu polskiego rządu na uchodźctwie w Londynie, władze PiS pośmiertnie awansują uczestnków Powstania Warszawskiego. Toż to czysty debilizm.
  Jako dwudziesto-paroletni chłopak nie bacząc na niebezpieczeństwo i konsekwencje, napieprzałem kamieniami w Zomoli tylko dlatego, że robili to moi rówieśnicy. Tak samo było zapewne z uczestnikami Powstania Warszawskiego , przecież chyba nie byli tak głupi aby uwierzyć, że zwyciężą Niemców i nadejdzie pomoc z Anglii, tak jak w 1939 roku.
  Powstanie Wielkopolskie było jedynym sensownym i zwycięskim zrywem Polaków, jednak przez warszawiaków spychane na margines. Całej Polsce i Polakom narzuca się prawie siłą czczenie czegoś, co nie napawa dumą , a raczej utwierdza złe stereotypy o Polakach.
  Oczywiście w tych całych obchodach rocznicowych czci się tylko powstańców. Nikt nie wspomina o ponad 200 tys. cywilnych ofiar PW, którzy mogli przetrwać wojnę. Zabrakło im tylko kilku tygodni aby przetrwać gehennę wojny. Cała Polska po wojnie musiała odbudowywać Warszawę, na ziemiach zachodnich burzono budynki a cegłę wywożono do Warszawy nie wspominajac o pospolitym szabrze warszawiaków na tym terenie.
  Też uważam , że na znak wstydu i pamieci po ofiarach, flagi powinny być opuszczone do połowy masztów. Wszystkie stolice Europy poza Berlinem i Warszawa przetrwały wojnę, bo tam ludzie myśleli o przyszłości, a nie gineli w imię idiotycznych patriotycznych hasełek.

 • westgreg

  Oceniono 24 razy 12

  Bardzo mądre słowa. Bez niepotrzebnych przeprosin.
  O tych zbrodniach trzeba mówić. Nie dla ukorzenia się. Dla lepszej przyszłości. Podziękowania dla Niemców, że chcą to wziąć na siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX