Sąd: Polska nie wyda Szwecji Rosjanina, który porwał dzieci z rodziny zastępczej. "Naruszanie praw człowieka"

Warszawski Sąd Okręgowy odmówił wydania Rosjanina, który uciekł z dziećmi do Polski ze Szwecji. Szwecja wydała za nim Europejski Nakaz Aresztowania pod zarzutem uprowadzenia trzech córek z rodziny zastępczej. Polska prokuratura nie wystąpiła jednak o tymczasowy areszt.

W środę 10 lipca Warszawski Sąd Okręgowy nie zgodził się na wydanie Szwecji 39-letniego Rosjanina Denisa Lisova, który w kwietniu tego roku wraz z trzema córkami został zatrzymany przez Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie. Mężczyzna chciał docelowo dostać się do Rosji. Jego obrońca argumentował, że szwedzka opieka socjalna odebrała mu dzieci i umieściła je w rodzinie zastępczej po tym, jak jego żona zachorowała. Była hospitalizowana, lekarze podejrzewali u niej schizofrenię. W ocenie szwedzkich władz ojciec sam nie był zdolny do prawidłowego wychowania swoich córek.

Denis Lisow podkreśla, że służby socjalne nigdy nie zarzuciły mu zaniedbań wychowawczych. Dodatkowo, jego zdaniem, dzieci miały zostać przekazanie rodzinie zastępczej odmiennej kulturowo, pochodzenia arabskiego. Według Rosjanina szwedzkie władze postawiły mu warunek, którego nie był w stanie spełnić - by odzyskać dzieci miał zalegalizować swój pobyt w Szwecji.

Porwał córki i chciał uciec do Rosji

Lisov od siedmiu lat mieszkał w Szwecji. Przyjechał tam ze swoją żoną i najstarszą córką Sofią (obecnie 12-letnią). Po wyjeździe na emigrację małżeństwu urodziły się jeszcze dwie córki - 6-letnia dziś Serafina i 4-letnia Alisa.

Kilka lat temu u żony Lisova zdiagnozowano chorobę i wtedy rodziną zainteresowała się szwedzka opieka społeczna. Zdecydowano, że ojciec nie radzi sobie z opieką nad trzema córkami, więc dziewczynki zostały umieszczone w rodzinie zastępczej. Denisowi Lisovowi przyznano cotygodniowe, 6-godzinne widzenia z dziećmi. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić, więc postanowił porwać córki. Chciał wywieźć je do rodzinnego kraju. Do Polski przypłynął promem, następnie z warszawskiego lotniska chciał dostać się do swojego kraju.

Mężczyzna jednak, z pomocą rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka, złożył w Polsce wniosek o przyznanie mu statusu uchodźcy. W sprawę włączyła się też fundacja Ordo Iuris oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sąd uznał działania władz szwedzkich za "skrajne"

- Sąd stwierdza, że wydany w sprawie niniejszej przez władze szwedzkie europejski nakaz aresztowania narusza wolności i prawa człowieka obywatela Denisa Lisova - uzasadniał sędzia Dariusz Łubowski. Sąd stwierdził też, że Denis Lisov "nie mógł zachować bezczynności, gdy widział, że dzieciom działa się krzywda". Działanie władz szwedzkich sąd uznał za "skrajne". Odebranie dzieci miało być "wbrew dobru dziecka", stąd miała zaistnieć "obligatoryjna przesłanka odmowy przekazania Lisova władzom szwedzkim". 

"Polska po raz kolejny staje po stronie rozdzielanych w innych krajach rodzin" - napisał na Twitterze obrońca ojca dzieci, Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris. Prezes fundacji Jerzy Kwaśniewski dodał: "Polski Sąd Okręgowy potwierdza, że Szwecja naruszyła międzynarodowe gwarancje praw człowieka - ochronę życia rodzinnego z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wydanie Denisa Lisova Szwecji groziłoby dalszym łamaniem praw człowieka".

Sprawę skomentował też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Dobra decyzja Sądu w sprawie p. Denisa Lisova, wszyscy pozostają w Polsce. Tożsamość dzieci jest fundamentalna. Dziękuję Sądowi. Dziękuję Prokuraturze! Dobro dzieci wygrało. Fajnie być Polakiem" - napisał.

Więcej o:
Komentarze (164)
Sąd: Polska nie wyda Szwecji Rosjanina, który porwał dzieci z rodziny zastępczej. "Naruszanie praw człowieka"
Zaloguj się
 • 2uboot2

  Oceniono 44 razy 26

  W Polsce nie ma chyba środowiska, które nie popierało by takiej decyzji sądu. Zarówno grona rządowe, opozycyjne i niezależne politycznie widzą do czego prowadzą absurdy prawne, państwa które przegrało z własnym socjalizmem i multikulturowością napędzaną siłowo, gdzie dzieciaki zabiera się ojcu, by oddać je zastępczej rodzinie muzułmańskiej. Absurd podkreślony jeszcze europejskim nakazem aresztowania. Z nimi może konkurować tylko Norwegia, gdzie miejscowy ludobójca pisze pozwy, bo nie ma w apartamentowej celi najnowszych konsol do grania, tylko te starsze 3 - letnie.

 • szmul.bender

  Oceniono 36 razy 22

  W normalnych krajach zamordyzm wprowadza dyktator. W Szwecji zamordyzm wprowadzają sami Szwedzi

 • jac_l_w

  Oceniono 70 razy 22

  No proszę, nawet PiS raz na kilka lat potrafi zrobić coś z sensem. Domagać się deportacji Rosjanina, który z własnymi córkami uciekł ze Szwecji zabierając dziewczynki oddane przymusowo na wychowanie arabskiej rodzinie może tylko śmiertelnie chore na poprawność, zdegenerowane państwo totalitarne.

 • ggchmiel

  Oceniono 42 razy 22

  Jeżeli przytoczone przez "Gazetę.pI" fakty są prawdziwe, tzn, że Szwedów popie...ło zupełnie i słusznie nasz sąd nie wyda im Rosjanina. Tylko te mendy z Ordo Iuris...

 • Mariusz Sędziński

  Oceniono 26 razy 18

  Szwecja zajebała człowiekowi trójkę dzieci. A gadzinówa swoje. To nieuleczalne!

 • 31.februarius

  Oceniono 70 razy 18

  "W ocenie szwedzkich władz ojciec sam nie był zdolny do prawidłowego wychowania swoich córek."

  Gdyby miał mężę albo przynajmniej stałego partnera, a wtedy to co innego!

 • kac

  Oceniono 29 razy 17

  Dobrze zrobili, to co w Skandynawii z rodzinami wyprawia lewica to ciężka patologia.

 • udet1124

  Oceniono 33 razy 17

  W Szwecji bycie interwencyjną rodziną zastępczą to swietny biznes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX