Kryzys lekowy. Łukasz Szumowski: "Substancje, których najbardziej brakowało są już w Polsce"

- Problem z dostępnością do leków został rozwiązany, był problemem technicznym, związanym z globalnymi mechanizmami rynku farmaceutycznego. Mamy zapewnienia od producentów i wiemy z naszych danych, że te leki są już w Polsce - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.

Minister zdrowia podkreślił, że "substancje, których najbardziej brakowało są już w Polsce". Dodał również, że "program szczepień jest realizowany zgodnie z planem". - Nie ma żadnego zagrożenia - zapewnił.

Kryzys lekowy zażegnany?

Minister dodał, że leki muszą trafić do specjalnego systemu, po tym będą mogły zostać sprzedane do aptek. - Stąd infolinia, wsparcie informacyjne pacjenta, by zbudować u tych osób poczucie bezpieczeństwa - zapewnił.

Ministrowi wtórowała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, która w poniedziałek alarmowała o docierających do kierowanej przez nią instytucji głosach farmaceutów z całej Polski podnoszących problem braku dostępności określonych leków. - Leki znajdują się w hurtowniach farmaceutycznych. Mam nadzieje, że niedługo trafią do aptek i sytuacja ulegnie poprawie - powiedziała Piotrowska-Rutkowska.

Kilkaset tysięcy osób bez leków

W środę Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski poinformował, że problemy z dostępnością dotyczą około 300 lekarstw. Braki dotyczą leków stosowanych m.in. w leczeniu chorób tarczycy, astmy, alergii, nadciśnienia i cukrzycy. Według farmaceutów, z tych leków korzysta miesięcznie nawet kilkaset tysięcy pacjentów w Polsce.

Pod numerem 800 190 590 pacjenci mogą uzyskać informację dotyczącą dostępności ich leków.

Więcej o:
Komentarze (31)
Kryzys lekowy. Łukasz Szumowski: "Substancje, których najbardziej brakowało są już w Polsce"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 20

  Infolinia jako panaceum na każdą chorobę. Bardzo sprytne. Leki są dostępne, tylko ich nie ma. Słuszną linię ma nasza władza.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 18 razy 18

  Sznurek do snopowiazalek jest juz w drodze, a statek z pomaranczami z Kuby ma przejsciowe klopoty, bo kapitan zwial na Floryde z polowa zalogi. Ale na swieta z pewnoscia zdazy.

 • antonikarcz

  Oceniono 16 razy 16

  A tyle pluli na Kopacz, że nie kupiła nikomu niepotrzebnych szczepionek, a dbała o zapewnienie leków na najbardziej powszechne choroby. PiS dogadało się z firmami farmaceutycznymi na suto zakrapianych rautach i podstawowych leków zabrakło, aby mogli znowu podnieść ceny.

 • goldendeliceus

  Oceniono 14 razy 14

  Byłem dziś w aptece. Poinformowano mnie, iż przepisane przez lekarza lekarstwo (na nadciśnienie), jest niedostępne.
  Gratulacje dla ministra za dobre samopoczucie.

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 13

  No jak to?
  Nie rozumiem?
  PRZECIEŻ TO MIAŁA BYĆ TAKA "DOBRA ZMIANA"?!

  • PRAWORZADNOSC - Rozlożona na cztery łopatki
  • SLUZBA ZDROWI - Rozlożona na cztery łopatki
  • EKUKACJA - Rozlożona na cztery łopatki
  • BEZBIECZENSTWO /OBRONA PANSTWA - Rozlożona na cztery łopatki
  • Etc....etc...

  ALE MAFIA OLIGARCHY WOLSKIEGO, ON SAM I PRZEMYSŁ SMOLEŃSKI MAJĄ SIĘ DOBRZE, JAK NIGDY WCZEŚNIEJ.

 • hrabia_gwidon

  Oceniono 12 razy 12

  Powoła się specjalną komisję, która opracuje raport. Następnie powołany zostanie specjalny urząd ds kontroli kontrolujących kontrole i naśle się kontrole na lekarzy czy aby słusznie i nie za dużo wypisują recept. Z tych kontroli powstanie kolejny obszerny raport, który zostanie poddany szczegółowej analizie i utworzony zostanie .......

 • hrabia_gwidon

  Oceniono 10 razy 10

  Czy to prawda, że w hm...... szkołach tzw. medycznych zostaną powołane wydziały medycyny naturalnej ?

 • Adam Hernes

  Oceniono 8 razy 8

  PiS jak komuna , dzielnie walczy z problemami które sam stwarza. Do 2015 roku na wywóz dużej ilości leków z kraju trzeba było zgody głównego inspektora leków. Zazwyczaj tej zgody nie dawano. PiS zrobił reformę i już można wywozić leki komercyjnie w każdych ilościach. Ktoś dał jakiemuś PiSowcowi w łapę i robi teraz kokosy bo leki w Polsce są tańsze i jest na nie popyt za granicą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX