Pogoda: burze nad prawie całą Polską. IMGW ostrzega. "Występują układy wielokomórkowe"

W poniedziałek po południu grzmi w wielu miejscach w Polsce. Burzom towarzyszą miejscami ulewne deszcze i silne porywy wiatru. Najgorzej jest w centrum i na południu kraju. Nawałnica przeszła m.in. nad Warszawą.

Koniec lipca upływa pod znakiem gwałtownej i niebezpiecznej pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na poniedziałek 29 lipca ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Mają im towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Burze pojawią się w prawie całym kraju, poza północno-wschodnimi krańcami.

IMGW: Gwałtowne burze, możliwe podtopienia

- Prognozujemy, że w czasie burzy może spaść do 60 milimetrów deszczu. Ale jeżeli burza przejdzie dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, to skala zjawisk zsumuje się i mogą wystąpić podtopienia - ostrzega Mateusz Barczyk z IMGW, cytowany przez IAR. Instytut wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla województwa dolnośląskiego - przez spływającą po burzowych opadach wodę mogą zostać przekroczone stany alarmowe. "Pamiętajcie, że po obfitych opadach stany wody mogą gwałtownie rosnąć również w innych częściach kraju" - ostrzega IMGW.

Burze będą przechodzić od Pomorza przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk, przez wschodnią, centralną i południową Polskę. Poza deszczem może im towarzyszyć grad i silny wiatr, którego prędkość może sięgnąć nawet 100 kilometrów na godzinę.

Nawałnica w Warszawie, nieczynna kolejka na Kasprowy Wierch

W poniedziałek po południu w centrum i na południu Polski występują układy wielokomórkowe, które przemieszczają się na zachód - podali synoptycy. Nawałnica przeszła między innymi nad Warszawą. Miejska straż pożarna wzywana była około 60 razy, ale zgłoszenia cały czas napływają. Chodzi przede wszystkim o powalone drzewa czy połamane konary oraz zalane ulice.

Z powodu burzy, która przeszła w Tatrach w niedzielę, nieczynna jest kolejka linowa na Kasprowy Wierch. "Została unieruchomiona w związku z załamaniem pogody i silnymi wyładowaniami atmosferycznymi" - podały Polskie Koleje Linowe, dodając, że pracują nad uruchomieniem kolei. W niedzielę późnym wieczorem z powodu awarii górnego odcinka kolejki na Kasprowym Wierchu utknęło blisko 200 osób. Turystów trzeba było zwieźć na dół w trybie awaryjnym.

Więcej o:
Komentarze (5)
Pogoda: burze nad prawie całą Polską. IMGW ostrzega. "Występują układy wielokomórkowe"
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 3 razy 1

  "w centrum i na południu występują układy wielokomórkowe" w kraju Bolandii zamieszkanym przez 40 milionów jednokomórkowych mózgów

 • pamejudd

  Oceniono 2 razy 0

  Kliknąłem tylko po to, żeby sprawdzić czy w komentarzach są tradycyjne odniesienia do polityki.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 1 raz -1

  jak nawałnice w całej Polsce ? przecież z map wynika ,że ma to miejsce w jednej dziesiątej obszaru Polski

 • cim_cum

  Oceniono 2 razy -2

  Gdzie te burze i deszcze?

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 2 razy -2

  "w centrum i na południu Polski występują układy wielokomórkowe"
  Przecież to wiadomo od dawna: mapa występowania wielo- i jednokomórkowców pokrywa się z mapą wyborczą. Dla przypomnienia: PO ma najwięcej zwolenników na północy i zachodzie Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX