Episkopat reaguje ws. ataków podczas Marszu Równości. "Jednoznaczna dezaprobata wobec agresji"

Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji - stwierdza rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. W komunikacie KEP ws. wydarzeń w Białymstoku pada też: - Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa.

Dzień po sobotnim Marszu Równości w Białymstoku, podczas którego w jego uczestników rzucano m.in. kamieniami, dochodziło do starć z policją, pobić czy burd, głos zabrała Konferencja Episkopatu Polski. W niedzielę na stronie KEP pojawił się komunikat, w którym cytowany jest rzecznik ks. Paweł Rytel-Andrianik:

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku.

Dalej pada:

Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy.

KEP wspomina słowa abp. Gądeckiego. Trzeba mówić o "śmiertelnym grzechu"

Na tym jednak nie koniec, ale tylko te słowa bezpośrednio odnoszą się do wydarzeń z Białegostoku. Komunikat w głównej mierze składa się bowiem z cytatów ze słów z przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, pochodzących z tygodnika "Niedziela" z 17 lipca.

Choć w pierwszej kolejności abp Gądecki przypomina tam, że osoby LGBT "nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami" tylko "braćmi i siostrami", to później wspomniano te słowa:

W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię - nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy.

Więcej o:
Komentarze (402)
Marsz Równości w Białymstoku. Episkopat zabiera głos. "Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa"
Zaloguj się
 • yuo7leo9

  Oceniono 92 razy 74

  Bardzo bym chciała wiedzieć GDZIE w Ewangeliach jest choć słowo o transseksualizmie, aborcji lub in vitro? W którym miejscu Jezus potępił homoseksualizm (piszę o jego wypowiedziach)?

 • bacowa

  Oceniono 83 razy 69

  Zgonie z tym co oświadczył wojewoda winni sa uczestnicy Marszu Równości

  sprowokowali kibolo-faszysto-narodowców bo mieli czenośc wyjśc na pokojową manifestację

  za co (obrona wartości chrześcijańskich) serdecznie podziękował im miejscowy proboszcz

 • agab51

  Oceniono 69 razy 59

  Każdy przyzwoity człowiek nie chodzi, nie powinien chodzić do kościoła! Absolutnie!

 • matylda1001

  Oceniono 54 razy 44

  Takie ataki to nic nowego w Polsce. Przed wojną agresja tzw. prawdziwych Polaków skierowana była w kierunku Żydów. Było getto ławkowe w szkołach, bojkot żydowskich kupców, bojkot żydowskiej kultury i bezpośrednie ataki fizyczne na Żydów. Teraz z braku Żydów agresja skierowana jest w kierunku osób LGBT. Jedno tylko się nie zmienia, agresorzy mają przyzwolenie rządzących i błogosławieństwo kościoła katolickiego.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 42

  Macanki ministrantów przez proboszcza też podobno potępiacie..No i? No i świeżutka plebania się kroi. Episkopat to równie wiarygodna instytucja jak obecny premier.

 • barchatnyj

  Oceniono 44 razy 40

  A dziś w kościele usłyszałam podziękowania dla tych, którzy w jakiejkolwiek formie manifestowali poparcie dla wartości chrześcijańsko-rodzinnych. Ani słowa dezaprobaty dla zadymiarzy.

 • jael53

  Oceniono 49 razy 35

  Zbierają, Szanowni, co posiali. W świeckim państwie nie jest interesujące, co kto uważa za "grzech". Interesujące są przepisy prawne, jednakowe dla wszystkich. Czyli istotne jest, do czego nawołuje ktoś, kto cokolwiek uważa za "grzech".

 • polakadam

  Oceniono 39 razy 31

  Różni biskupi od miesięcy nawołują do krucjaty przeciwko marszom równości a epidiaskop nagle się obudził i potepił akty agresji. Trzeba było wcześniej nie rozpetywać nagonki a nie teraz potępiać.
  Nie wydaje się to szczere. To oświadczenie wygląda tylko na zachowanie poprawności politycznej.

  W każdym razie po wydarzeniach w Białymstoku teraz środowisko lgbt jest tym dobrym.
  A mięśniaki kibolskie przegrały. Za tydzień lewica organizuje kolejny marsz w Bialymstoku.
  Też pójdę żeby pokazać prawicowcom że nie oni bedą mnie pouczać jak mam żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX