Sondaż IBRiS dla "Rz": Polacy niechętni postulatom osób LGBT

Czy Polacy popierają postulaty środowisk LGBT i są za wprowadzeniem prawa do małżeństwa par jednopłciowych? Co uważają o związkach partnerskich i adopcji dzieci przez gejów i lesbijki? Na te pytania odpowiada ostatni sondaż IBRiS.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy sceptycznie podchodzą do postulatów społeczności LGBT. Aż 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest przeciwko wprowadzeniu związków partnerskich, a 56 proc. nie chce, aby w Polsce wprowadzono możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe. Największy sprzeciw budzi możliwość przyznania gejom i lesbijkom prawa do adopcji dzieci - przeciw temu postulatowi jest 76 proc. ankietowanych. 

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony metodą CATI w dniach 26-27 lipca. Wzięło w nim udział 1100 respondentów. 

Poparcie dla związków partnerskich spadło. W lutym więcej Polaków opowiadało się "za"

Co ciekawe, podobny sondaż przeprowadzono w lutym - wykonała go firma IPSOS dla OKO.press. Wówczas poparcie dla jednopłciowych związków partnerskich było rekordowo wysokie - 56 proc. ankietowanych opowiedziało się "za", a 38 proc. „przeciw”. Spadło również poparcie dla małżeństw jednopłciowych - w lutym "przeciw" było 54 proc. Polaków. Temat adopcji dzieci przez osoby LGBT wzbudza niezmiennie największy sprzeciw. Badania z lutego pokazały, że takiego rozwiązania nie chce 77 proc. Polaków. 

Sondaż IPSOS dla OKO.press  został przeprowadzony w dniach 14-16 lutego 2019, metodą CATI (telefonicznie), na próbie 1004 osób.

Więcej o:
Komentarze (341)
Sondaż IBRiS dla "Rz": Polaków zapytano o stosunek do postulatów osób LGBT
Zaloguj się
 • sextusempricus_pl

  Oceniono 11 razy 5

  To oczywiste. Polskie społeczeństwo jest ogólnie prawicowe i tradycjonalistyczne. Ale nie zmienia to faktu, że PO ma silne argumenty aby promować tolerancję dla różnych poglądów, ochronę ludzi myślących inaczej i bezkompromisową walkę z agresją i faszyzmem. Bez wchodzenia w temat LGBT. Kwestię pedofilii PO już zupełnie odpuściła a nie powinna. Bardzo duża część społeczeństwa chętnie takie postulaty poprze. Ale PO nie potrafi zupełnie poradzic sobie z ostrą polaryzacją jaką PiS z premedytacją wprowadza do polityki (dokładnie jak to robi Trump). Przywództwo PO to jest kompromitacja.

 • kazek100

  Oceniono 37 razy 5

  Zapewne taki jest trend. Widać też coraz większą agresję na co dzień, coraz większą agresję na drogach... takie społeczeństwa wychowuje nam partia rządząca.

 • cezar85

  Oceniono 18 razy 4

  dlaczego tylko hetero mają mieć prawo do nieszczęśliwego małżeństwa?

  zezwolić gejom a za rok sami poproszą o zakaz

 • clex2

  Oceniono 3 razy 3

  LGTB to temat zastępczy, tak jak kiedyś aborcja, wygodny i łatwy do rozgrywania przez wszelkie partie konserwatywne. Partia która chce otrzymać w wyborach więcej niż 15 % powinna trzymać się od niego z daleka. Schetyna i cześć pseudo-liderów PO tego nie rozumie, więc mają takie wyniki jakie mają. Trzaskowski ma takie same szanse na prezydenta jak za przeproszeniem Kononowicz.

 • equidad

  Oceniono 7 razy 3

  Tak się zastanawiam jako heteroseksualna kobieta, co komu przeszkadza czyjaś orientacja, a nawet mniej czy bardziej ostentacyjny sposób jej wyrażania. Choćby środowiska LGBT najgłośniej wyrazaly swoją orientację, mojej to nie zmieni. Nie stanę się lesbijką ani biseksualna od tego, że przez moje miasto przejdzie marsz równości. No nie da się. A skoro moja tożsamość nie jest zagrożona (bo być nie może), to nie rozumiem w czym inni mają problem.

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 21 razy 3

  Proponuje zorganizoe UE refendum we wszystkich miastach grodzkich na prawach powiatu z pyt czy chcą by u nich odbywały się tzw parady rownosci . Będziemy mieli jasność

 • clex2

  Oceniono 4 razy 2

  większość polaków nie rozumie nawet pojęcia "związki partnerskie" w pytaniu sondażowym. Gdyby wytłumaczono im, że chodzi również o związek dwu osób różnej płci, ale bez zawierania związku małżeńskiego to pewnie wyniki sondażu byłyby zupełnie inne.

 • feliks10

  Oceniono 6 razy 2

  no bedziecie zabijac ..wielki narodzie ..tak jak zabijaliscie zydow i wszystkich innych

 • stgeorge

  Oceniono 18 razy 2

  Ciekaw jestem jaki będzie dalszy rozwój wydarzeń. Chyba większość przekonała się już że nie chodzi tu o żadną tolerancję (rozumianą klasycznie jako gotowość do znoszenia z trudem - a nawet ścierpienia - zachowań które budzą sprzeciw, niechęć, które są przeciwne naszemu systemowi wartości). Ewidentnie chodzi o afirmację (uznanie za dobre, godne polecenia) zachowań homoseksualnych i przedefiniowanie kluczowych dla kultury bazowych pojęć: małżeństwa, rodzicielstwa, rodziny, również wartości życia jako takiego (aborcja). Gdyby chodziło tylko o to aby pary homoseksualne mogły mieć wspólnotę majątkową, dziedziczyć, mięć dostęp do informacji medycznych - wystarczyłaby wizyta u notariusza.
  Albo cywilizacja łacińska (ogónie oparta na greckiej filozofii, rzymskim rozumieniu prawa i chrześcijańskiej moralności) ulegnie temu naporowi tak jak na zachodzie, albo tak jak w komuniźmie Polska będzie pasować do awangardy lewicy jak świni siodło. Ułańskie. Albo husarskie :)).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX