Ewakuacja mieszkańców w Świnoujściu. Nurkowie wyciągają brytyjską minę z kanału portowego

W Świnoujściu rozpoczęła się akcja podnoszenia niewybuchu z czasów drugiej wojny światowej. Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża planują wydobyć brytyjską lotniczą minę morską. W związku z działaniami trzeba było ewakuować ok. 160 osób.

Operację przeprowadzają nurkowie-minerzy przy wsparciu niszczyciela ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Prace przy wydobyciu niewybuchu potrwają około 4 godzin. Po podniesieniu miny, zostanie ona odtransportowana na poligon morski i zdetonowana. Brytyjska mina lotnicza zalega na głębokości około 6 metrów na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście - tuż przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. 

Mina morska w Świnoujściu. Ewakuacja 160 mieszkańców

- Po przeprowadzeniu rekonesansu przez siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża określiliśmy ten obiekt jako lotniczą minę morską z okresu II wojny światowej. Jest to mina pochodzenia brytyjskiego. Takie miny ważą 750 kg, zawierają w sobie ponad 400 kg materiału wybuchowego - powiedział portalowi swinoujskie.info komandor Grzegorz Lewandowski z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na czas wydobycia miny tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty. W trakcie transportu niewybuchu poza port będzie też wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Przewiduje się, że nastąpi to w godzinach między 8.00 a 9.00. W tym czasie planowana jest także ewakuacja ludzi z obszarów z tzw. strefie bezwzględnej, obejmującej obszar do 200 metrów od osi toru wodnego. Ewakuowanych zostanie ok. 160 mieszkańców. Natomiast mieszkańcy domów w odległości od 200 do 550 metrów, jak informuje świnoujski magistrat, "zobowiązani są do pozostania w miejscu zamieszkania, niezbliżania się do okien i nie wychodzenia na balkony".  Osobom planującym podróż do Świnoujścia samochodem w godzinach porannych sugerowany jest wybór drogi alternatywnej przez Niemcy.

Więcej o:
Komentarze (52)
Ewakuacja mieszkańców w Świnoujściu. Trwa akcja wydobycia brytyjskiej miny morskiej
Zaloguj się
 • pan_mamon

  Oceniono 13 razy 11

  Promy? Miał być tunel obiecany przez prawdomównych i miłościwie nam panujących od 2015 roku.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Nauczanie historii stało się trudnym zawodem. Polski nikt nie wyzwolił i na Polskę Anglicy zrzucali w czasie 2 wojny bomby.

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 1

  przeleżała 74 lata to niech sobie leży może się przydać w tej następnej wojnie i to już niebawem .

 • pollion1

  0

  Świnoujście – ORP Flaming z niebezpiecznym ładunkiem na pokładzie opuścił rejon portu Świnoujście. udał się na poligon morski gdzie płetwonurkowie minerzy dokonywali detonacji miny morskiej/2019/07/14

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Coś się zmieniło w produkcji szkła okiennego?
  Onego czasu się na taki okazje okna otwierało, chcąc mieć szyby całe.
  Bardzo na to czekają niektórzy ... specjaliści.

  ****
  '...Po podniesieniu miny, zostanie ona odtransportowana...'
  >>> ...miny zostanie ona... [BEZ PRZECINKA]

 • marf987

  Oceniono 4 razy 0

  jak brytyjska to oddajmy ją do Londynu, chociaż, wtedy trzeba będzie ewakuować jeszcze więcej Polaków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX