'Przejście kanałem było przepustką do życia, choć droga prowadziła przez strefę upodlenia'. Byliśmy w powstańczych kanałach

"Po pas w śmierdzących ściekach, czasem na kolanach, w kanałach za niskich do stania. Ranni, wycieńczeni padali i topili się. Zdarzało się, że lekarze robili im śmiertelny zastrzyk morfiny, by uchronić ich od śmierci w cuchnącej cieczy" - tak przejście kanałami wspominał Stanisław Likiernik ps. "Staszek", powstaniec ze Zgrupowania AK "Radosław".

O tym, jak ważne były kanały i do czego służyły w czasie Powstania Warszawskiego opowiadają dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego i Marzena Wojewódzka, rzeczniczka MPWiK w Warszawie.


Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Komentarze (57)
Powstanie Warszawskie. Zobacz kanały, którymi szli Powstańcy
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 18

  PiS ma gdzieś powstańców, PiS ma gdzieś Akowców - niszczą ich etos, wymyślają sobie nowych "bohaterów" - wyklętych...

  Ciekawe czy to dlatego, ze np,. taki Rajmund Kaczyński z AK miał na bakier i nawet UB go za to nagrodziła willą na Żoliborzu?
  No i nie zapomnijmy o niespełnionej bojowniczce Marii Kaczyńskiej - powstańczymi warszawskiej, filia Skierniewice! :D :D

  I jak si tu dziwić, ze potem jarek konfabuluje nt. swojej niby działalności w opozycji??? :D

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 14

  A DZIŚ byle hołota, która dostała się do władzy po Waszych plecach wyżej od Was stawia hitlerowskich kolaborantów z NZS.

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 13

  W zeszłym roku pod pomnikiem byle-jaki szmotek rozdawał autografy i kręcił sobie wyborczego spota - w tym roku pewnie będzie powtórka.
  Oby z takim samym skutkiem.

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 11

  O tym, kto jest bohaterem narodowym decyduje dziś w Polsce niemota, która nawet zakupów nie umie zrobić.

 • kataryniarski

  Oceniono 11 razy 9

  Swoją drogą, zastanawiałem się dziś na kondycją niemieckiego społeczeństwa od połowy lat 30 do końca wojny i...

  Ilu z dzisiejszych patriotów polskich, tych: polaków-katolików (sic!), nie zachowywałoby się podobnie, gdy jakiś kurdupel nie wyszedł i nie zarządził: Odbijamy Lwów od "banderowców"?

 • maks1956

  Oceniono 7 razy 7

  Całe uzbrojenie powstańców w dniu wybuchu walk składało się z siedmiu cekaemów, 60 elkaemów, 1000 kb, 300 pm, 1700 pistoletów, 25 tys. granatów i 15 piatów. To pytam się jak powstancy mieli szturmować na silnie obsadzone i ufortyfikowane obiekty niemieckie, których powstańcy w żaden sposób nie mogli zdobyć, nie mając ciężkiej broni.A Niemcy w czasie powstania warszawskiego zabili lub wymordowali ok. 200 tys. Polaków – dzieci, kobiet, starców i mężczyzn, obrócili też stolicę Polski w perzynę. Co więcej, ok. 550 tys. ludzi wypędzili ze zniszczonego miasta, z czego 165 tys. wywieźli na roboty w Rzeszy, a 50 tys. wysłali do obozów koncentracyjnych. Na skutek powstania większa część miasta uległa zniszczeniu. W styczniu 1945 r. Armia Czerwona i 1. Armia WP wkroczyły do miasta ruin i grobów – do miasta warszawskich robinsonów. A straty Niemców to zaledwie 1500 ludzi. Takiej ruiny i katastrofy nie przeżyła żadna inna stolica europejska od najazdu Hunów na Rzym.

 • żararaka straszny

  Oceniono 9 razy 7

  A w którym miejscu Warszawy będzie ktoś wiadomo KTO czcił pamięć swojego bohaterskiego taty Rajmunda według najnowszej historii współorganizatora bohaterskiego zrywu Warszawiaków

 • marek.krajewski63

  Oceniono 6 razy 6

  "Wojenko, wojenko, cozes ty za Pani.......", a tu zonk!!!!! Mlode dzieciaki karmione taka wizja doznaly szoku, bo poznaly czym jest wojna, ze smierc, to nie koniecznie jak na filmie kula prosto w glowe, lub serce i koniec. Najczesciej jest to wielogidzinna agonia, z flakami na wierzchu, z urwanymi nogami, czy rekami, z mozgiem wyplywajacym z czaszki. Tego im rozni "Monterzy" nie powiedzieli, Powiedzial im Chrusciel/Monter, ze lepiej zginac stajac, niz w niewoli na kolanach......Monter, to ten sam pan, ktory w dobrobycie jako notariusz publiczny w sedziwym wieku umarl sobie w swojej willi pod Waszyngtonem, wiec to nie belka spadajaca z walacej sie kamienicy go zabila, a sedziwy wiek.
  Tak pisze, dla przypomnienia, lub uswiadomienia mlodych, by nie dali sie manipulowac cwaniakom.
  Chrusciel i inni powinni byc pozbawieni wszelkich honorow, bo niestety nie ma juz jak zaciagnac ich pod sciane.

 • curious

  Oceniono 5 razy 5

  Jak co roku święto kozietulszczyzny. Powstanie Warszawskie to typowo polska organizacyjna klapa. Porywanie się z motyką na słońce. Co tu świętować!? Co tu czcić !? Totalną idiotyczną klęskę? A uciekanie kanałami to nie bohatetstwo tylko powód do wstydu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX