Sinice w Bałtyku i wysyp zamkniętych kąpielisk. Gdzie w Polsce sanepid zakazał kąpieli?

Front, który przyniesie do końca tego tygodnia wysoką temperaturę w Polsce, spowodował też wzrost występowania sinic w Bałtyku. Przed ostatnim lipcowym weekendem Główny Inspektorat Sanitarny zamknął 24 kąpielisk w Polsce.

Jak podaje strona serwisu kąpieliskowego w przypadku ponad 20 kąpielisk w Polsce wydano zakazy kąpieli. Najwięcej, bo aż 15 czerwonych flag, wywieszono na kąpieliskach w województwie pomorskim. Przyczyną tak dużej liczby wydanych zakazów są m.in. sinice.

Sinice powodem zamknięcia większości plaż nad Bałtykiem - lista zamkniętych kąpielisk

Przed weekendem najwięcej kąpielisk zamkniętych zostało w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W tym pierwszym regionie zakaz obejmuje kąpielisko w Trzebieży oraz kąpielisko miejskie Stawek w Gryficach.

Z kolei w województwie pomorskim zamkniętych zostało najwięcej, bo aż 15 kąpielisk. Jednym z nich jest jezioro Żarnowieckie w Nadolu w powiecie Wejherowskim. Czerwone flagi zobaczą turyści wypoczywający nad Zatoką Gdańską i Pucką. Z powodu sinic zamknięto kąpieliska w Mikoszewie, Gdańsku (Stogi, Brzeźno-Dom Zdrojowy i Molo), Gdyni (Orłowo, Redłowo i Babie Doły), Chałupach (wejście numer 21), Kuźnicy (kąpielisko "Kościół"), Jastarni (kąpieliska "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna") oraz Juracie (kąpielisko "Międzymorze").

Gdzie w Polsce sanepid zakazał kąpieli? Lista pozostałych zamkniętych kąpielisk

Dodatkowo 26 lipca wydano zakaz wchodzenia do wody w przypadku siedmiu kąpielisk w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Gdzie w pozostałych regionach w Polsce woda nie jest zdatna do kąpieli?

W województwie łódzkim zakaz kąpieli obowiązuje w przypadku zalewu "Mrożyczka" oraz Kąpieliska OKiR w Strykowie. W województwie mazowieckim zakaz obejmuje Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie oraz stawy Glinianki Zielonka w powiecie wołomińskim. W Wielkopolsce zakaz kąpieli wydano dla Kąpieliska Miejskiego przy ul. Wioślarskiej w Złotowie. Na Śląsku z kolei woda nieprzydatna do kąpieli stwierdzona została w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące w powiecie pszczyńskim i jeziorze Paprocany w Tychach. Przyczyną zakazu mają być "inne wymagania" oraz niekorzystne parametry mikorobiologiczne.

Więcej o:
Komentarze (19)
Sinice w Bałtyku i zamknięte kąpieliska. Gdzie w Polsce sanepid zakazał kąpieli?
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 10 razy 8

  Spoko, w Zatoce niedługo rozszczelnią się zatopione beczki z gazami bojowymi i już nie bezie sinic nad naszym morzem martwym.

 • yeah_bunny

  Oceniono 12 razy 6

  Dzesika z Sebą muszą zwinąć biało czerwony parawan i zabrac Brajanka na lody, które to Brajanek będzie musiał gryźć (bron boze nie lizac) pod czujnym okiem wytatuowanego w przekreśloną tęcze ojca.

 • j21p

  Oceniono 4 razy 4

  - Przełowiliśmy dorsza w Bałtyku, ale to nie jest jedyny problem. Bałtyk przestał być dla tego gatunku optymalnym siedliskiem do życia. Jest cieplejszy, mniej zasolony, w obszarze występowania jest coraz więcej przydennych stref beztlenowych. W stadach tarliskowych mamy z roku na rok coraz mniej wiekowych dużych, a co za tym idzie produkujących po wielokroć więcej ikry samic, które dodatkowo nie mają możliwości rozwoju z uwagi na malejące zasolenie i niesprzyjającą zawartość tlenu. Dorsz przegrywa - z roku na rok czuje się coraz gorzej w tej gęstniejącej zupie.

  Źródło: Raport Morskiego Instytutu Rybackiego „Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby”.

 • j21p

  Oceniono 4 razy 4

  "Bałtyk powoli umiera" mowi Michał Przybylski, prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego.

  Codziennie do Morza Bałtyckiego dostają się setki ton zanieczyszczeń, które powodują m.in. rozrost glonów, zmętnienie Bałtyku oraz spadek liczby roślin, które produkują tlen
  to najbardziej zanieczyszczone morze SWIATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Razem z Bałtykiem umierają ryby, które w nim żyją. W najgorszej sytuacji jest dorsz – kluczowy gatunek dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Pod koniec maja Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) zaleciła znaczną redukcję połowów dorszy w Bałtyku

 • j21p

  Oceniono 8 razy 4

  zaskoczeni? przyzwyczajemi?

  a bedzie coraz gorzej - zmiany klimatyczne zaraz beda o wiele gorsze.

 • j21p

  Oceniono 4 razy 4

  Nie popływacie juz w Bałtyku - zarzneliscie srodowisko naturalne !

  Nie jest tajemnicą, że temperatura wody w Bałtyku wzrasta, a wraz z nią intensywność pojawiania się sinic. Już teraz z ich powodu kąpiel na niektórych polskich plażach bywa czasowo niemożliwa. Zakwity groźnych dla naszego zdrowia sinic będą dłuższe, a ich wielkość wzrośnie dwukrotnie. Grozi nam więc zakaz kąpieli.

  W coraz cieplejszym morzu przewagę nad innymi gatunkami zyskują sinice, którym sprzyjają wyższe temperatury (optymalne warunki ich rozwoju to 25 stopni). Jak podaje ClientEarth, do 2100 roku nasze morze ociepli się o 2-4°C, co jeszcze spotęguje zjawisko pojawiania się sinic.

 • js08836

  Oceniono 6 razy 4

  Sinice w jeziorze żarnowieckim ? No nieźle. To tam na 90 % ma być zlokalizowana el. atomowa. Rok uruchomienia bloku ( hahahahaha ) przewidziano na 2034. Do tego czasu zamiast jeziora będą bagna na 50 % powierzchni, pozostałe 50% wyschnie. Wodę do chłodzenia reaktora będą dowozić beczkowozami.

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 2 razy 2

  Jak dla mnie ważna informacja ponieważ za 3 tygodnie jadę z rodziną na urlop. Tak jak w ubiegłym roku prawdopodobnie zdecydujemy się na Mazury o ile ten wypoczynkowy region kraju będzie uwolniony od w/wproblemu

 • oldthor

  Oceniono 2 razy 0

  Wisła wyschła, więc teraz jak sinice zostaną, to cała odpowiedzialność spada na Gdańsk, który gówna na pożywkę sinicom spuszcza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX