Jest oficjalne stanowisko PAN ws. zmian klimatu. "To człowiek jest przyczyną"

Polska Akademia Nauk, w świetle różnych teorii na temat zmian klimatu, postanowiła wydać oficjalne oświadczenie. Czytamy w nim m.in., że "to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody".

Globalne ocieplenie i zmiana klimatu mają swoich przeciwników - co rusz można spotkać polemiki, w których bez większego oparcia o fakty neguje się ich istnienie. Nie brakuje również oponentów teorii, że do tych zjawisk przyczynia się człowiek.

W opozycji do takich doniesień i stwierdzeń Polska Akademia Nauk wydała oświadczenie, w którym jasno stwierdza: to człowiek jest odpowiedzialny za zmianę klimatu.

Podkreślamy, że to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody

- wskazuje PAN. Co więcej, naukowcy podsumowali obecną wiedzę na temat zmian klimatu:

 • Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
 • Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
 • Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
 • Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.

Na koniec stanowiska Polskiej Akademii Nauk pada:

Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem.

Najważniejsze w oświadczeniu jest to, że są to tezy obwieszczone już jakiś czas temu, bo podczas grudniowego szczytu COP24 w Katowicach z ubiegłego roku. Naukowcy z PAN apelują też, by w trosce o debatę publiczną dziennikarze "posługiwali się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami". My apelujemy, by w obliczu realnej i dziejącej się zmiany klimatycznej wspierać organizację, która sukcesywnie działa na rzecz ochrony naszej planety. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (388)
Naukowcy z PAN jasno i klarownie ws. zmian klimatu: To człowiek jest dominującą przyczyną
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 59 razy 39

  Elektorat PiS i tak w to nie uwierzy. I nadal będzie palić w piecu gownianym ruskim węglem, i jeździć złomem z powycinanymi filtrami DPF.
  A gdy w kranach zabraknie im wody, a na skutek braku chłodzenia w elektrowniach w gniazdkach prądu obwinią o to Tuska, PO, postkomunę, lewaków i LGBT.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 43 razy 19

  Płaskoziemcy i inne patryjoty tego i tak nie przyjmą do wiadomości.

 • marywil2012

  Oceniono 16 razy 12

  opór pisowców i innych ignorantów przed przyjęciem tych informacji mnie nie dziwi. partia ta postawiła na ślepą wierność wobec swojej linii. Może jednak ktoś dotrze do tego naszego mądralińskiego prezesa, z jakiegoś liczącego się dla niego ośrodka maryjnego i wytłumaczy, że może by jego aroganccy klakierzy się przymknęli i choć odrobinę wsłuchali się w głos naukowców. nie wszystko jest polityczne (choć pis próbuje jak widać również fakty naukowe upolitycznić).

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  To bezpardonowy atak na podstawy umysłu suwerena i przedstawicieli reprezentujących jego poglądy w Parlamencie ...

 • public_enemy

  Oceniono 14 razy 10

  Tym gorzej dla faktów, PAN będzie do „odzyskania”, zatrudni się profesorów wyklętych.

 • franclajn

  Oceniono 14 razy 10

  Oczami wyobraźni widzę gnoma na drabince, krzyczącego do rozentuzjazmowanych tłumów:
  - Renka podniesiona na wyngiel, to renka podniesiona na Wolskie!!!

 • mcguirre

  Oceniono 12 razy 10

  Zaraz wszechprezes rozkaże zlikwidować PAN jako organizację antypolską.

 • bjuras

  Oceniono 16 razy 10

  PISowcy do roboty. Wystosować apel do Dudy i Kuchcińskiego, by doprowadzili do rozwiązania PAN i stworzenia nowej Akademii na czele której stanie jakiś Szyszko, lub jakaś Pawłowicz.
  Rydzyk was poprze, Epidiaskop pobłogosławi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX