Wzywają rząd PiS do wprowadzenia przepisów dot. plastiku. Już kilkanaście tysięcy podpisów [PETYCJA]

Już kilkanaście tysięcy osób podpisało się pod petycją Greenpeace Polska skierowaną do ministra środowiska Henryka Kowalczyka ws. znaczącego zmniejszenia produkcji plastiku jednorazowego użytku. Szacuje się, że na świecie jedynie dziewięć proc. wyprodukowanego plastiku trafiło do ponownego przetworzenia.

Petycja pod hasłem "Zatrzymajmy plastikową epidemię!" jest skierowana do ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Organizacja Greenpeace, która jest inicjatorem petycji, alarmuje, że do tej pory na świecie wyprodukowano osiem mld ton plastiku, a tylko dziewięć proc. trafiło do ponownego użycia.

"Plastik niszczy środowisko naturalne, zabija zwierzęta i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi" - zwracają uwagę autorzy petycji.

W petycji znalazł się apel, by Polska przyjęła ambitne cele zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 5 czerwca. Dyrektywa nakazuje, by unijne kraje do 2021 r. zakazały używania m.in. jednorazowych sztućców i talerzy, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek do napojów.

Greenpeace Polska. Petycja "Zatrzymajmy plastikową epidemię!"

Ekolodzy chcą jednak, by polski rząd poszedł o wiele dalej i wzywają ministra środowiska do wprowadzenia planu zmniejszenia użycia wszystkich przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku (poza koniecznymi wyjątkami, takimi jak np. produkty medyczne). Redukcja miałaby wynosić 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030.

- Dyrektywa wyznacza pewne ramy. Pytanie, czy ograniczymy się do minimum narzuconego przez dyrektywę, czy raczej wykorzystamy ją do wprowadzenia takiej polityki, która pozwoli nam znacząco zmniejszyć ilość wykorzystywanego plastiku jednorazowego użytku

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska Katarzyna Guzek.

Greenpeace Polska wzywa również producentów m.in. do ujawniania pełnych danych dotyczących wprowadzania na rynek produktów z tworzyw sztucznych, a także do częstszego wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku, a co za tym idzie - do ograniczania produkcji plastiku jednorazowego użytku.

- Plastik jednorazowego użytku ma wiele alternatyw. Cały czas powstają też nowe technologie, również w Polsce. Plastik można zastępować np. materiałami wyprodukowanymi na bazie roślin - mówi Katarzyna Guzek.

Przedstawicielka organizacji zwraca uwagę, że sporym problemem są plastikowe opakowania produktów spożywczych. - Są produkty, które można sprzedawać w opakowaniach wielokrotnego użytku. Istnieją też sklepy, które sprzedają produkty bez opakowań, wystarczy przyjść ze swoim - dodaje przedstawicielka Greenpeace Polska.

Petycję można podpisać pod tym adresem >>>

By maksymalnie nagłośnić petycję i pokazywać skalę problemu Greenpeace wyruszył nad polskie morze. Od środy 17 lipca w Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstają specjalne strefy, gdzie przedstawiciele organizacji wraz z chętnymi będą dokonywać "audytu" śmieci na plaży, a współpracujący nurkowie pokażą, co kryje się pod powierzchnią Bałtyku. 

Będziemy tam i my - czyste plaże to plaże bez kubeczków, foliówek, słomek i petów, o czym mówimy w naszym cyklu "Plaża bez peta". Bądź z nami i ty, działaj na rzecz czystego Bałtyku. PODPISZ PETYCJĘ. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Zalewa nas plastik jednorazowego użytku. Czas z tym skończyć, podpisz petycję!
Zaloguj się
 • gandalph

  Oceniono 12 razy 10

  Problemem nie jest plastik i plastikowe śmieci, lecz brak spalarni śmieci. W końcu te tworzywa są produkowane z ropy naftowej; co za różnica, czy spala się ropę czy produkty z niej otrzymane? Byle tylko nie walały się po kątach.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 11 razy 9

  Tak, jasne... Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze skupem butelek po piwie, a mamy sobie poradzić z plastikiem :D

 • junkamm

  Oceniono 10 razy 6

  a makulatury nikt nie kupuje w polsce . wala sie gdzie sie da .wycinają drzewa . wolą to robić . o środowisko wcale nie walczą . ten cały kowalczyk to dno polityczne . nic nie robi a bierze pieniądze ma limuzyne i du mu liżą. prawo i sprawiedliwosc przepaściło pieniądze unijne bo ich środowisko wcale nie obchodzi . debilny polaku głosuj na nich .

 • central2

  Oceniono 7 razy 5

  A gdzie można podpisać petycję aby samoloty i pojazdy amerykańskich sił okupacyjnych w Polsce ograniczyły emisję CO2?

 • velobit

  Oceniono 6 razy 4

  Też jestem za, ale trzeba to zastąpić np. papierowymi. Z papierem natura sobie radzi. Do tego potrzebne jest drewno, więc coś za coś, Lasy gospodarcze trzeba więc traktować jak uprawę. Dotyczy to także tych lasów np. wokół Puszczy Białowieskiej. O ekologii trzeba myśleć racjonalnie

 • pittcom75

  Oceniono 4 razy 2

  Nie tędy droga - po prostu należy obciążać olbrzymimi podatkami producentów, którzy stosują plastik i tyle. Owszem - przełożyłoby się to na ceny produktów ale wówczas mając do wyboru np wodę w butelce szklanej po 3zł i taką samą w plastiku po 20zł nikt by tej drugiej nie kupił....i producenci szybko by zmądrzeli. Do tego obowiązek dla producentów - utylizacja na własny koszt 100% własnych opakowań wraz z ich sortowaniem

 • malkontent58

  Oceniono 2 razy 2

  na Wyspach Zielonego Przylądka w niektórych hotelach nie podają plastikowych słomek do drinków.....i to bez dyrektyw UE, czy innych pseudoorganizacji "walczacych" ze śmieciami

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 4 razy 2

  Aż dziwne, że jeszcze żaden debilek nic tu nie napisał o klechach, katabasach, sukienkowych, itd. itp.

 • iwano10

  Oceniono 1 raz 1

  Odnoszę wrażenie,że "nasze" Ministerstwo Ochrony Środowiska nie zajmuje się ochroną środowiska tylko walką z jakimiś zagrożeniami które od lat samo wymyśla. A szkoda!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX