Marsz Równości w Białymstoku. Kolejne miasta protestują przeciwko przemocy [MAPA]

Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk - to tylko niektóre z miast, które protestowały lub zaplanowały protest przeciwko przemocy po tym, jak uczestnicy Marszu Równości w Białymstoku zostali zaatakowani przez agresywnych przedstawicieli środowisk kibicowskich, nacjonalistycznych i homofobicznych.

Po pierwszym białostockim Marszu Równości zapowiadane są kolejne akcje poparcia dla jego uczestników, atakowanych przez kontrmanifestantów. Największe wydarzenie będące protestem przeciwko przemocy organizuje lewicowa koalicja, ale nie brakuje też mniejszych, oddolnych inicjatyw na terenie całego kraju.

"Polska Przeciw Przemocy" to wydarzenie organizowane przez partie Wiosna, Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę na rynku Tadeusza Kościuszki w Białymstoku. Start protestu został zaplanowany na godzinę 14:00.

Mówimy jednym głosem: nie ma naszej zgody na przemoc i dyskryminację ze względu na orientację seksualną (czy z jakiegokolwiek innego powodu). Polska jest naszym wspólnym domem. Każda oraz każdy z nas ma prawo czuć się tu bezpiecznie

 - czytamy w opisie wydarzenia.

Kolejne miasta solidaryzują się z Białymstokiem i osobami LGBT+. Gdzie odbędą się manifestacje?

Protesty przeciwko przemocy, będące reakcją na ataki na Marsz Równości w Białymstoku, odbywały się i będą się odbywać także w innych miastach. Protestował już Gdańsk - pod Dworem Artusa zebrało się ok. 700 manifestujących. Wydarzenie to odbyło się pod hasłem "Strefa wolna od stref", które nawiązuje do naklejek "Stefa wolna od LGBT" będących dodatkiem do dzisiejszego wydania "Gazety Polskiej".

Podobne pokojowe manifestacje mają odbyć się także w innych miastach Polski. W czwartek 24 lipca protestować będzie Kraków, Poznań, Łódź, Wałbrzych, Olsztyn oraz Kielce, w piątek - Szczecin, Opole i Zgorzelec. Na najbliższą sobotę zaplanowano manifestacje w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Nowym Sączu, Bielsku-Białej i Zielonej Górze, z kolei na niedzielę - w Białymstoku i Częstochowie.

Listę protestów przeciw przemocy i manifestacji solidarności z osobami LGBT+ można znaleźć w opracowaniu przygotowanym przez Martę Lempart i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Więcej o:
Komentarze (140)
Marsz Równości w Białymstoku. Kolejne miasta protestują przeciwko przemocy [MAPA]
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 27 razy 15

  Zamiast robić antymarsze i protesty opublikujcie po prostu listę homoseksualistów z pis i okolic, z rządu, z kancelarii prezydenta, z episkopatu. I sprawa załatwiona, olać poprawność polityczną, olać maniery i człowieczeństwo. Na chwilkę zniżyć się do ich poziomu aby zamknąć temat. Niech ciemnota i zabobon zobaczy PRAWDĘ, pewnie oniemieje.

 • kataryniarski

  Oceniono 22 razy 8

  I prawie wszystkie na zachód od Wisły...

  Może ten podział na Polską zachodnią i Polską B usankcjonować jakimś murem na Wiśle? .

  I my jesteśmy z tą ruską hołota nieszczęśliwi, i oni z nami, bo w butach musza chodzić i się myć... Niech sobie na wschód od Wisły utworzą własny skansen!

 • antekpociecha

  Oceniono 15 razy 7

  Najlepszy protest to przestać chodzić do podżegaczy czyli w niedzielę....

 • damtek

  Oceniono 14 razy 6

  W marcu 68’ byli Żydzi, w lipcu 19’ jest LGBT. Gomułka twierdził, że „walka z syjonizmem” nie jest antysemityzmem. Dziś jego spadkobiercy twierdzą, że „walka z ideologią LGBT” nie jest mową nienawiści. Różnica? My możemy jeszcze głosować. Tylko tyle i aż tyle.

  Hanna Lis/twitter

 • damtek

  Oceniono 10 razy 6

  Wiecie, że ci, którzy kopali po głowie ludzi za to, jaki mają światopogląd, pójdą na wybory? I to pójdą gromadnie, bo obrona wartości jest dla nich ważna. A ty przeleżysz wyborczą niedzielę w łóżku lub uznasz, że "mnie polityka nie dotyczy". I zostanie ci tylko narzekanie (...).
  Patryk Wachowiec/twitter

 • polak_k.prawy

  Oceniono 14 razy 6

  A Barbara Nowacka nie ma zamiaru popierać pokrzywdzonych! Powiedziała dzisiaj w TOK FM: "Najpierw trzech panów zapowiedziało sobotni marsz, potem okazało się, że nie sprawdzili, że w sobotę jest mecz, więc przenoszą to na niedzielną pikietę. Czytam też wypowiedzi, również organizatorek i organizatorów marszu, rozmawiam z mieszkańcami Białegostoku i oni zwyczajnie proszą o spokój. Strasznie nie lubię i jestem zdumiona, że to robią ludzie z Razem i Wiosny, bo to, że SLD robi taką politykę od lat, to wiem, takiej polityki: coś się dzieje, wskakujemy na kobyłkę, powiemy, że robimy, potem się rozejrzymy, z nikim nie skonsultujemy, nie zobaczymy, czy ktokolwiek tego chce i potrzebuje i nie w tym miejscu wskazujemy winnych”
  --------
  Nie poznaję jej. Jak chce pomagać nie okazując solidarności z pobitymi, zaatakowanymi? I nie potępiając bandytów i ich mocodawców? I jeszcze ma do Biedronia pretensje, że nie był w Białymstoku, a sama nie zamierza być wśród tych ludzi. I dlaczego obraża SLD, z którym była w koalicji 4 lata temu? Nie mierziła jej wtedy ta partie? Przecież przez ostatnie 4 lata SLD było mało aktywne, bo poza parlamentem, na żadną kobyłkę nie wskakiwało. Naprawdę bardzo się rozczarowałam dzisiaj postawą pani Nowackiej.

 • 1moja

  Oceniono 20 razy 6

  A wodzowie PO nadal wysiaduja swoje jaja na zachrysti i nie beda brali udzialu w tych protestach spolecznych. Ciul z nimi, niech jeszcze nizej zginaja swoje panszczyzniane karki przed kosciolkiem, przed plebanem i dobrym panem. Sa inni, na ktorych mozna glosowac.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX