Artystka wystawiła na sprzedaż "cipkomaryjki". Ordo Iuris i Młodzież Wszechpolska zapowiadają pozwy

Artystka z Wrocławia zamieściła w sieci film, na którym zachęca do zakupu "cipkomaryjki" - wizerunku Maryi w kształcie waginy w tęczowych barwach. Inicjatywa wzbudziła kontrowersje na prawicy. Młodzież Wszechpolska i Ordo Iuris oskarżają kobietę o obrazę uczuć religijnych i zapowiadają, że o sprawie zostanie poinformowana prokuratura.

Dominika Kulczyńska, artystka i absolwentka ASP z Wrocławia, zamieściła na Facebooku filmik, w którym zachęca do zakupu rzeźby Maryi nawiązującej do wyglądu waginy w tęczowych barwach. Jak zapowiedziała, jedna "cipkomaryjka" kosztuje 80 złotych, a dochód z jej sprzedaży zostanie przez nią przekazany na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii. Wcześniej, w 2017 roku, artystka wykonywała podobne rzeźby w ramach wsparcia dla akcji obrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką (wówczas nie były pomalowane w tęczowych barwach).

"Cipkomaryjka, która miała chronić polskie drzewa przed wycinką, teraz ma inną funkcję. Jest tęczowa i wspiera osoby, które identyfikują się z kolorami tęczy. To są moi przyjaciele, to są bliskie mi osoby. Ja myślę, że jako społeczeństwo potrzebujemy bardzo edukacji, a żeby się to udało, to potrzebne są pieniądze. Dlatego zachęcam was do składania zamówień na takie tęczowe Maryjki" - zapowiedziała w filmie, którego oryginał został już usunięty z sieci, ale jego kopie wciąż można znaleźć w mediach społecznościowych.

"Cipkomaryjki" wywołały burzę na prawicy. Są zapowiedzi pozwów

Ogłoszenie o sprzedaży "cipkomaryjek" wywołało burzę w sieci, a inicjatywa artystki została nazwana przez prawicowe media "kolejną profanacją wizerunku Matki Boskiej". Zainterweniowała też Fundacja Ordo Iuris, która zapowiedziała, że zawiadomi o sprawie prokuraturę, powołując się na artykuł 196 Kodeksu karnego (obraza uczyć religijnych).

"To oczywiste naruszenie ładu społecznego, drwina z uczuć religijnych współobywateli, brak szacunku dla innych - konieczna jest reakcja" - napisał Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Sprawę skomentowała też Młodzież Wszechpolska, która również zapowiedziała złożenie pozwu.

Kampania Przeciw Homofobii: Artystka nie poinformowała o swojej inicjatywie

Poprosiliśmy o komentarz stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, na które - jak zapowiadała Kulczyńska - miały zostać przekazane pieniądze ze sprzedaży. Dyrektor organizacji Slav Melnyk przekonuje, że artystka nie poinformowała wcześniej organizacji o zamiarze sprzedaży "cipkomaryjek". 

Artystka nie poinformowała KPH o swojej inicjatywie przed jej rozpoczęciem. O zbiórce dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych

- podkreśla Slav Melnyk w komunikacie wysłanym do Gazeta.pl. 

To, na co chcemy zwrócić przy tej okazji uwagę to fakt, że osoby LGBT od miesięcy są systematycznie atakowane. Pretekstem do homofobicznej nagonki może być wszystko. Powód nie jest ważny – ważne jest, by zaatakować. Skala przemocy wobec osób LGBT w Polsce jest porażająca
Jak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez KPH i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego aż 70 procent osób LGBT doznało przemocy. I to na tym powinny koncentrować się nasze działania jako społeczeństwa - tzn. aby zjawisko homofobicznej przemocy zminimalizować

- dodaje.

Więcej o:
Komentarze (1330)
Artystka wystawiła na sprzedaż "cipkomaryjki". Ordo Iuris i Młodzież Wszechpolska zapowiadają pozwy
Zaloguj się
 • yulek_cezar

  Oceniono 220 razy 154

  No patrz, szynka na klamce meczetu to dobry numer i ale tęczowa Maryja to od razu sprawa dla prokuratora. Dziwny ten kraj.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 151 razy 103

  Szczerze mowiac mam mieszane odczucia. Jestem antykoscielny i antyreligijny (i wszystkie religie uwazam za chore bajki), ale patrzac neutralnie - ci sami ludzie, ktorzy mowia o tolernacji i sa oburzeni przekreslona albo spalona tecza, albo "zakazem pedalowania" pieja z zachwytu nad waginomaryja i innymi "performans-dzielami", ktore z zalozenia obrazaja druga strone. Czy faktycznie chcemy sie nawzajem szanowac i tolerowac, czy tylko chcemy, zeby inni nas szanowali? Ja tam czuje niesmak, pomimo, ze nie obraza to moich uczuc religijnych, poniewaz takowych nie posiadam.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 118 razy 68

  No to dalej pismęty, robić naklejki "strefa wolna od cipkomaryjek" :D.

 • batura3

  Oceniono 94 razy 64

  A moje uczucia obrażają zboki i pedofile oraz ojcowie nieslubnych dzieci w sutannach - alleluja:)))

 • norbertrabarbar

  Oceniono 119 razy 59

  Nikomu się krzywda nie dzieje, przynajmniej taka prawdziwa krzywda, a nie wyimaginowana.

 • vilijonkka

  Oceniono 71 razy 53

  Z jednej strony - uważam, że artysta ma prawo do niemal dowolnego wyboru środków ekspresji i nic nie jest, nomen omen, święte.
  Druga sprawa, że to tandetne jechanie na sensacji, wulgarne i prostackie.
  A kolejna kwestia to niedźwiedzia przysługa dla KPH... i utrwalanie stereotypu LGBT jako bezbożników opętanych seksem. Wielkie dzięki. Dla szybkiego rozgłosu cipkartystka dolewa oliwy do ognia podziałów i niechęci.

 • elzbietttta

  Oceniono 59 razy 47

  A mi to wisi. Nie musze kupować, jak mi sie nie podoba i żyć dalej swoim życiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX