Akcja "Plaża bez peta" zatacza coraz szersze kręgi. "Niestety gaszenie papierosa w piasku to klasyka"

W ciągu zaledwie czterech dni aż dziewięć miast powiedziało "nie" paleniu na plaży i przystąpiło do naszej akcji "Plaża bez peta". W inicjatywę włączyły się nie tylko popularne nadmorskie miejscowości, lecz także "śródlądowe" miasta, zatroskane o swoje malownicze akweny. - Niestety, gaszenie papierosa w piasku to wciąż klasyka - komentuje Marta Ostapiec z MOSiR, który odpowiada za porządek na plaży w Kołobrzegu.

Międzyzdroje, Kołobrzeg, Mielno, Hel, Sopot, Trzcianka, Grudziądz, Ełk, Siemiatycze - władze tych miast postanowiły przyłączyć się do akcji Gazeta.pl "Plaża bez peta" i razem z nami walczyć o czyste plaże. - Problem z niedopałkami jest ogromny, mimo że na naszej plaży znajduje się specjalnie wyznaczona do tego celu palarnia, a w innych miejscach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Myśleliśmy, że to rozwiąże problem, ale tak się niestety nie stało. Ludzie cały czas strasznie śmiecą petami - opowiada Izabela Piwowarska, dyrektor miejskiego ośrodka rekreacji i wypoczynku w Grudziądzu.

Już dziewięć miast przyłączyło się do akcji 'Plaża bez peta'Już dziewięć miast przyłączyło się do akcji 'Plaża bez peta' Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Coraz więcej miast w akcji "Plaża bez peta". "Niestety, gaszenie papierosa w piasku to klasyka"

- Zakaz palenia na naszej plaży obowiązuje od 2009 roku. Niestety patrole straży miejskiej to zdecydowanie zbyt mało, żeby go wyegzekwować - mówi Marta Ostapiec, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który dba miejską plażą w Kołobrzegu. Jak dodaje, na czyszczenie plaży jest wydawane ok 40 tys. złotych miesięcznie, a największe kłopoty są z uprzątnięciem drobnych śmieci, w tym właśnie niedopałków papierosów.

Mimo zakazu ludzie śmiecą. Ostatnio widziałam, że szczególnie starsze osoby mają problem z przestrzeganiem go. Niestety, gaszenie papierosa w piasku to wciąż klasyka. Ludzi nie powstrzymuje nawet to, że mogą dostać 500 złotych mandatu

- mówi Ostapiec.

Z kolei Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki w Wielkopolsce, podkreśla, że przestrzeń publiczna to nasza wspólna wartość. - Nieważne, czy to jest niedopałek papierosa, czy papierek po cukierku. Musi wejść nam w nawyk, że nie możemy ich po prostu rzucać na ziemię - zauważa.

W naszej akcji przypominamy, że niedopałki to nadal "numer jeden", jeśli chodzi zbierane na plażach odpady. Problemem jest nie tylko to, że budulcem papierosowych filtrów jest tworzywo sztuczne, przez co rozkładają się latami, ale również ich trujący wpływ na środowisko. Niedopałki zawierają mnóstwo toksyn, które zanieczyszczają naszą wodę i ziemię. W związku z tym zwracamy się do kolejnych samorządów, by również wzięły udział w naszej akcji.

Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta". Dowiedz się, dlaczego warto się do niej przyłączyć. Wspólnie stworzymy mapę plaż bez petów - czystych, cudownych miejsc na polskim brzegu. Jeśli chcesz by znalazło się na niej twoje miasto lub biznes, napisz do nas: plazabezpeta@agora.pl.

Przeczytaj również nasze teksty w ramach akcji "Plaża bez peta":

Więcej o:
Komentarze (61)
Akcja "Plaża bez peta" zatacza coraz szersze kręgi. "Niestety gaszenie papierosa w piasku to klasyka"
Zaloguj się
 • dolorek

  Oceniono 15 razy 13

  A kiedy akcja balkon bez peta? Bo sporo petów ląduje na balkonach poniżej...

 • kinio101

  Oceniono 15 razy 11

  Ta akcja bardzo mi się podoba. Mam jeszcze jeden taki pomysł (choć może być dosć kosztowny). Przed wejściem na plażę ustawić szklaną klatkę dla nikotynistów, na wzór tej na Okęciu. Tam mogliby siedzieć niczym małpy i rozkoszować dymem i to w odpowienim stężeniu.

 • nikiforia1

  Oceniono 12 razy 6

  A dlaczego tylko plaże i akweny? Trzeba powiedzieć stop wszystkim, którzy rzucają pety na ulicę, chodnik, w parku. Dość tego dziadostwa!

 • kmosb

  Oceniono 12 razy 6

  Bardzo dobra inicjatywa. Trzeba pamiętać że kulturę osobistą wynosi się z własnego domu. Może być tak jeszcze mandaty wystawiać za wyrzucanie petów czy inne śmieci na ulice czy chodniki. Wtedy być może "Janusze" zaczęliby się reformować.

 • vegemot

  Oceniono 7 razy 5

  Przeciez zelazny elektorat wiadomo jakiej partii to kopcacy i smierdzacy janusze, niewyksztalceni, nieroby, nieudacznicy zyciowi, prymitywy. Oni jeszcze sa dumni ze swojego buractwa i jak nasyfia na plazy i wiedza ze ktos bedzie to po nich sprzatal

 • stary_chinczyk

  Oceniono 11 razy 5

  Ja jestem za ogolneym zakazdem palenia w miejscach publicznych. Dla niepalacych, zapach dymu papierosowego jest jednym z najobzydliwszych zapachow. Osobiscie, wole stac obok otwartego szamba niz obok palacza.
  A pety na plazy to kwestia kultury. W wielu panswach UE i w wielu stanach USA nie ma tego problemu. Polska ma jeszcz troche do nadrobienia w tej dziedzinie.

 • zakrzyczny

  Oceniono 4 razy 4

  W ramach walki o wolność, równouprawnienie, poszanowanie, empatię, szacunek - kolejna krucjata przeciw ...
  Możecie minusować - mnie bardziej wqrwiają mobilne obozowiska.
  Rzucanie petów gdzie popadnie jest tak samo chamskie jak zaśmiecanie słonecznikiem, czy innymi odpadami.
  Palenie wśród niepalących zbliżone jest do zmuszania słuchania "muzyki" z pieprzonych przenośnych urządzeń.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 6 razy 4

  Bez peta to stanowczo za mało! Proponuję plażę bez kapsli, puszek, petów (tych plastikowych) bo te wszystkie śmieci są niestety normą na plażach i innych miejscach wypoczynku w pisowskim k(raju) ćwoka

 • andzialak

  Oceniono 10 razy 4

  Wyznawcy pislamu będą niezadowoleni. Jak to plaża bez papierosa i peta...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX