Ksiądz pozwał biskupa Ignacego Deca. Zarzuca mu rozsiewanie plotek o rzekomym dziecku z gosposią

W sądzie w Świdnicy ruszył proces cywilny, który były proboszcz parafii w Szalejowie Górnym wytoczył Ignacemu Decowi w związku z rzekomym zniesławieniem. Biskup miał według księdza rozsiewać plotki o jego rzekomym dziecku z gosposią.

Jak opisuje "Gazeta Wrocławska" początek całej sprawy sięga 2013 r. Wówczas w parafii w Szalejowie Górnym koło Kłodzka wykonano remont dachu kościelnej wieży, jednak już trzy lata później pokrycie zaczęło przeciekać. Wtedy ks. Krzystof Trybulec, ówczesny proboszcz, miał odkryć, że protokół odbioru prac został sfałszowany. A to na podstawie tego dokumentu urząd marszałkowski wypłacił 250 tys. zł dotacji. Z informacji "Gazety Wrocławskiej" wynika, że remont mógł być zwykłą fuszerką. Ks. Trybulec poinformował o tym biskupa Ignacego Deca, ale jemu miało nie podobać się nagłaśnianie sprawy.

Ksiądz pozwał biskupa Ignacego Deca. Zarzuca mu zniesławienie

Ostatecznie proboszcz złożył zawiadomienie w prokuraturze. "Zaraz potem został przez biskupa wysłany na emeryturę (co nastąpiło w 2016 r. - red.). A kiedy odwołał się od tej decyzji do Watykanu, kuria miała w odwecie zarzucić proboszczowi, że ma syna z gosposią" - opisuje dziennik. 

Plotki na temat dziecka duchownego miały pochodzić od biskupa Deca. Sprawa trafiła do Watykanu i Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję o odwołaniu księdza z parafii, konflikt jednak narastał. Duchowny przez kilka tygodni nie chciał wpuścić wyznaczonego przez diecezję nowego proboszcza, a parafianie w obronie księdza Trybulca pikietowali pod kurią. 

Kuria wydaje oświadczenie

W oświadczeniu kuria zaprzeczała, by biskup mówił w Stolicy Apostolskiej o rzekomym dziecku proboszcza. "Prawdziwe przyczyny odwołania księdza z urzędu proboszcza parafii związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro kościoła i księdza, zostały przedstawione tylko zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę" - czytamy w oświadczeniu. 

Cywilny proces w sprawie o zniesławienie ruszył 27 lipca 2019 r. Joanna Miszczyszyn, która reprezentuje ks. Trybulca, powiedziała  wrocławskiej "Wyborczej", że ma on poważne problemy ze zdrowiem. - Powodem jest to, co się w tej sprawie dzieje. Czeka go poważna operacja. Cała ta sprawa odbiła się bardzo mocno na jego zdrowiu - twierdzi adwokatka. - My wiemy, że ten proces jest w tym sądzie z góry przegrany. Ale on musi się odbyć. Mój klient został haniebnie pomówiony przez pozwanego - dodaje.

Więcej o:
Komentarze (102)
Ksiądz pozwał biskupa Ignacego Deca. Zarzuca mu rozsiewanie plotek o rzekomym dziecku z gosposią
Zaloguj się
 • sim.salabim

  Oceniono 34 razy 26

  Zostal pomowiony o dziecko z gosposia?
  80% ksiezy katolickich to geje a reszta ma dzieci z gosposiami. Nawet biskup.
  Inna sprawa, ze z biskupami nie wygra, oni maja wladze, doswiadczenie i cala siec manipulacji, korupcji i oszustw.

 • c.t.k

  Oceniono 33 razy 25

  "Bądź, bracie i siostro, przyjacielem kapłanów - prosił wiernych biskup Libera. - Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej. Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa"
  Biskup Libera Płock 2012
  Oni boją się przepływu informacji. Wolne media wkończą to draństwo

 • syriusz.wila

  Oceniono 30 razy 22

  Walczcie, w sutannach i kisielu, jak prawdziwi mężczyźni.

 • baby1

  Oceniono 36 razy 22

  Dziecko z gosposią jakoś mnie nie bulwersuje. Co innego jakby biszkopt miał dziecko z klerykiem.

 • chi-neng

  Oceniono 25 razy 21

  "...ks. Krzystof Trybulec, ówczesny proboszcz, miał odkryć, że protokół odbioru prac został sfałszowany. A to na podstawie tego dokumentu urząd marszałkowski wypłacił 250 tys. zł dotacji. Z informacji "Gazety Wrocławskiej" wynika, że remont mógł być zwykłą fuszerką. Ks. Trybulec poinformował o tym biskupa Ignacego Deca, ale jemu miało nie podobać się nagłaśnianie sprawy."
  -----
  Mózg staje i włos się jeży!
  Kaczynsko- Kuchcinsko Decami sa zapelnione 'mury' piso- kosciola w 99%!
  Dec zadzialal niczym komuno-bolszewicka propaganda TVP-Kurskiego.

 • arreis65

  Oceniono 24 razy 18

  polski kościół katolicki - banda złodziei, oszustów, kłamców, zboczeńców, darmozjadów tudzież cudzołożników, alkoholików, piratów drogowych !!!

 • zd46

  Oceniono 17 razy 17

  Może to była nalożnica Buca Deca a tamten mu ją "wyciumkał"? Trójkącik: Buc Dec-proboszcz-gosposia no i walnęło byca Deca w dekiel. Normalna kuria, tylko należy przyjmować więcej gosposi.

 • maciek76

  Oceniono 23 razy 17

  I sąd na to poszedł? Przecież to atak na tle religijnym na swięty Kościół Katolicki!

 • poochojek

  Oceniono 27 razy 17

  fajnie popatrzec jak sie czarni dra

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX