Niedziele handlowe 2019. Czy 21 lipca sklepy będą czynne?

Czy 21 lipca to niedziela handlowa? Sprawdzamy to, zaglądając do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe.

Niedziele handlowe stały się elementem naszej codzienności w 2018 roku. Wówczas wypadały one dwa razy w miesiącu. W tym roku jest ich mniej - niedziele handlowe wypadają tylko raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę każdego z nich. Oznacza to, że w lipcu niedzielą handlową jest 28 lipca. Jutro sklepy będą zamknięte, a na możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia będziemy musieli poczekać jeszcze tydzień.

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Czy w kolejnym roku będzie jeszcze mniej niedziel handlowych?

Przypomnijmy, że przepisy o niedzielach handlowych zostały skonstruowane w taki sposób, aby stopniowo przyzwyczajać nas do tego, że już niedługo zakupy w niedziele będą ograniczone do minimum. Jeżeli przepisy się nie zmienią, od 2020 roku niedziele handlowe będą wypadać tylko siedem razy w roku -  w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Niedziele handlowe 2019. Czy 21 lipca sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 7 razy 7

  Czynne będą tace w kościele, pisia żabka i pisi Orlen bo muszą dać kolejną transzę na Rydzyka

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 10 razy 6

  Za tydzień w niedzielę wybieram się ze swoją wnuczką do galerii Arkadia pochodzić jakiś czas kręconymi drzwiami dookoła do czasu kiedy się jej nie znudzi ,a przy okazji kupić klapki Kubota. W związku z powyższym żądam aby Euro AGD lub znajdujący się tam dowolny punkt sieci handlowej posiadam na stanie klapki o numeracji dziecięcej w kolorze Yellow Bahama. Inaczej z małżonką oraz mieszkańcami bloku nr 7 nie będziemy robili zakupów handlowe niedzielę

 • js08836

  Oceniono 9 razy 5

  Człowiek haruje od poniedziałku do piątku od 7-mej do czasami 17 -tej. Często też w soboty. O jakiś większych zakupach w soboty raczej mowy nie ma. Parkingi niemiłosiernie przeładowane. Czekam na niedzielę. Niestety grupa durni i idiotów zakazała handlu w niedzielę. Ci co zakazali w ogóle nie korzystają ze sklepów np. budowlanych wcale. A i po galeriach handlowych tez nie robią zakupów bo w tygodniu mają aż nadto czasu. Szlag człowieka trafia. Chodzę zły na wredny rząd ,a wredny kościół bo to ich sprawka. Najchętniej dałbym komuś po mordze za swoją bezsilność w handlu.

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 10 razy 4

  Tak się zastanawialiśmy z Krzysiem F., że skoro informacje o handlowych lub niehandlowych niedzielach zaczynają się w czwartek tzn. zatrudnieni tam nazwijmy to dziennikarze pracują na pół etatu, gdzie w takim razie pracują przez pozostały czas ponieważ prawdopodobnie nie starcza im do pierwszego prawda panie Gowin

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 8 razy 4

  Ile koncentratu dać na 1 litr zupy pomidorowej i w którą stronę mieszać ją w garnku?

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 10 razy 4

  I to jest to.UZ mógłbyś skrócić ten wstęp, rozwinięcie i zakończenie artykułu też trochę rozwlekłe. Tyle lat praktyki. Nie wystarczy pięć słów lub jedno zdanie tzn. Najbliższa niedziela jest nie pracującą, A pensja i tak leci.

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 3

  Kawal dobrej dziennikarskiej roboty... jest intrygujacy wstep, rozwiniecie historii... skomplikowane slownictwo... jest i intryga jak to dalismy sie oszukac.. bo handel ograniczano stopniowo... jest i dramatyczne zakonczenie o roku 2020...

  Gratuluje redaktorze UZ ten cykl staje sie juz kultowy...

 • musibyclogin

  Oceniono 2 razy 2

  Uleńko, jak zawsze dziękuję za super artykuł :) Dla pewności zajrzę jeszcze jutro, żeby się upewnić. Na pewno wstaniesz skoro świt, żeby nam wszystkim wyjaśnić jeszcze raz jak to będzie z tymi sklepami :) Pozdrowienia kochana!

 • jezierskiadam

  Oceniono 8 razy 2

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.

  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.

  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.

  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX