Szlaki w Tatrach zostały wyłożone wypełnionymi workami jutowymi. "Pewnego rodzaju eksperyment"

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego stworzyli na części szlaków swego rodzaju stopnie. Ponieważ jednak brakowało typowego materiału do ich wykonania, użyli wypełnionych worków jutowych. U turystów decyzja ta wywołuje mieszane uczucia.

Schody z worków jutowych wykonano na części tras w Tatrach Zachodnich - informuje portal tatromaniak.pl.

- Są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w Tatrzańskim Parku Narodowym w górnych partiach Doliny Chochołowskiej - tłumaczą decyzję o wykonaniu schodów z wypełnionych worków jutowych pracownicy TPN. Jak mówią, pomysł na ich wykorzystanie powstał z powodu braku typowego materiału do wykonania stopni skalnych. - Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie - podkreślają.

Po latach po workach zostaną naturalne stopnie

Worki wypełnione są tzw. niesortem, czyli wszystkimi frakcjami kamienia od tłucznia po piasek i glinę, pochodzącymi ze szlaku. Pracownicy TPN mają nadzieję, że materiał w workach zbije się w zwartą masę, a kiedy worki zdegradują się, na szlaku pozostaną naturalne stopnie.

- Wykorzystanie worków jutowych jest pewnego rodzaju eksperymentem. Czas pokaże na ile trwałym. Drewno w warunkach górskich wytrzymuje maksymalnie 5 lat, wiemy, że stosowane w innych miejscach maty jutowe wytrzymały już nawet 20 lat - mówią.

Wśród turystów mieszane reakcje

Pod postem na Facebooku na profilu portalu tatromaniak.pl pojawiło się bardzo wiele komentarzy odnoszących się do wyłożenia części szlaków workami jutowymi. Wielu turystów docenia pomysł i pracę TPN, opowiadając, o ile łatwiej i bezpieczniej było im wędrować szlakiem tak wyłożonym w złych warunkach pogodowych.

Jest też jednak wiele krytycznych reakcji - część miłośników Tatr uważa, że to zbyt duża ingerencja w naturalne piękno najwyższych polskich gór i ukłon w stronę turystów, którzy oczekują wygód na trasie.

Więcej o:
Komentarze (124)
Szlaki w Tatrach zostały wyłożone wypełnionymi workami jutowymi. "Pewnego rodzaju eksperyment"
Zaloguj się
 • xsawer

  Oceniono 68 razy 60

  Tylko schody... ruchome mogą rozwiązać problem pieszej turystyki górskiej.

 • cim_cum

  Oceniono 49 razy 35

  Znając przymioty naszych "turystów" obawiam się, że będą rzucać tymi workami w niedźwiedzie. Zapewne znajdą się też tacy, którzy wywiercą w nich dziury i wcisną tam pety, woreczki foliowe i puszki po piwie. Co bardziej wierzący zrobią z nich przydrożne kapliczki. Mam świadomość, że moja ograniczona wyobraźnia nie ma szans w starciu z inteligencją i pomysłowością moich pobratymców; ale jestem pewien, że schody z tego na pewno nie powstaną, nie ma szans.

 • nurzwidelec

  Oceniono 33 razy 27

  Tatry należy zlikwidować - są niebezpieczne. Można się tam przewrócić, a nawet spaść.

 • swru

  Oceniono 25 razy 19

  Na Tarnicę schody, w Tatrach worki jutowe. Jestem proekologiczny , ale chodzenie po górach zaczyna tracić sens. Po workach czy schodach mogę pochodzić u siebie w mieście

 • yaspiman

  Oceniono 17 razy 15

  perskie dywany byłyby lepsze. tak na bogato.

 • mistermadmat

  Oceniono 13 razy 11

  Bzdura !!!!!!!!!!!!!! Warunki pogodowe i kijki turystów rozalą worki mega szybko!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX