Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i 76. rocznicę rzezi wołyńskiej

11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało w 2016 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa poświęcony jest pamięci ofiar rzezi wołyńskiej oraz innych mordów dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej. 11 lipca przypada również rocznica tak zwanej "Krwawej niedzieli" - fali mordu na Polakach na Wołyniu w 1943 roku.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i 76. rocznicę rzezi wołyńskiej

W 2013 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Solidarnej Polski i środowiska kresowe opowiedziały się za ustanowieniem 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. W 2016 roku Sejm przyjął uchwalę ustanawiającą to święto.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa ma upamiętniać ofiary mordów dokonywanych na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Czechach, Ormianach, Żydach i innych mniejszościach) dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN, UPA, SS-Galizien w latach od 1943 do 1945 roku. Zgodnie z ustawą tego dnia upamiętnia się także tzw. "Sprawiedliwych Ukraińców", którzy odmawiali udziału w mordach oraz żołnierzy Samoobrony Kresowej, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy próbowali ochraniać cywilów przed atakami.

11 lipca tego roku wypada 76. rocznica rzezi wołyńskiej. W 1943 roku na Wołyniu dochodziło do masowych morderstw polskiej ludności cywilnej. Kulminacyjnym momentem była tzw. krwawa niedziela na Wołyniu. 11 lipca zaatakowano Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. Zabójstwa dokonywane były przez Ukraińską Powstańczą Armię, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, a nawet ukraińską ludność cywilną.

UPA od maja 1943 roku przygotowywała się jednak do jednoczesnego uderzenia na polskie osady. W czerwcu dowódca UPA Dmytro Klaczkiwski wydal rozkaz eksterminacji Polaków na Wołyniu. Na kilka dni przed atakiem we wsiach ukraińskich odbywały się spotkania, podczas których przekonywano ludność cywilną o konieczności wymordowania Polaków i zachęcano do przyłączenia się do akcji. Ukraińcy otaczali osady Polaków, zbierali mieszkańców w jednym miejscu i ich mordowali. W wyniku rzezi wołyńskiej w okresie od lutego 1943 do lutego 1945 roku zginęło około 50-60 tysięcy Polaków. W odwecie zabito 2-3 tysiące Ukraińców.

Więcej o:
Komentarze (41)
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i 76. rocznicę rzezi wołyńskiej
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 10 razy 10

  Własnie do takiego amoku i bezmyślnych rzezi prowadzi nacjonalizm - choroba ludzi, którym przeszkadzają ludzie.

 • aaronbund

  Oceniono 5 razy 5

  To święto powinno być rozciągnięte także na 10 lipca. W tym dniu polscy chrześcijanie dokonali kolektywnej zbrodni na swoich żydowskich sąsiadach. Jedwabne - owo "miasto zła" - było tylko jednym z wielu odbywającej się w lipcu rzezi etnicznej na Podlasiu i wschodnim Mazowszu.

 • ks.pedofil

  Oceniono 10 razy 4

  Tak, Ukraincy mordowali Polakow, Polacy mordowali Ukraincow. A kretyn Maliniak stawia warunki z pozycji sily by nastapilo pojednanie. A Zydow to kto mordowal, nie Polacy? Ciagle zyjemy jak w jakims ZBOWID-zie.

 • zarliwy

  Oceniono 5 razy 3

  Dlaczego nie darzą nas sympatią Litwini, Czesi, Ukraińcy, Żydzi, przecież my tacy cacy - nawet żołdactwo przeklęte mamy?

 • ks.pedofil

  Oceniono 9 razy 3

  Po komentarzach sadzac, w Polsce mozna by sformowac calkiem duza dywizje Waffen SS, tak okolo 15 mln ludzi.

 • 1moja

  Oceniono 13 razy 3

  A kiedy jest dzien ludobujstwa dokonanych przez Polakow na Zydach we Lwowie w 1918 i pozniejszych jak Jedwabne czy Kielce? Kiedy jest dzien wypedzenia w 1968 Zydow z Polski?
  PS. Polska jako jedyny kraj europejski wypedzala Zydow po II WS.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 10 razy 2

  Ten dzien jest dniem pamieci pomordowanych w bestialski sposob Polakow, oraz ostrzezenie, ze Ukraincom nalezy patrzec na rece i im skrajnie nieufac. Tymbardziej, ze czcza tych ludobujcow jako bohaterow narodowych, stawiaja im pomniki i chronia prawem. Nalezy pamietac, ze ich "bohaterowie" sa swiadectwem, ze nacjonalizm ma sie tam dobrze, ze ich "bohaterowie" sa rowniez swiadectwem, ze sa potomkami kryminalistow i zbrodniarzy, co uciekali przed lochem, czy toporem na Dzikie Pola z Polski, Rosji, Wegier i innych pobliskich rejonow. A polski rzad sprowadza sobie masowo ta V kolumne, ktora nigdy sie niezasymiluje, chocby dlatego, ze ich ideologiczna stolica w Kijowie jest o rzut beretem o jedno tankowanie, ze koszula bedzie zawsze blizsza ciala. Ukatywnia sie ci trzymani za pysk przez komunistow z Akcji Wisla. Wmawiaja, ze jestesmy z Ukraincami do siebie podobni - nie, nie jestesmy.

 • 99venus

  Oceniono 10 razy 2

  Oprócz Wołynia polskich obywateli mordowano też na terenie Galicji Wschodniej o po roku 1945 na terenie Polski.Ogółem ofiarą ukraińskich nacjonalistów padło przeszło 100 tysięcy osób.

 • Piotr Berger

  Oceniono 11 razy 1

  Nie o nienawiść tu chodzi, lecz o danie świadectwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX